У Папській базиліці святого Петра урочисто вшанували пам’ять святого священномученика Йосафата

1070

11-12 листопада 2023 р. Б., у день вшанування пам’яті святого священномученика Йосафата, у Папській базиліці святого Петра у Ватикані відбувалися урочисті моління з нагоди 400-ліття від його мученицької смерті.

У суботу, 11 листопада богослужіння Вечірні з Литією очолив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у співслужінні з Протоархимандритом Василіянського Чину святого Йосафата о. Робертом Лисейком, ЧСВВ. На молитві були присутні: владика Діонісій Ляхович, ЧСВВ, Апостольський екзарх в Італії, архиєпископ Ґінтарас Ґрушас, Вільнюський Митрополит і Президент Ради Єпископських конференцій Європи, владика Іриней Білик, ЧСВВ, канонік Папської базиліки Santa Maria Maggiore, члени Головної управи Чину святого Василія Великого, Вищі настоятелі, ієромонахи та ченці василіяни, посли України та Литви при Святому Престолі, чернецтво, духовенство та численно зібрані вірні.

До присутніх з вітальним словом звернувся Головний настоятель Василіянського Чину, звернувши увагу на плекання єдності святого Йосафата з Богом та його душпастирське служіння. «Приклад святого Йосафата, особливо в наш час, коли ми можемо бачити навколо багато зла і насилля, коли наш народ потерпає від війни, є актуальним. Для того щоб і ми, дивлячись на приклад нашого святого, піклувались один про одного, дбали про спасіння і навернення», – сказав о. Протоархимандрит. Говорячи про український народ, який переживає лихо війни, він сказав на його завдання «шукати Божої правди у світі, який наповнений неправдою, різними спокусами», прислухаючись до Христового Євангелія, «щоб бути правдивими свідками науки Ісуса Христа».

У неділю, 12 листопада урочисту Божественну Літургію очолив Отець і Глава УГКЦ. З ним співслужили: владика Вісвальдас Кульбокас, Апостольський нунцій в Україні, владика Роландас Макріцкас, надзвичайний комісар Папської базиліки Santa Maria Maggiore, архиєпископ-митрополит Ґінтарас Ґрушас, владика Іриней Білик, ЧСВВ, владика Діонісій Ляхович, ЧСВВ, о. Роберт Лисейко, ЧСВВ, Протоігумени Провінцій Василіянського Чину, ієромонахи та пресвітери обох обрядів.

На Богослужінні зібралося чимало паломників та душпастирів з різних країн, включаючи Україну. Крім того, на моління прибули Вищі настоятелі та ченці василіяни з різних країн, представники дипломатичного корпусу, акредитованого при Святому Престолі та делегація парламентаріїв Литви на чолі з Головою Парламенту Литовської Республіки Вікторією Чміліте-Нільсен.

У своїй проповіді владика Ґінтарас Ґрушас зазначив, що у труднощах, з якими ми стикаємося сьогодні у світі, в Україні та інших країнах, серед війн, міграцій та багатьох інших криз, життя Йосафата дає нам надію, що Господь може використати кожного з нас як засіб для встановлення свого Царства тут, на землі, починаючи з нашого серця і діючи у світі. Окресливши душпастирське піклування святого Йосафата за поручених йому вірних, він наголосив, що владика Йосафат старався привести людей до Бога і зміцнити їхню віру.

«Мученицька смерть святого Йосафата не була несподіванкою, адже раніше на його життя було вчинено багато замахів. Можна сказати, що він мав прагнення до мучеництва», – зауважив проповідник, додаючи, що у цьому прагненні він бажав бути схожий на Отців Церкви. На його думку, відзначаючи 400-ліття від мученицької смерті святого Йосафата, він постає перед нами як небесний заступник, вчитель та приклад для християнського життя. «Просімо Бога, щоб наших сердець торкнулася та божественна іскра, яка запалила його серце божественною любов’ю, і щоб вона зростала в нас разом з нашою вірою, спрямованою на примирення з Богом і ближнім у прагненні до спасіння душ», – сказав Архиєрей.

Після Богослужіння Блаженніший Святослав подякував присутнім єпископам, послам України та Литовської республіки при Святому Престолі, привітавши, зокрема, ченців василіян зі святом їхнього небесного покровителя. «Мабуть, для Йосафата – це найбільша пошана, яку в день його пам’яті ми разом як Божий народ могли зробити. Бо це він заповідав нам усе робити для того, щоб через Тайну Сповіді бути вільними від гріха, а силою Крові й Тіла розп’ятого Спасителя бути об’єднаними всім своїм життям із Господом Богом», – зазначив Глава УГКЦ, звертаючись до паломників, які чисельно приступили до Святих Тайн Сповіді та Євхаристії.

Після слів «Многоліття» зібрані молільники помолилися молитву «Боже, великий, єдиний» за мир в Україні та опіку над воїнами, які захищають свою Батьківщину від окупанта. Відтак кожен присутній зміг помолитися перед тілом святого священномученика Йосафата, яке знаходяться у Базиліці святого Петра.