Візит до Португалії голови ПМВ УГКЦ владики Степана Суса

Візит до Португалії голови ПМВ УГКЦ владики Степана Суса

6-15 червня 2021 року відбувся пастирський візит до Португалії голови Пасторально-міграційного відділу Патріаршої курії УГКЦ преосвященного владики Степана Суса, у супроводі його співробітників у цьому відділі: о. Андрія Гаха, о. Романа Ільницького та о. Віталія Храбатина.

У рамках цього пастирського візиту, який голова Пасторально-міграційного відділу здійснював як представник Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава (як і візити до інших країн, де проживають вірні Української Греко-Католицької Церкви і де ще немає її структур), владика Степан відвідав деякі українські громади, які діють на території Церковної провінції Лісабона Римо-Католицької Церкви, у тому числі ті, де служать священники Василіянського Чину Св. Йосафата. При цій нагоді голова ПМВ мав зустрічі на різних рівнях з представниками церковної і державної влади.

Також владика Степан взяв участь у духовно-формаційному семінарі Пасторально-міграційного відділу для душпастирів УГКЦ, що служать у Португалії, і в загальних зборах цих українських священників, під час яких було обрано нового координатора Капеланії УГКЦ у Португалії.

У неділю 6 червня владика Степан разом з отцями ПМВ очолив Святу Літургію для українців Лісабона у парафії Різдва Пресвятої Богородиці, якою опікуються отці василіяни. З ним співслужили отці Ілля Фіголь, ЧСВВ, координатор Капеланії УГКЦ в Португалії, і о. Микола Ярема, ЧСВВ, настоятель парафії.

Цього ж дня владика Степан Сус відвідав з візитом українську громаду в м. Сінтра. Святу Літургію з ним співслужили місцевий парох о. Матей Дзюрбан, ЧСВВ, координатор о. Ілля Фіголь та священники ПМВ о. Роман Ільницький, о. Андрій Гах і о. Віталій Храбатин.

У понеділок і вівторок, 7-8 червня, в м. Лісабоні відбувся дводенний духовно-формаційний семінар Пасторально-міграційного відділу для душпастирів УГКЦ, що служать у Португалії. Захід розпочався Святою Літургією, яку очолив владика Степан Сус у співслужінні із священниками, які прибули з ним із України, і місцевими священниками – капеланами українських громад з цілої Португалії.

Тема цьогорічного формаційного семінару, у якому взяли участь 14 священників, які надають душпастирську опіку українцям греко-католикам у Португалії, – «Служіння Церкви християнській родині». У понеділок 7 червня в рамках семінару мали доповіді о. Едуардо да Кунья, голова Комісії у справах родини в патріархаті Лісабона, і о. Василь Нестер, голова Комісії у справах родини Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ. Доповідь о. Едуардо була присвячена темі проблем та викликів у Католицькій Церкві щодо пасторальної праці із подружжями та відповіді на них, у доктринальному та пасторальному аспектах. Доповідь о. Василя – про завдання і специфіку душпастирства родин, зокрема в ситуаціях, які вимагають особливого супроводу.

У вівторок 8 червня відбулась спільна зустріч душпастирів Капеланії УГКЦ у Португалії, з участю команди Пасторально-міграційного відділу на чолі з владикою Степаном Сусом, під час якої були проведені вибори нового координатора. За результатами голосування координатором Капеланії УГКЦ в Португалії був обраний о. Гавриїл Тимчик, ЧСВВ, який перебрав цей обов’язок від попереднього координатора, о. Іллі Фіголя, ЧСВВ. Помічниками координатора були обрані о. Сільвіо Литвинчук, ЧСВВ, та о. Тарас Гайвонюк. Гостею цієї зустрічі була президент організації «Obra Catolica» у Португалії п. Євгенія Коста Кварезма.

Цього ж дня голова ПМВ владика Степан, разом із новообраним координатором Капеланії УГКЦ у Португалії та його асистентами, зустрівся з єпископом-помічником в патріархаті Лісабона Даніелем Баталья Енрікесом, відповідальним за мігрантів від Конференції єпископів Португалії. У зустрічі також взяли участь п. Євгенія Коста Кварезма і команда ПМВ.

Владика Степан представив португальському єпископу нового пасторального координатора та його асистентів і подякував Конференції єпископів Португалії за турботу та всіляку підтримку для вірних УГКЦ, які перебувають у цій країні.

Єпископ Даніель Баталья Енрікес у відповідь подякував голові ПМВ за працю, яку він робить як для вірних своєї Церкви в Португалії, так і для всіх вірних УГКЦ, які перебувають за межами рідної країни. І підкреслив, що люди дуже потребують такої турботи з боку Церкви.

Пізніше цього дня, під час Святої Літургії на закінчення духовно-формаційного семінару ПМВ для священників УГКЦ, що душпастирюють у Португалії, владика Степан наголосив, що люди мають бачити у священниках нe менеджерів, нe бізнесменів, нe політиків, нe експертів, а душпастирів, людей, які живуть Церквою, моляться, є милосердними. Також голова ПМВ наголосив на важливості залишатися греко-католицькими священниками східного обряду, навіть якщо доводиться служити також і Літургію в західному обряді.

Наступного дня, у середу 9 червня, голова ПМВ зустрівся в Лісабоні з пані Інною Огнівець, Надзвичайним та Повноважним Послом України в Португалії.

Під час зустрічі сторони обговорили життя української громади на теренах Португалії та окреслили спільні плани на найближчі роки. Владика Степан представив послу новообраного координатора Капеланії УГКЦ в Португалії о. Гавриїла Тимчика і окреслив стратегічні моменти служіння Капеланії на найближчий час.

Пані Інна Огнівець, своєю чергою, поділилася досвідом співпраці з УГКЦ та з українською громадою в Португалії. І наголосила на важливості об’єднання зусиль Української держави та Церкви задля підтримки українців, що мешкають у цій країні.

У зустрічі також взяли участь голова Спілки українців Португалії Павло Садоха, голова крайової управи Спілки української молоді у Португалії Андрій Іваночко, референт зовнішніх зв’язків ПМВ о. Віталій Храбатин та секретар ПМВ о. Роман Ільницький.

Цього ж дня, у рамках душпастирського візиту до Португалії, голова Пасторально-міграційного відділу владика Степан Сус зустрівся з єпископом дієцезії Сетубала Жозе Орнеласом Карвальо, який також є Головою Португальської єпископської конференції. Владика Степан представив єпископу Сетубала новообраного координатора Капеланії УГКЦ у Португалії о. Гавриїла Тимчика, ЧСВВ.

Сторони обговорили питання надання духовної опіки українцям греко-католикам на теренах дієцезії Сетубала. У цій дієцезії служить священник УГКЦ о. Іван Петляк, який також є душпастирем вірних УГКЦ. Українці тут мають свій храм, діють парафії у двох містах: Сетубал та Монтіжу.

Голова ПМВ подякував єпископу Орнеласу Карвальо за підтримку української громади і можливість молитися рідною мовою.

Цього ж дня ввечері владика Степан очолив молебень до Христа Чоловіколюбця на парафії УГКЦ Успіння Пресвятої Богородиці у місті Сетубал. У молебні взяли також участь єпископ Жозе Орнелас Карвальо, місцевий парох о. Іван Петляк, працівники ПМВ о. Віталій Храбатин і о. Роман Ільницький. Після богослужіння єпископ поспілкувався з українською спільнотою Сетубала.

У четвер 10 червня голова Пасторально-міграційного відділу владика Степан Сус відвідав українську громаду у місті Кашкайш. Єпископ очолив Літургію у храмі Матері Божої –покровительки моряків. З ним співслужили місцевий парох о. Матей Дзюрбан, о. Ілля Фіголь, о. Микола Ярема, о. Роман Ільницький, о. Віталій Храбатин. 

Голова ПМВ привітав присутніх з Днем Ангела-охоронця, національним святом Португалії, а після богослужіння поспілкувався з місцевою спільнотою українців.

У неділю 13 червня голова Пасторально-міграційного відділу владика Степан Сус відслужив Літургію в одному з найбільших паломницьких місць світу – м. Фатімі, де також діє українська громада, духовну обслугу якої здійснюють отці ЧСВВ, зокрема нещодавно призначений делегат протоархимандрита Василіянського Чину о. Сільвіо Літвінчук та новообраний координатор Капеланії УГКЦ в Португалії о. Гавриїл Тимчик.

У вівторок 15 червня, на запрошення Голови Єпископської конференції Португалії єпископа Жозе Орнеласа Карвальо, владика Степан Сус взяв участь у засіданні цієї Конференції, підготовчі наради якої відбувалися 14-16 червня у м. Фатімі, і мав нагоду поспілкуватись з єпископами та ознайомити їх із душпастирськими потребами українців у Португалії.

При цій нагоді владика Степан Сус провів робочу зустріч з римо-католицьким єпископом дієцезії Порту, Мануелем да Сілва Родрігешем Ліндою, у якій взяв участь також душпастир українців о. Іван Гудзь. Сторони обговорили питання відновлення систематичної душпастирської опіки українців греко-католиків, які проживають на території дієцезії Порту. Згідно із статистичними даними, на даний час близько 5000 українців проживає у цьому регіоні.

Інформація на основі повідомлень про візит голови ПМВ до Португалії
із сайту ПМВ УГКЦ pmv.ugcc.org.ua
та сторінки ПМВ УГКЦ www.facebook.com/pmv.ugcc.org.ua у фейсбуці
Світлини з цих же ресурсів

Close Menu