Угорська Провінція святого Степана

PROVINCIA SANCTI STEPHANI IN HUNGARIA

Sedes Provincialis:


NAGY SZENT BAZIL RENDI MONOSTOR
Kossuth ter, 25
4326 Mariapocs — HUNGARY
Tel.: (+36-42) 385-166


Історія Провінції

У 1945 році, внаслідок повоєнних подій, на території Угорщини залишилися тільки два василіянські монастирі, а саме: осідок святого Михаїла в Маріяповчі, заснований 1749 р. і монастир Пресвятого Серця Христового в Гайдудорозі, який започаткувався влітку 1933 р.

В Маріяповчі Отці Василіяни адміністрували місцеву парафію, в якій було майже 1,600 вірних. Сама церква, збудована 1756 р., а в1938 р. цілком відновлена, була піднесена до гідності Малої Базиліки Папою Пієм XII 1948 р. В церкві зберігається чудотворна ікона Пречистої Діви Марії. Тим-то Маріяповч став славним відпустовим місцем, де щороку приходило біля 100,000 паломників. При парафії була церковна школа, в якій навчалося близько 300 дітей. А при монастирі був заснований новіціят.

Маріяповчанська ікона Божої Матері

При монастирі в Гайдудорозі діяла Мала Семінарія та інтернат-бурса у якій навчалися близько 60 хлопців. В монастирі була теж публічна каплиця Пресв. Серця Христового, де вірні приходили на богослужіння та приступали до Святих Таїнств.

Канонічно Маріяповчанський і Гайдудорозький монастирі були прилучені до Провінції св. Миколая, тому про них, як окрему Угорську Провінцію, можна говорити з 1947 р.

З наступаючим фронтом червоної армії теж угорські Отці, що в тому часі перебували в закарпатських монастирях, повернулися до Угорщини і примістилися в однім із двох згаданих монастирів. В Маріяповчі зостався теж протоігумен Провінції Василіянського Чину о. Вартоломей Дудаш, ЧСВВ, як теж протоконсультор і настоятель угорської вітки Василіян, о. Іван Е. Ликій, ЧСВВ. Треба було подбати про реорганізацію управи Отців Василіян в Угорщині, яку теж зайняли радянські війська.

Користуючись із своєї присутності в Угорщині, радянська влада і там насадила комуністичний уряд, який виконував розпорядження Москви. Коли вже стало певним, що комуністичний уряд в Угорщині остаточно залишиться, а пошта до Риму почала правильно доходити, то о. Дудаш, 22 вересня 1946 р. надіслав до Головної Управи Чину свій перший звіт.

Отримавши повний звіт про стан угорських ОО. Василіян, Головна Управа Чину тоді звернулася до Священної Конгрегації Східних Церков, щоб вона канонічно оформила угорську провінцію. На це Східна Конгрегація, листом з дня 19 жовтня 1946 р., написала Примасу Угорщини, Кардиналу Йосифу Міндсенті, щоб він провів листовно голосування і в імені Апостольської Столиці проголосив склад Провінційної Управи ОО. Василіян в Угорщині. Дня 7 березня 1947 р., по проведенні голосування, Кардинал Міндсенті проголосив склад Провінційної Управи самостійної Угорської Провінції св. Стефана:

Молода Угорська Провінція мала можливість дуже гарно розвинутися, бо прибувало чим раз то більше покликань, однак комуністичний уряд перекреслив їхні надії. Після ліквідації монастирської школи в Маріяповчі і скасування інтернату в Гайдудорозі прийшла земельна реформа, а згодом заборона монахам навчати у школах та відбувати відпусти чи публічні процесії при церквах. Нарешті, 2 грудня 1950 р. комуністичний уряд остаточно розпустив усі монаші Чини і Згромадження в цілій Угорщині, а їхні добра відібрав на державні цілі.

Тоді всіх Василіянських клириків і новиків розпущено до дому і заборонено їм продовжувати студії. Монахи мали вибір: повертатися до цивільного життя або перебрати одинцем надані їм парафії. В тому часі Владика М. Дудаш, ЧСВВ, дуже багато допоміг угорським Василіянам і старався всіх ієромонахів розмістити по зайнятих тоді парафіях. Старших віком, які вже не могли самостійно душпастирювати, прикріплено до молодших отців.

Під час угорського заворушення 1956 р. три схоластики: Йосиф І. Ердеї, Василь М. Ракацький і Степан С. Шкінта, виїхали з-за т. зв. Залісної завіси. Після закінчення студій і складення довічних обітів вони були рукоположені на священників й успішно працювали між угорськими греко-католиками в США та Канаді. Після кількох спроб, 1964 р. їм вдалося купити розлогу ферму з будинком біля містечка Матаван, у штаті Нью-Джерсі, де вони заснували свій Василіянський осідок Пречостої Діви Марії Маріяповчанської. Ця перша монаша спільнота угорських Василіян у Матавані складалася з 3-ьох ієромонахів, одного бр. помічника та двох схоластиків. Першим настоятелем став о. В. Ракацький (1964-1966), а після нього – о. С. Шкінта (1966-1971). Від 1971 р. Матаванську монашу спільноту очолив о. Йосиф Ердеї.

Матаванський дім угорських ОО. Василіян був безпосередньо підлеглий Протоархимандритові в Римі. Так, 1975 p., о. Ердеї призначено теж Протоархимандритовим Делегатом.

Матаванські Отці далі вели душпастирську працю в поблизьких парафіях, а при своїм осідку зорганізували т. зв. Маріяповчанський відпуст, літню оселю для хлопців та різні релігійні й соціальні заходи. Однак головним їхнім завданням було пожвавлення й поширення між вірними почитання Маріяповчанської Богородиці.

Ревну працю Василіянської монашої родини у Матавані Господь Бог щедро нагородив матеріальними добрами. Крім гарно розбудованої літньої оселі над озером (1966) та первісного дому (1969), вони спромоглися вже на великий соціальний центр Успіння Матері Божої (посвячений 1973 p.), а 24 травня 1981 р. відбулося вже врочисте посвячення їхнього нового монастиря і каплиці-церкви.

Сучасний стан

З 2020 р. Б. Провінція святого Степана підлягає опіці протоігумена провінції святого Миколая.

Провінція на даний час складається з двох чернечих осідків: Монастир в Маріяповчі і місійний осідок в Будапешті. Провінція здійснює свою діяльність в межах Угорської Греко-католицької Церкви свого права і зобов’язана зберігати культурні й літургійні особливості цієї Церкви як спадщину, яка допомагає єдності Василіянського Чину і Католицької Церкви.

Будапештський монастир (2021 р. Б.)
о. Ісаак Торок ЧСВВ разом з о. Франціском Онисько ЧСВВ, протоігуменом провінцій св. Миколая та св. Степана

В монастирі в м. Будапешт проживають на час студій (вивчають угорську мову) отці з провінцій святого Миколая. Вони мають намір продовжити своє подальше служіння в провінції святого Степана.