Відкриття Року святого Йосафата у Литві

487

6 листопада 2022 року у столиці Литви відбулося урочисте відкриття року св. Йосафата Кунцевича, ЧСВВ.

2023 рік у Литовській Республіці особливий: окрім того, що Вільнюс святкуватиме своє 700-річчя, Сейм країни на прохання УГКЦ, Василіянського Чину у Литві, Громади українців м. Вільнюса та багато інших культурних і політичних діячів проголосив наступний рік також і роком св. Йосафата з нагоди 400-ліття від дня його мученицької смерті. Він є автентичним апостолом єдності Литви, України, Польщі та Білорусі.

На початку святкувань всіх гостей привітали у храмі діти з парафіяльної недільної школи. Опісля розпочався Молебень до священномученика Йосафата. Його очолив владика Аркадій Трохановський, єпарх Ольштинсько-Гданський. Відтак було освячено нову ікону святого Йосафата, авторства Ігоря Кістечка та уділено благословення мощами Священномученика.

Урочисту Божественну Літургію у співслужінні з владикою Аркадієм служили владика Іриней Білик, ЧСВВ, канонік папської базиліки Санта-Марія-Маджоре в Римі та численні священники з Литви, України, Польщі, Італії, Естонії, Латвії та Угорщини. Серед них – о. Роберт Лисейко, ЧСВВ, протоархимандрит Василіянського Чину св. Йосафата, о. Йоан Школик, ЧСВВ, протоігумен провінції Найсвятішого Спасителя в Україні, о. Миколай Козіцький, ЧСВВ, Протоігумен Польської провінції, ректор Василіянського Інституту філософсько-богословських студій у смт. Брюховичі о. Пантелеймон Трофімов, ЧСВВ, ченці Вільнюського монастиря Пресвятої Тройці з настоятелем о. Миколаєм Козелківським, ЧСВВ. У молитві взяли участь також Апостольський нунцій у Литві Петар Ражич, литовські єпископи РКЦ Гінтарас Грушас і Даріус Трійоніс та інші душпастирі з-за кордону та Литви.

У молитві єдналися численні паломники з Литви, України, Польщі, Естонії та Латвії.

У проповіді до вірних владика Аркадій Трохановський, зокрема, зазначив, що святий мученик за єдність Христової Церкви Йосафат Кунцевич прагнув християнської любові та миру. На ньому в особливий спосіб справдилися слова зі Священного Писання: «Ніхто більшої любові не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх» (Ів.15, 13).

Після Святої Літургії лунали різні подяки та слова привітання від поважних гостей та настоятеля о. Миколая Козелківського, ЧСВВ. Єпископ Іриней Білик вручив благословення з нагоди цієї події від Вселенського Архиєрея Папи Франциска.

З теплими словами до численного люду звернулися радник українського Посла в Литовській Республіці Віктор Гамоцький і тайванський дипломат Ерік Хуанг.

Після благословення трьох нових вітражів для храму лунали милозвучні українські пісні, і кожен охочий приєднався до святкового обіду.

Варто зазначити, що св. Йосафат, уродженець української землі, прожив у Литві 21 рік, з них 13 – у Вільнюському василіянському монастирі св. Трійці, де залишив яскравий слід у серцях багатьох братів і сестер у Христі.

Повідомив о. Миколай Микосовський, ЧСВВ