Відзначення пам’яті о. Павла Мадяра, ЧСВВ

558

Протягом 21-26 лютого 2023 р. в Українській Провінції святого Миколая відбулися молитовно-пам’ятні заходи з нагоди вшанування 100-ліття від дня народження о. Павла Мадяра ЧСВВ, відважного душпастиря у часі підпілля Церкви, якого за його проповідницьку діяльність називали «Апостолом Закарпаття».

В день його 100-літнього ювілею, 21 лютого, в Малоберезнянському монастирі була відслужена Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив Апостольський Адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії кир Ніл Лущак, ЧБМ. З Преосвященним єпископом Літургію співслужили: Протоігумен Василіянської Провінції св. Миколая о. Франциск Онисько ЧСВВ, Провінційна Управа і Настоятелі василіянських монастирів на Закарпатті. Разом з Отцями Василіянами в літургійній молитві єдналися синкели, декани та священники Мукачівської єпархії, які приїхали з довколишніх місцевостей, сестри монахині Чину св. Василія Великого і Служебниці Пречистої Діви Марії разом з усіма вірними, що прибули на цю Літургію, – йдеться на сайті Провінції.

У своїй проповіді владика Ніл пригадав важливі моменти з біографії о. Павла Мадяра та підкреслив наскільки важливим був дар його життя і служіння для Церкви, поряд з іншими ісповідниками віри.

Після Літургії була відслужена Панахида за о. Павлом Мадяром, на приклад життя якого звернув увагу Протоігумен о. Франциск у своєму подячному слові. «Хотілось би, − наголосив Протоігумен, − щоб нашим вшануванням цього Василіянина, − справді гідним і так потрібним сьогодні, − був приклад нашого християнського, монашого та священничого життя і щоб цей приклад віддзеркалював сьогодні ревність і дух о. Павла Мадяра, які продовжують жити в нашій молитовній пам’яті».

Говорячи про сьогодення, о. Франциск звернув увагу на контекст триваючої війни в Україні. «Сьогодні вся Україна страждає від жорстокої війни і бореться за перемогу над окупантом. Тому нам, як Христовому стаду, як ніколи потрібен голос нашого Господа, нашого Найвищого Пастиря, за яким ми б могли слідувати і дійти до перемоги, миру і свободи Його царства, яке повинне панувати теж тут – на цій землі, так, як і на небі. І ми віримо, що о. Павло Мадяр продовжує бути нашим добрим пастирем і є нашим покровителем та провідником серед теперішніх переслідувань», − сказав Протоігумен.

Вшанування о. Павла Мадяра, ЧСВВ, продовжилося 25 лютого в парафіяльному храмі у с. Білки, де народився ієромонах. Після Божественної Літургії, яку очолив Апостольський Адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії відбулася презентація про важливі моменти із життя світлої пам’яті о. Павла. Отець Протоігумен Франциск озвучив зворушливі спогади, вірші і цитати з його творів о та показав унікальні фотографії з його життя, зокрема напередодні ліквідації Греко-католицької Церкви та з часів підпілля.

Кінцевою подією вшанування вшанування 100-ліття від дня народження о. Павла Мадяра ЧСВВ була Божественна Літургія в Імстичівському монастирі Отців Василіян, у якому він здійснював своє служіння настоятеля після виходу з підпілля Греко-католицької Церкви. Після Богослужіння була також відслужена Панахида, а також відбувся Чин перепрошення напередодні початку Великого Посту.

Біографічна довідка

Народився о. Павло Мадяр, ЧСВВ 21 лютого 1923 року в селі Білки, Іршавського району, Закарпатської області. Під час радянської окупації вступив до Чину Святого Василія Великого, відбув новіціят в Імстичівському монастирі, де згодом склав свої перші чернечі обіти. Опісля завершив філософські і богословські студії під проводом тодішнього Протоігумена Василіян на Закарпатті, о. Антонія Мондика ЧСВВ і в 1957 року склав професію довічних обітів. Того самого року був висвячений у Львові на священика єпископом Миколаєм Чарнецьким.

Полем діяльності о. Павла Мадяра ЧСВВ в часах підпілля Греко-Католицької Церкви було ціле Закарпаття. За його ревність, мужність та невтомність у проголошенні Христового Євангелія не зважаючи на тогочасні небезпеки, о. Павла називали «Апостолом Закарпаття». У важких життєвих умовах, серед переслідувань з боку органів державної безпеки, о. Павло Мадяр невтомно служив Богові і людям.

Після легалізації Греко-Католицької Церкви на Закарпатті, а з нею і Василіянського Чину, о. Павло став Протоігуменом Провінції Св. Миколая ЧСВВ у 1990 році. Однак через брак достатньої кількості ченців і організаційні труднощі, вже у 1992 році, монастирі Провінції було підпорядковано Протоігумену Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні.

Коли в 1994 році у Малоберезнянському монастирі було відкрито Новіціят, Вищі Настоятелі призначили о. Павла Магістром новиків.

Отець Павло Мадяр ЧСВВ упокоївся в Господі дня 28 листопада 1996 року в Малоберезнянському монастирі, де й був похований.