Урочисте відкриття виставки про святого Йосафата у Папському григоріанському університеті

1554

«Життя і діяльність святого священномученика Йосафата показують нам, що слідування за Ісусом Христом, навіть сьогодні може включати в себе мучеництво, яке є найвищим свідченням любові і сопричастя», – сказав у п’ятницю, 20 жовтня 2023 року, кардинал Курт Кох, префект Дикастерії сприяння єдності християн, промовляючи під час відкриття виставки, присвяченої святому священномученику Йосафату Кунцевичу, в Папському Григоріанському університеті в Римі.

Виставка діятиме до 20 листопада 2023 р. в атріумі головного корпусу університету, де її можуть оглянути всі, хто бажає відкрити постать цього святого Католицької Церкви, який віддав своє життя за єдність між християнами.

Мученик за єдність Церков

Експозиція під назвою «Щоб усі були одно» (Ів. 17,21), презентує постать святого священномученика Йосафата, ченця Чину святого Василія Великого та єпископа Унійної Київської Митрополії, який присвятив своє життя пошуку єдності між християнами. Життя і діяльність цього святого Католицької Церкви об’єднують Україну, Литву, Польщу та Білорусь, а також свідчать про історичні зв’язки Католицької Церкви Східного обряду із Західною Європою і, зокрема, з Римом. У 1623 році святий Йосафат прийняв мученицьку смерть у місті Вітебську. У 1643 році він був беатифікований, а в 1867 році Папа Пій IX проголосив його святим. З нагоди 300-ліття від його мученицької смерті Святіший Отець Пій XI присвятив йому свою енцикліку «Ecclesiam Dei», а святий Папа Іван Павло ІІ назвав його Апостолом єдності. Мощі святого Йосафата після довгого поневіряння спочивають у Папській базиліці Святого Петра у Ватикані.

Побачити за мистецтвом особу

Подія, присвячена вшануванню пам’яті святого Йосафата, зібрала єпископів, членів дипломатичного корпусу, представників Григоріанського університету, чернецтво, студентів, представників медіа та різних небайдужих осіб. Організатор виставки – Посольство Литовської Республіки при Святому Престолі та Суверенному Лицарському Мальтійському Ордені, під патронатом Голови Парламенту Литовської Республіки Вікторії Чміліте-Нільсен, Глави УГКЦ Блаженннішого Святослава Шевчука та Вільнюського Митрополита архиєпископа Ґінтараса Ґрушаса.

Зі словами вітання до присутніх звернувся, зокрема, ректор Папського Григоріанського університету о. Марко Ендрю Льюїс S.J., побажавши, щоб, за історією та мистецькою спадщиною, відвідувачі змогли побачити особу святого Йосафата. Відтак зі словами вітання від Державного Секретаря Святого Престолу звернувся монсеньйор Йовко Піщійскі, службовець Державного секретаріату.

Відкрити сенс справжнього християнського мучеництва

У своєму слові кардинал Курт Кох, описуючи життєвий шлях святого Йосафата, зазначив, що він присвятив своє життя служінню єдності між Католицькою та Православною Церквами. Однак за своє палке прагнення до відновлення єдності йому довелося заплатити власним життям, зазнавши смерті з рук православних. «У цьому і є справжня трагедія його мучеництва, яка, на жаль, повторюється сьогодні у відмінних обставинах, як от в Україні – в жахливій і безглуздій агресивній війні Росії, де знову християни вбивають інших християн, ба більше, православні християни вбивають своїх одновірців. У цьому можемо побачити жахливе викривлення сприйняття християнського мучеництва, адже в сучасному світі ми покликані і зобов’язані навпаки – бачити в мучениках найяскравіше свідчення християнської єдності», – зауважив очільник Дикастерії сприяння єдності християн, вказуючи на важливість екуменізму мучеників, адже «мучеництво є спільним досвідом християнства в сучасному світі», де всі Церкви та церковні спільноти мають своїх мучеників.

«У ньому ми вже можемо відчути фундаментальну єдність між нами, християнами, і сподіватися, що мученики християнства допоможуть відновити повну єдність, поки ми, християни на землі, все ще перебуваємо в недосконалому сопричасті одні з одними», – сказав кардинал Кох. На завершення він зазначив, що 400-ліття мученицької смерті святого Йосафата є чудовим способом зберегти живим у нашій пам’яті його свідчення віри, а також заохотити нас до достовірного свідчення істини та краси нашої віри й до палкого пошуку єдності всіх християн. «Життя і діяльність святого Йосафата показують нам, що слідування за Ісусом Христом, навіть сьогодні може включати мучеництво», – підсумував Префект Дикастерії сприяння єдності християн.

Святість, яка об’єднує народи та приводить до неба

У своєму вітальному слові архиєпископ Ґінтарас Ґрушас, Вільнюський митрополит, зосередився на історичних реаліях церковного життя, які об’єднують Литву та Україну. Зокрема, він зазначив, що святий Йосафат після своєї канонізації став першим спільним святим східного обряду обох народів. Пригадуючи про те, що литовське місто Вільнюс значний період було осідком митрополитів Києво-Галицьких та всієї Русі, ієрарх подякував всім організаторам за відкриття спільної спадщини святого Йосафата, яка об’єднує різні народи.

У свою чергу, Глава УГКЦ зазначив, що Боже провидіння зробило можливим те, що в рамках ювілейних святкувань святий священномученик Йосафат буде промовляти в Римі у різних місцях та різними мовами у контексті синодального шляху, у якому зараз перебуває Католицька Церква. Блаженніший Святослав виділив три заклики владики Йосафата, з якими він сьогодні промовив би у залі синодальних засідань. По-перше, святий Йосафат вказав би нам шлях Церкви в усі часи – шлях до святості. «Ця святість, яку Отці Другого Ватиканського Собору підтвердили як універсальне покликання, відкрите для всіх і кожного, і як каже Папа Франциск, не суперечить людській природі. Навпаки, це покликання веде нас до її звершення, до її кінцевої мети, яка розпочинається в людській природі, а закінчується в надприродному, в небі. Саме ця святість сяяла на обличчі святого Йосафата», – сказав ієрарх.

По-друге, своїм життям посвяти святий Йосафат сьогодні неначе закликає різні народи: «Покайтесь і вірте в Євангеліє» (Мр. 1,15). «Віра в Ісуса Христа – єдина основа всього його життя. І не можна бути християнином, не закликаючи всіх до єдності Церкви, єдності не теоретичної, не дипломатичної, а конкретної, повної і видимої. Саме за цю єдність Церкви він віддав своє життя», – зауважив Глава УГКЦ. По-третє, святий Йосафат – це голос багатостраждальної України, адже «український народ сьогодні переживає справжню містику мучеництва». «Ми часто запитуємо себе: Господи, де ти є? Де є Бог, коли кожного дня з нами поводяться, як з вівцями, яких ведуть на заклання, як каже псалмоспівець? Святий Йосафат дає нам таку відповідь: Ісус Христос присутній у ранах, у стражданнях, у болях Божого люду, що звершує своє земне паломництво Україною», – сказав Блаженніший Святослав.

Святий Йосафат – пророк, який промовляє до сумління християн

Протоархимандрит Василіянського Чину святого Йосафата о. Роберт Лисейко, ЧСВВ, коротко окреслив особливість, мету та завдання Чину, серед яких – захищати та укріплювати єдність між християнами, на зразок святих Василія Великого і Йосафата, митрополита Йосифа Велямина Рутського й інших василіянських мучеників та праведників. Говорячи про характерні особливості посвяти святого Йосафата, Головний настоятель зазначив, що він є «автентичним свідком віри в Ісуса Христа» і пророком, який, передусім прикладом власного життя, прожитого згідно Євангелія, провокує сумління багатьох християн до зіставлення свого життя з Христовою правдою. «Особливо сьогодні, у світі, сповненому ненависті та прагнення до знищення, приклад святого Йосафата стає дуже актуальним: справжня єдність і мир стають можливими лише тоді, коли ми готові жити в Христовій правді», – зауважив він, додаючи, що це життя досягається через навернення та відречення від всього, що несе ненависть та поділ і через пошук того, що нас об’єднує.

Не менш цікавим внеском у представлення виставки був виступ о. Франческо Де Фео, O.S.B., ігумена абатства святого Ніла в Ґроттаферраті. Ієромонах описав роль монахів абатства у справі проголошення блаженного Йосафата Кунцевича святим, відзначивши важливі деталі, пов’язані із любов’ю та вшануванням владики Йосафата в цьому монастирі східної традиції, що понад тисячу років діє поблизу Риму.

Чергова подія відзначення Ювілею

Завершальним етапом презентації виставки «Щоб усі були одно» став виступ пані Сіґіти Маслаускайте-Мажилієне, посла Литовської республіки при Святому Престолі, яка висловила вдячність всім присутнім, між якими, зокрема, було близько десяти послів різних країн, акредитованих при Святому Престолі. Відтак п. Сіґіта як упорядниця виставки провела присутнім екскурсію експозицією, представивши наявні експонати.

Виставка «Щоб усі були одно» стала черговим етапом відзначення ювілею 400-ліття мученицької смерті святого Йосафата, який охоплює різноманітні моління, душпастирські ініціативи звіщення Божого слова та науково-академічні заходи. Однією з наступних подій у Римі, яка розкриватиме спадщину святого священномученика, стане Міжнародна наукова конференція, що 13-14 листопада 2023 р. відбуватиметься у Папському східному інституті.

Джерело: Vatican News