Восьмий різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» в церкві Царя Христа м. Івано-Франківська та новий дизайн інтернет-сторінки монастиря

Восьмий різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» в церкві Царя Христа м. Івано-Франківська та новий дизайн інтернет-сторінки монастиря

2017.01.08 Коляда на Майзлях 2У василіянському монастирі Царя Христа, що в м. Івано-Франківську, у днях з 8 по 15 січня відбувся різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях*», уже восьмий за чергою. Він розпочався врочисто 8 січня, тривав цілий тиждень і завершився гала-концертом у неділю 15 січня. У цьому фестивалі взяли участь творчі колективи з Прикарпаття та інших регіонів України, а також із закордону. Відкриття фестивалю «Коляда на Майзлях» та заключний гала-концерт транслювало в прямому ефірі обласне телебачення «Галичина».

Започаткували фестиваль «Коляда на Майзлях» у парафії Царя Христа тодішній ігумен о. Володимир Палчинський, ЧСВВ, і керівники парафіяльних хорових колективів Ігор Дем’янець, Любов Терлецька і Любов Литвинчук. Продовжив цю ініціативу та її розвинув наступний ігумен о. Йосафат Фітель, ЧСВВ, а цього року славну традицію підхопив і наповнив новим змістом теперішній ігумен монастиря і парох парафії Царя Христа о. Йосафат Хаймик, ЧСВВ.

Цьогорічні урочистості поєднали в собі кілька ювілейних дат: століття першого виконання «Щедрика» Миколи Леонтовича, урочисте святкування 400-річчя Василіянського Чину Святого Йосафата, 380-ої річниці від смерті митрополита Йосифа Велямина Рутського і 150-річчя проголошення святим священномученика Йосафата Кунцевича. Крім пісенно-мистецької програми учасники фестивалю мали можливість ознайомитися з історією василіянських монастирів, церковні хори яких взяли в ньому участь, з таких місцевостей: Золочів, Бучач, Київ, Дрогобич, Гошів, Жовква, Брюховичі.

З проведенням цьогорічного фестивалю співпало відкриття нового інтернет-сайту Івано-Франківського василіянського монастиря Царя Христа, який зберіг свою попередню електронну адресу osbm.if.ua, – так що новини про фестиваль стали першими публікаціями на цьому оновленому сайті.

Ось як усе відбувалося.

День перший.

У неділю 8 січня, свято Собору Пресвятої Богородиці та святого Йосифа обручника, Божественну Літургію у храмі Царя Христа очолив Високопреосвященний владика Володимир Війтишин, архиєпископ і митрополит Івано-Франківський. Церква була виповнений вщерть, а ті, які залишилися ззовні, і так брали участь у відправі, незважаючи на морозну днину, мали можливість не тільки слухати, а й спостерігати за богослуженням завдяки великому екранові, який був заздалегідь облаштований на подвір’ї біля храму.

Після Літургії до храму внесли велику різдвяну зорю і грою на трембітах сповістили про урочисте відкриття VIII фестивалю «Коляда на Майзлях».

У вступному слові ігумен монастиря о. Йосафат Хаймик привітав усіх учасників свята, наголосив на значенні різдвяних коляд, якими в цілому світі вірні УГКЦ прославляють Бога, беручи приклад з ангельського хору, який звістив про народження Божого Сина пастирям. Коляда єднає народи і континенти, де люди гуртуються у прославі новонародженого Ісуса Христа – у тому числі присутні в різних країнах світу ченці Василіянського Чину, який відзначає свою чотирьохсоту річницю. На запрошення о. Йосафата владика Володимир благословив своїм архиєрейським благословенням цей різдвяний фестиваль та його учасників.

У перший день програму фестивалю відкрили хори парафії Царя Христа: камерний хор «Cantemus» (регент – Ігор Дем’янець), молодіжні хори «Осанна» (регент – Любов Терлецька) та «Істина» (керівник – Леся Гринюк), дитячий хор «Божі ангелята» (керівник – Неля Дуброва), парафіяльний хор «Надія» (реґент – Михайло Гуйташ). Після них виступив камерний хор «Felicio» (м. Надвірна), представив свою прогаму о. Климентій Шувар, ЧСВВ, з монастиря Царя Христа, у супроводі вокально-інструментального ансамблю «Ave Maria», колядувало тріо «Жива вода» (керівник – Марія Ортинська), звучали колядки у виконанні зведеного хору.

Після закінчення виступів о. Йосафат Хаймик подякував усім, хто брав участь в організації фестивалю, зокрема ОТБ «Галичина», яке проводило трансляцію прямого ефіру, а також вручив дипломи фестивалю міністрові культури України Євгенові Нищуку, міському голові Русланові Марцінківу та заступникові голови облдержадміністрації Ігореві Пасічняку, після чого високоповажні гості були запрошені до слова.

Міністр Євген Нищук щиро подякував парафіяльній спільноті й усім організаторам і поділився своїми відчуттями, які зродились під час Літургії та відкриття фестивалю, а також згадав тих, які не можуть взяти в ньому участі: як таких, що перебувають у скруті й хворобі, так і воїнів – захисників цілісності української держави.

Міський голова Руслан Марцінків наголосив, що фестиваль є міжнародним, оскільки його учасниками будуть не тільки гості з різних областей України, а й із закордону: з Польщі, Литви та Латвії.

Заступник голови облдержадміністрації Ігор Пасічняк звернув увагу на те, що так велично й одухотворено колядки можуть звучати лише в храмі, а також відзначив, що кожен колектив і виконавці коляд вносять свою часточку у прославу Господа, а «Коляда на Майзлях» вже стала візитівкою різдвяного Івано-Франківська.

Організатори подякували доброчинцям, які підтримали свято коляди: міському голові Русланові Марцінківу, департаменту культури Івано-Франківського міськвиконкому в особі Надії Загурської, обласному управлінню культури, національностей та релігій в особі Володимира Федорака, обласній філармонії. Інформаційними спонсорами різдвяного фестивалю стали Радіо «Дзвони», ОТБ «Галичина», ТРК «Карпати», ТРК «Вежа», «3 Студія», «24 Канал», телестудія «Апостол», інтернет-видання «West News», газети «Нова Зоря», «Галичина», «Західний кур’єр», «Галицький кореспондент», «Репортер».

Ведучі Христина Кобильчук і Тарас Василюк завершили програму цього вечора словами вітання українському народові й українській родині.

День другий.

Увечері в понеділок, на свято первомученика Стефана, Святу Літургію, в якій взяли участь більше 200 людей, співав камерний хор Вознесіння Господнього парафії при василіянському монастирі міста Золочева. Нещодавно цей хор відзначив своє 25-ти річчя, а був заснований, коли ігуменом у Золочеві був о. Володимир Палчинський, ЧСВВ, пізніший ігумен монастиря Царя Христа в Івано-Франківську.

Концертна програма цього вечора розпочалася після Літургії виступом дитячого фольклорного ансамблю «Дзвіночки» Івано-Франківської дитячої музичної школи №1. Потім був виступ хору з м.  Дрогобича, який виконав колядки в обробці українських композиторів.

Після них пісенну естафету перейняли народний аматорський академічний хор «Мелодія» Центрального народного дому міста Івано-Франківська та хор церкви Пресвятого Серця Христового монастиря сестер Чину Святого Василія Великого в Івано-Франківську.

Оплесками зустріли гостей, які прибули здалека, учасниць українського хору «Джерело» з литовського міста Єлгави. Литовські українки, крім українських композицій, подарували слухачам дві литовські колядки. Після них зворушливо виступив вокальний колектив «Gold Art», який діє при творчому центрі народного мистецтва в донецькому місті Волноваха. З великою симпатією глядачі зустріли цих гостей зі Східної України.

Але найбільша несподіванка чекала всіх наприкінці: виступ духового оркестру Львівської семінарії Святого Духа під диригуванням Андріяна Леськіва. Львівські гості-семінаристи представили кілька колядок в оригінальній обробці для духового оркестру та, граючи, ще й пританцьовували і запрошували до активної участі – у співі й танці – всіх учасників. Виступ викликав справжні овації, а духова музика не тільки сподобалась учасникам свята, а й привертала увагу перехожих, які з цікавості завертали до храму: незвично чути духовий оркестр у церкві! Своєю гучною колядою оркестр зробив фестивалю неабияку рекламу, адже ті, які слухали музику, пообіцяли собі наступного дня прийти до храму.

День третій.

У вівторок 10 січня Святу Літургію ввечері співав камерний хор церкви Воздвиження Чесного Хреста Бучацького монастиря отців-василіян (художній керівник – Мирослав Гребеньовський, реґент – Оксана Гребеньовська).

Ігумен о. Йосафат Хаймик, який частково взяв на себе в ці дні й амплуа ведучого різдвяного фестивалю, привітав гостей із сусідньої Тернопільщини і коротко представив історію монастиря в Бучачі, Колегіуму св. Йосафата, а також згадав про о. Доротея Шимчія, ЧСВВ, який нещодавно на 101-му році відійшов у вічність у цьому монастирі, а давніше кілька років служив у монастирі Царя Христа.

Фестивальну програму цього вечора розпочали Молодіжно-дитячий хор «Діти світла» катедрального собору Преображення Христового з Коломиї (регент – Світлана Кочерган) та вокальний ансамбль викладачів Нижньовербізької дитячої школи мистецтв (керівник – Світлана Кочерган): навпереміну колядували, віншували, і їхній спів наповнював храм тихою чистою гармонією.

Після цього всі вітали гостей з Харківщини – народний український хор «Водограй» курорту «Березівські мінеральні води» с. Березівське Харківської області (художній керівник та диригент – заслужений працівник культури України Василь Саневич, акомпаніатор – Павло Пшеничний).

Далі виступ мала чоловіча хорова капела «Сурма» імені Богдана Волосянка Івано-Франківського національного медичного університету (художній керівник – заслужений діяч мистецтв України Володимир Савчук, концертмейстер – Ольга Павлюк) та деякі інші колективи.

Після виступу вже згаданого хору із Бучача, який перед тим співав Святу Літургію, свою програму представив багатоконфесійний аматорський хор «Потік» з м. Кошалін (Польща) (керівник – Радослав Вількевіч). Це нащадки тих українців, які в 1947 році були насильно переселені на північно-західні землі Польщі. У колективі не всі українці, є й поляки, які люблять українську пісню, українську культуру.

Завершив фестивальну програму цього дня народний аматорський ансамбль пісні і танцю «Барви Прикарпаття» Будинку культури села Старі Кривотули (художній керівник – Петро Заник, балетмейстер – Надія Назарук, керівник оркестру – Ярослав Лесів). Вони закінчили програму цього дня фестивалю, але не їхню власну, бо після виступу в храмі поїхали з колядою до свого села, щоб ділитися різдвяною радістю із своїми земляками.

День четвертий.

У вівторок 11 січня Святу Літургію співав акапельний ансамбль, що діє при київському храмі Святого Василія Великого однойменного василіянського монастиря, «Маленький хор Василія Великого» (керівник – Ярина Чепіга).

Перед початком фестивальної програми о. Йосафат Хаймик представив історію київського монастиря, а потім був виступ хору «Віночок» дитячої музичної школи села Тисменичани Надвірнянського району (керівник – Оксана Федорик, концертмейстер – Ярина Іванова), учасникам якого від 6 до 15 років.

Естафету від діток перейняв академічний камерний оркестр «Harmonia Nobile» Івано-Франківської обласної філармонії (художній керівник та концертмейстер – Наталія Мандрика), чи не найвідоміший у місті, який нещодавно повернувся з творчої поїздки в Італію. Колектив виконав кілька інструментальних творів та вокальних партій (соліст Оксана Кричко) у супроводі оркестру.

Вперше у фестивалі взяв участь вокальний ансамбль Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника (керівник – Людмила Обух), а після нього згаданий вже «Маленький хор Василія Великого» з Києва.

Наостанок колядував хор «Ірмос» Дяківсько-регентського інституту Івано-Франківського богословського університету (керівник – Любов Терлецька).

День п’ятий.

Божественну Літургію цього дня супроводжував хор «Світло тихе» церкви Святих Апостолів Петра і Павла з м. Дрогобич Львівської області (керівник – Оксана Хомик), який уже був учасником фестивалю «Коляда на Майзлях».

Після Літургії отець-ігумен Йосафат Хаймик розповів про історію василіянських монастирів у Дрогобичі, в Добромилі та Лаврові, про дрогобицьких блаженних священномучеників-василіян Северіяна, Віталія і Йоакима і дав початок черговому дню фестивалю.

Першим у програмі був виступ квартету бандуристок «Ґердан» Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника у складі Надії Вівчарук, Наталії Федорняк, Віолетти Дутчак, Світлани Матіїшин (художній керівник – Віолетта Дутчак), який є лауреатом всеукраїнських і міжнародних конкурсів.

Естафету перейняв митрополичий камерний хор «Credo» архикатедрального собору Воскресіння Господнього м.  Івано-Франківська (керівник – Жанна Зваричук, хормейстер – Степан Жовнірович), який був створений 1990 року, відразу після легалізації УГКЦ, і є одним із найвідоміших хорів міста.

Наступним учасником фестивалю був струнний ансамбль «Quattro corde» Івано-Франківської обласної філармонії (керівник – Анжела Приходько), пісні виконували солісти Богдан Гринишин і Наталя Шотурма, а Оксана та Оленка Шотурми віншували.

Потім виступ мали згаданий уже дрогобицький хор «Світло тихе» та хор Львівського ставропігійського братства св. ап. Андрія Первозванного «Ставрос» УАПЦ (керівник – Руслан Ляшенко). Глядачі дуже тепло приймали гостей і довго їм аплодували.

Далі виступив народний аматорський хор «Первоцвіт» Народного дому с. Микитинці Івано-Франківської міської ради (керівник – Ганна Карась), який минулого року відзначив 125-річчя від заснування. Хор виконав багато нових авторських колядок і тим приємно вразив глядачів.

День шостий.

Цього вечора Святу Літургію супроводжував співом хор «Тавор» василіянського монастиря Преображення Господнього с. Гошів Долинського району (регент – Тетяна Майданюк).

Ігумен Йосафат Хаймик ознайомив парафіян із історією монастиря та чудотворної ікони Пресвятої Богородиці.

Першим у програмі цього дня фестивалю був виступ народного молодіжного камерного хору Кременецького районного Будинку культури м.  Кременець Тернопільської області (керівник – Анатолій Галішевський), який уже не вперше бере участь у цьому фестивалі.

Чисельно, чи не всім складом, вийшов до глядачів хор Гошівського монастиря «Тавор» і обдарував ясністю і світлістю різдвяної пісні, яку привіз із святої гори.

Після них виступив хор «Cantus vita» (керівник – Мар’янос Ремейкіс), який прибув з м.  Купишкіс (Литва). І хоч співали гості своєю рідною мовою, глядачі розуміли все серцем, – бо мистецтво не знає мовних обмежень, – і не втомлювались аплодувати.

Із литовським хором до Івано-Франківська завітав голова міста Купишкіс Дайніус Бардаускас. Виголошуючи вітальне слово, він говорив литовською, а перекладачем була пані Алдона Васіляускєнє, відома в Литві й Україні дослідниця історії Василіянського Чину.

Після виступу колективу з Литви настала черга зразкового дитячого хору «Ластівка» Будинку дитячої та юнацької творчості м. Київ (керівник – Оксана Урсатій). Діти – майже сорок дівчаток і три хлопчики – щойно вночі приїхали з Києва, мали насичену денну програму, а тепер вразили своїми гарними манерами, злагодженістю і красою співу учасників свята, просто захопили їх.

День сьомий.

У суботу 14 січня, свято Обрізання Господнього і святого Василія Великого, вечірню Святу Літургію співав хор церкви Пресвятого Серця Христового василіянського монастиря Різдва Христового з м. Жовква (регент – Руслана Хомин).

Після Літургії о. Йосафат Хаймик привітав усіх Василів і всіх василіян зі святом їх небесного покровителя а тоді розповів історію Жовківського монастиря Різдва Христового і церкви Пресвятого Серця Христового.

Першим у програмі був виступ дитячого фольклорного ансамблю Вигодської дитячої музичної школи (керівник – Неоніла Юкіш), після якого виступив поважний камерний хор «Джерело» Івано-Франківського міського будинку вчителя (керівник – Ігор Дем’янець).

Після них знову взяли естафету діти – хор «Нотка» Дитячої музичної школи м.  Тлумач (керівник – Світлана Козак), а потім прибулі здалека гості – молодіжний хор «Bel canto», що діє при об’єднанні шкіл ім. Повстанців шльонських з м.  Рибнік (Польща) (керівник – Лідія Блазель-Маршолік). Цей хор, створений 1988 року, виконав твори польською мовою, а от пісню «Щедрик» гості виконали українською – так, що не було навіть пізнати, що співають не українці. Щира публіка знов довго аплодувала.

Після того задзвонили дзвіночки і зі сріблястою різдвяною зорею увійшли колядники з Жовкви, які перед тим співали Святу Літургію, та предствили свою програму, а за ними виступив камерний хор «Brevis» із сусіднього Тернополя (художній керівник та диригент – Святослав Дунець).

Наостанок до глядачів вийшли поважні пани в елегантних чорних костюмах з вишневими метеликами на шиї – учасники вокально-інструментального ансамблю «Камертон», що діє при «Товаристві приятелів Ополя», а з ними – єдина жінка, Марія Пшебіндовська, їхній художній керівник. Виконавці співали польською, а українською виконали, на задоволення всіх присутніх, коляду «Добрий вечір тобі».

На закінчення отець ігумен привітав незмінну ведучу цьогорічного фестивалю Христину Кобильчук з Днем народження й нагадав усім, що наступного дня, в неділю, відбудеться гала-концерт, який можна буде дивитись і по ОТБ «Галичина», і на великому екрані на подвір’ї монастиря.

День восьмий.

У неділю 15 січня відбувся гала-концерт, яким і завершився VIII різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях». Цей фестиваль став справді міжнародним, бо цьогоріч гостями свята в парафії Царя Христа, яке вже давно переросло межі міста й області, вийшовши на всеукраїнський рівень, стали п’ять колективів з Прибалтики і Польщі. Щедрою був цьогорічний фестиваль і на гостей з центральної та східної України (Києва, Харківщини, Донеччини), яких особливо тепло вітали глядачі.

Розпочали гала-концерт піснею «Щедрик» дитячий хор «Ластівка» Будинку дитячої та юнацької творчості м. Київ (керівник – Оксана Урсатій) та зведений хор – адже цього року минає 100 років від дня першого виконання цього твору, в обробці Миколи Леонтовича, хором Київського університету.

А після цього виступу славили Ісуса Христа колядою й піснями монаший хор «Deisis» із Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. Й. Рутського (керівник – Степан Дольний), хор церкви Пресвятого Серця Христового монастиря сестер-василіянок (керівник – Лілія Пасічняк), народний молодіжний камерний хор Кременецького районного будинку культури м.  Кременець Тернопільської області (керівник – Анатолій Галішевський), вокальний ансамбль викладачів Нижньовербізької ДМШ (керівник – Світлана Кочерган), камерний хор «Cantemus» (керівник – Ігор Дем’янець), вокальна студія «Істина» (керівник – Леся Гринюк), народний аматорський ансамбль пісні і танцю «Барви Прикарпаття» будинку культури с. Старі Кривотули (керівник – Петро Заник), вокальний ансамбль Інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника (керівник – Людмила Обух), квартет бандуристок «Ґердан» Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника у складі Надії Вівчарук, Наталії Федорняк, Віолетти Дутчак, Світлани Матіїшин (художній керівник – Віолетта Дутчак), хор «Cantus vita» з м.  Купишкіс (Литва) (керівник – Мар’янос Ремейкіс), народний аматорський молодіжний хор «Осанна» (керівник – Любов Терлецька). За тиждень колядувань ці колективи стали великою парафіяльною родиною і дуже близькими для всіх, хто щовечора поспішав насолодитись прославою Христа і своєю присутністю теж прославляв Господа. Насамкінець до слова були запрошені високоповажні гості фестивалю: архієпископ та митрополит Івано-Франківський Кир Володимир Війтишин, міський голова Руслан Марцінків, начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Володимир Федорак, отець ігумен Йосафат Хаймик, ЧСВВ, мер міста Купишкіс (Литва) Дайніус Бардаускас.

Митрополит Володимир щиро привітав численну громаду колядників, які прибули не лише звідусіль з України, а й із закордону, побажав усім Божого благословення і веселих та радісних свят, а ще склав велику подяку за велику працю в організації фестивалю ігуменові отцю Йосафату Хаймику, отцю Володимиру Палчинському, владі міста й області і всім, хто зробив свій вклад в проведення цього свята коляди.

Міський голова Руслан Марцінків подякував гостям і всім колективам, яких було понад сорок, що приїхали з цілої України і з закордону. Він висловив надію на надання фестивалю офіційного статусу міжнародного, побажав миру громаді та цілій державі, а також поділився наміром підписати угоду про співпрацю з містами братньої Литви, яка однією з перших завжди приходить на допомогу Україні.

Мер литовського міста Купишкіс Дайніус Бардаускас, привітавшись по-українськи «Христос народився! », подякував організаторам, меру міста, учасникам фестивалю, а також поділився своїм пережиттям того, наскільки близькі обидва народи, український і литовський, а на закінчення побажав Україні миру і високого рівня добробуту.

Начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації Володимир Федорак передав найщиріші слова вітання від міністра культури України Євгена Нищука, голови облдержадміністрації Олега Гончарука, голови обласної ради Олександра Сича і всієї громади Прикарпаття. «Цей фестиваль справді став унікальним явищем не тільки у культурному житті міста, області, але й, без перебільшення, України», – наголосив він і висловив упевненість, що фестиваль матиме подальший розвиток і що вже наступного року йому нададуть статус міжнародного. Начальник управління культури подякував організаторам та учасникам цього чудового дійства і побажав мирного неба, веселості і настрою від коляди, здоров’я і потуги від йорданської води і великої перспективи на багате і добре життя.

Ігумен монастиря Царя Христа на Майзлях о. Йосафат висловив вдячність учасникам і тим, хто, організовуючи фестиваль, перебуває за лаштунками, тим, хто жертовною працею готували й провели фестиваль. «Хочу розкрити таємницю, формулу успіху: для цього потрібно мати добрих жертовних парафіян, підтримати їхню ініціативу, допомогти їм розкрити талант, почутись як вдома у храмі, розкрити бажання поділитися цим з іншими. Крім того, не потрібно боятися співпрацювати з владою,... прокладати нові шляхи, відкривати нові горизонти, ставити цілі, які можна осягнути разом, об’єднуючись. Кожен фестиваль, який збирає нас тут, у цьому храмі, дасть можливість щораз більше творити культуру релігії, культуру життя. Ми заради цього зібралися тут… Хто не заходить, відчуває у цьому храмі затишок – затишок коляди, затишок молитви тих, хто хоче щось робити спільно. Переконаний, що в наступні роки нас чекають нові горизонти, нові досягнення, нові прекрасні таланти і обличчя. Хай Господь всім щедро винагородить! ».

Інформаційними спонсорами цьогорічного різдвяного фестивалю «Коляда на Майзлях» стали радіо «Дзвони», ОТБ «Галичина», яке в прямому ефірі транслювало фестиваль, ТРК «Карпати», ТРК «Вежа», «3 Студія», «24 Канал», телестудія «Апостол», інтернетвидання «West News», газети «Нова Зоря», «Галичина», «Західний кур’єр», «Галицький кореспондент», «Репортер».

Після закінчення гала-концерту люди виходили з храму, але не розходились – надворі їх чекала гостина для великої родини. Обличчя світилися радістю, глядачі ділилися враженнями, знайомилися, колядували… Так українці споконвіків гуртуються навколо народженого Христа, єднаються в любові й радості, несучи світові вістку, що Божий Син народився.

А насамкінець не зайве пригадати – різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» наступного року обов’язково відбудеться.

За матеріалами сайту osbm.if.ua, який у ці дні був цілковито оновлений, світлини з цього ж сайту.

*Майзлí – назва району м.  Івано-Франківська, в якому розташовані василіянський монастир і церква Царя Христа

Close Menu