У Румунії завершилася єпархіальна стадія беатифікаційого процесу Слуги Божого Леона Ману, ЧСВВ

298

У неділю, 16 лютого 2025 р. Б., у катедральному соборі в румунському місті Клуж-Напока відбулося урочисте відзначення завершення єпархіального етапу беатифікаційного процесу Слуги Божого Леона Юліана Ману, ЧСВВ (1883-1958), ієромонаха Провінції святих Петра і Павла в Румунії. Зібрані матеріали беатифікації будуть передані до Дикастерії у справах визнання святих для ініціювання римської стадії процесу.

Святкову Божественну Літургію очолив владика Клаудіу-Лучіан Поп, єпископ Клуж-Ґерли Румунської Греко-Католицької Церкви у співслужінні з Протоігуменом Провінції святих Петра і Павла в Румунії о. Іваном Альбу, ЧСВВ, ієромонахами-василіянами та священниками з прилеглих околиць. У Богослужіння взяв участь також постулятор справи о. Леона Ману о. Траян-Раду Косте-Дік, численні богопосвячені особи, між якими мати Теодоріна Генеральна настоятелька Згромадження Сестер Матері Божої і мати Андрея, Провінційна настоятелька Сестер Василіянок в Румунії, вірні та ті особи, які були залучені до процесу беатифікації о. Леона, – повідомляє прес-служба єпархії Клуж-Ґерли.

На завершення Святої Літургії перед іконостасом було винесено Біблію, хрест і чотири скриньки з документами, укладеними під час єпархіального етапу беатифікації, які будуть відправлені Дикастерії у справах визнання святих. Владика Клаудіу подякував Богові за цей день, а також всім, хто брав участь в процесі. Він зазначив, що тривають дві беатифікаційні справи ченців Провінції Отців Василіян в Румунії: брата Міхая Неамцу з Прілоґа, яка вже перебуває на римській стадії, і о. Леона Юліана Ману. «Безумовно, світлий приклад життя з Богом та служіння ближньому від 1700-х років і до сьогодні, яким жили ченці-василіяни, просвічує нас і заохочує жити християнським життям з більшим запалом», – сказав Архиєрей.

Він подякував присутнім професорам, які забезпечили технічно-історичну частину, уточнивши, що беатифікаційний процес – це надзвичайно суворий процес, який охоплює духовну частину та базується на науковій, академічній праці і, як наслідок, підсумковий документ повинен відповідати всім методологічним нормам, і тільки таким чином єпархіальна фаза справи може досягти свого римського вигляду.

Відтак до присутніх звернувся постулятор справи о. Траян-Раду Косте-Дік, який подякував за цей унікальний та рідкісний день для Румунської Греко-Католицької Церкви. Після цього всі учасники беатифікаційного процесу – посадові особи розслідування – склали заключну присягу.

Слова вдячності від Чину св. Василія Великого склав Протоігумен Провінції святих Петра і Павла о. Іван Альбу, ЧСВВ. Він подякував владиці Клаудіу-Лучіану Попу, тим, хто долучився до розвитку справи й всім, які дали усні чи письмові свідчення про ієромонаха Леона Ману, ЧСВВ.

Перед запечатуванням скриньок єпископською печаткою відбулося підписання протоколу та зачитання Акту закриття Справи. Урочистість завершилася співом гімну до Матері Божої, прославленої у монастирському храмі села Нікула, та молитвою за прославу славою святості Слуги Божого Леона Юліана Ману, ЧСВВ.

Довідка

Слуга Божий Леон Юліан Ману, ЧСВВ народився 7 квітня 1883 року в Кеяну-Маре (тоді в складі Австро-Угорщини) в сім’ї вчителів. Після завершення школи вивчав богослов’я у Академії єпархії Клуж-Ґерла Румунської Греко-Католицької Церкви. У 1903 році вступив до Чину Святого Василія Великого, де після отримання монашого ім’я Леон, розпочав новіціят в Маріаповчанському монастирі (нині Угорщина), а 24 листопада 1906 року склав вічні обіти та 16 грудня того ж року був висвячений на священника. У 1911 році розпочав відновлення Прислопського монастиря в румунському регіоні Трансильванія, де зорганізував монашу спільноту. В цей період проявив себе як духовний лідер трансільванських румунів: видавав румунську газету ”Țara Hațegului”, гомілетично-пасторальний тримісячник «Слово правди» (рум. Cuvântul Adevarului), був обраний президентом Румунської національної ради міста Хацег та став членом Великої румунської національної ради регіонального парламенту Трансильванії.

о. Леон Ману в США, серед молоді румунської греко-католицької парафії

У 1920 році о. Леон отримав завдання опікуватися духовними потребами румунських греко-католиків, що емігрували до США, де проявив себе як жертовний душпастир. Як парох парафії св. Михаїла в м. Аврора, штат Іллінойс, спричинився до відновлення храму, заснування хору й духового оркестру, а також допоміг організувати при парафії бейсбольну та футбольну команди. Ця парафія функціонує і до сьогодні. У 1929 році Юліу Маніу, тодішній прем’єр-міністр Румунії, запросив його повернутися до країни.

17 жовтня 1931 року внаслідок Добромильської реформи Василіянського Чину о. Леон вступив до Василіянського Чину в Провінції св. Миколая на Закарпатті, а новіціят проходив у Крехівському монастирі. Повернувшись до Румунії, став директором друкарні при монастирі в Біксаді. 23 березня 1934 року був призначений ігуменом монастиря в селі Мойсей, який у 1933 році Марамороський єпископ Александру Русу передав ченцям василіянам. Протягом довшого часу монастир був без монахів, і о. Леон зумів зорганізувати тут чернечу спільноту та займався реколекційно-місійною діяльністю. Від 20 серпня 1936 року – ігумен новозаснованого василіянського монастиря в с. Нікула, який став найбільшим центром паломництва в країні.

о. Леон Ману, ЧСВВ з монахами-василіянами в монастирі Нікула

Конгрегація для Східних Церков Декретом від 8 червня 1937 р. утворила нову Провінцію Василіянського Чину Св. Йосафата, яка, згідно з Конституціями, безпосередньо була підпорядкована Генеральному настоятелю – архимандриту Василіянського Чину Святого Йосафата у Римі. До першої Провінційної ради увійшов також о. Леон Ману, а в 1946 році знову був обраний на уряд Провінційного радника.

Восени 1948 року комуністична влада в Румунії ліквідувала Румунську Греко-Католицьку Церкву і закрила всі василіянські монастирі. Увійшовши в підпілля о. Леон продовжував підтримувати зв’язок з Апостольською нунціатурою в Бухаресті аж до її закриття, а також перебрав провід своїх співбратів та підпільно координував греко-католицький опір проти комунізму. Вперше його заарештували 23 вересня 1953 року та ув’язнили на півтора року.

13 серпня 1956 року о. Леон взяв участь у велелюдній Божественній Літургії перед церквою у місті Клужі, яка мала на меті продемонструвати комуністичній владі, що Румунська Греко-Католицька Церква продовжує своє існування в підпіллі. Через добу його заарештували. У 1957 році о. Леон був засуджений до дев’яти років ув’язнення, але так і не відбув повного терміну, померши у в’язниці міста Ґерла 23 березня 1958 року. У 2018 році розпочався його беатифікаційний процес.