Провінція Покрови Пресвятої Богородиці у Польщі

PROVINCIA PROTECTIONIS BEATAE VIRGINIS MARIAE IN POLONIA

Sedes Provincialis:


KLASZTOR OJCOW BAZYLIANOW
ul. Miodowa 16
00-246 Warszawa – POLAND
Tel./Fax: (+48-22) 831-17-59
E-mail: bazylianiewa@wp.pl
Web: www.bazylianie.pl

На території сучасної польської провінції Покрови Пресвятої Богородиці, яка тепер охоплює всю Польщу, віддавна (з поч. XVII ст.) існували василіянські монастирі, які в різні періоди належали до різних василіянських адміністративних структур – Супрасльської архимандрії, Литовської Конґреґації, а відтак Провінції Пресвятої Тройці, давньої Руської Свято-Покровської провінції, Холмської провінції та Галицької провінції Найсвятішого Спасителя. Монастирі на цих теренах були в Замості, Любліні, Холмі, Кракові, Варшаві, Перемишлі при катедрі св. Івана Хрестителя, Білій Підляській та інші. Варшавський монастир був останнім василіянським осідком, закритим у 1872 році російською владою.

У міжвоєнний період монастирі у Перемишлі (наново заснований у 1913 р.) та Варшаві (відновлений у 1930р. ) належали до Провінції Найсвятішого Спасителя, а після війни, вже в повоєнній Польщі, стали осердям нової адміністративної одиниці – Василіянської Делегатури в Польщі, заснованої 3 січня 1946 року. 12 липня 1946 року Головна Управа призначила першим Делегатом Головного Настоятеля о. Павла Пушкарського. До 1951 року до Делегатури належав ще монастир у Кристинополі. Осідком Василіянської Делегатури в Польщі був Варшавський монастир з якого отці-василіяни доїжджали до інших парафіяльних осередків і поступово заснували кілька резиденцій.

Після 1956 року отці почали робити старання про відкриття власного новіціяту і врешті 30 травня 1959 року отримали такий дозвіл від примаса Стефана Вишинського. Першими кандидатами були майбутні ієромонахи Андрій Шагала і Йосафат Осипанко. Отці василіяни в Польщі в основному займалися парафіяльною діяльністю, проводили реколекції, були капеланами та сповідниками українських і польських жіночих чернечих Згромаджень. Упродовж 1981-1989 років Протоархимандричий делегат о. Йосафат Романик був Генеральним Вікарієм для вірних східного обряду у Варшавській та Познанській митрополіях (неофіційного Північного вікаріату Польщі).

12 грудня 1983 року Василіянська Делегатура в Польщі була піднесена до рівня Віце-провінції під титулом Покрови Пресвятої Богородиці, а в 2005 році стала Провінцією. Із початком відродження Церкви та Василіянського Чину в інших державах Центрально-східної Європи на початку 1990-х років василіянські монастирі в Польщі стали студійними домами для василіянських студентів з України, Румунії та Словаччини, а декілька ієромонахів з Польщі переїхали, зокрема, до України допомагати у відновленні Провінції Найсвятішого Спасителя.

Станом на 2023 рік Провінція Покрови Пресвятої Богородиці складається з трьох монастирів у Варшаві, Перемишлі і Венґожеві та однієї резиденції в Кентшині. Василіяни провінції обслуговують сім парафій: у Варшаві, Венґожеві, Кентшині, Круклянках, Ґіжицьку, Асунах і Банях Мазурських. Осідок Протоігумена – монастир Успіння Пресвятої Богородиці у Варшаві.