Відбулася Всеукраїнська проща монашества УГКЦ до катедрального собору Чернівецької єпархії

Відбулася Всеукраїнська проща монашества УГКЦ до катедрального собору Чернівецької єпархії

Вівторок, 2018-02-13    11:58:52 UTC+1    Новини

У суботу 10 лютого відбулася Всеукраїнська проща монашества Української Греко-Католицької Церкви до катедрального собору Чернівецької єпархії, організована в контексті відзначення ХХІІ Всесвітнього дня богопосвяченого життя Патріаршою комісією у справах монашества УГКЦ. Проща до чудотворної Чернівецької ікони Матері Божої «Надія безнадійним» відбулася з погодження та благословення преосвященного владики Йосафата Мощича, МЗСАА, правлячого єпископа Чернівецької єпархії. Ця проща перед святом Господнього Стрітення за юліанським календарем стала чудовою нагодою подякувати Богу за дар покликання, відновитися в духовній єдності та спільноті стількох братів і сестер, помолитися біля чудотворної Чернівецької ікони, а також ближче познайомитись із перлиною Буковини – містом Чернівці.

Всеукраїнська проща монашества УГКЦ з нагоди Дня богопосвяченого життя тепер відбувається щороку. Два роки тому місцем її проведення був Патріарший собор у Києві і відбувалася вона в контексті закінчення Року богопосвяченого життя в Католицькій Церкві, а минулого року проща, присвячена 400-річчю Василіянського Чину, відбулася у м. Дрогобичі. Цьогоріч майже 300 ченців і черниць, представників різних спільнот, прибули до столиці Буковини, аби своєю молитвою і присутністю підтримати новостворену Чернівецьку єпархію, засвідчити солідарність з вірними та просити Бога про зріст покликань та розвиток Церкви і спільнот богопосвяченого життя на теренах цієї єпархії. Беручи до уваги рішення Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій про проголошення 2018 року роком Божого слова в Україні, проща монашества проходила під гаслом: «І росло слово Боже та множилось число учнів...» (Ді. 6,7).

Розпочався духовний з’їзд монашества архиєрейською Божественною Літургією у катедральному соборі Успення Пресвятої Богородиці м. Чернівців, яку очолив високопреосвященний владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський. Із ним співслужили преосвященні владики Йосафат Мощич, правлячий архиєрей Чернівецької єпархії, Михаїл Бубній, екзарх Одеський та адміністратор Кримського екзархату, та Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії, а також настоятелі та ієромонахи різних монастирів, Чинів і Згромаджень і єпархіальні священики.

Саме Свята Літургія, під час якої небо є таким близьким, а Бог в Ісусі Христі таким доступним, яка єднає християн із Творцем та взаємно одного з одним, була центральною подією прощі монашества. Її заспівав монаший хор Deisis студентів Василіянського інституту філософсько-богословських студій імені митр. Й. Велямина Рутського у Брюховичах.

«Хочу, щоб ми підняли голову і побачили Божими очима себе, свою спільноту та місію, яку виконуємо», – запросив у своїй гомілії владика Йосафат представників монаших спільнот, які прибули з різних частин розлогої України. Звертаючи погляд на готовність до другого приходу Христа, проповідник заохотив чувати й молитися: «Тільки той, хто буде чувати і молитися, може втекти від старого світу, бо Христос преображає і повалює старий світ з його цінностями і пріоритетами».

Господь силою Євангелія установив Царство Боже серед нас, а тому богопосвяченим особам по-особливому належить місія його розбудови, – висловив своє переконання владика. – Це можливо здійснити проповіддю Євангелія та уприсутненням особи Ісуса Христа. Підсумовуючи, архиєрей нагадав про одну з цілей прощі монашества до Чернівців: «Ми прийшли сюди, щоб просити благодаті прямувати вперед і розвивати Царство Боже». На завершення владика Йосафат радо запросив різні Чини і Згромадження на служіння в Чернівецькій єпархії, яка поки що не має на своїй території жодної чернечої спільноти.

Після закінчення Святої Літургії відбулася молитва перед чудотворною Чернівецькою іконою Божої Матері «Надія безнадійним», а тоді монахи та монахині разом із владиками, священиками та вірними вирушили у великій процесії, під спів коляд, на Центральну площу Чернівців. Біля різдвяної шопки та хреста всі разом помолилися за мир в Україні, єднання християн, за ревні та численні покликання до богопосвяченого життя в Чернівецькій єпархії, а також заколядували. До прочан приєдналося багато чернівчан. Після цього процесія рушила вулицею Ольги Кобилянської до Вірменської церкви, де відбулися конференція і мистецька програма.

Духовну науку на тему «Боже слово і богопосвячене життя» підготував отець Василь Захарусь, монах студійського уставу зі Свято-Михайлівського монастиря у м. Львові. Він звернув увагу слухачів на те, наскільки християнське, а зокрема посвячене Богові чернече життя залежить від правильного розуміння Божого слова та як занадто дослівне розуміння тексту, без врахування його контексту, прихованих символів та справжнього значення слів може вести до непорозумінь та помилок.

Прес-службі Чернівецької єпархії ієромонах Василь Захарусь розповів, що своєю духовною наукою хотів привернути увагу богопосвячених осіб до питання, як правильно читати та розуміти Святе Письмо. А ще – аби вони найперше роздумали над фундаментом свого життя, а це тоді дасть змогу будувати нові спільноти, зокрема, тут, на Буковині.

По завершенні духовної науки у Вірменській церкві (на даний час – це органний зал) настав час для музично-мистецької програми. Ведучим під час цієї частини прощі був адміністратор катедрального собору Успення Пресвятої Богородиці отець Валерій Сиротюк. Він представив богопосвяченим особам та іншим гостям столиці Буковини музичних виконавців, які подарували присутнім у храмі незабутні музичні й пісенні твори: органістку Світлану Бардаус, солістку обласної філармонії Олену Урсуляк, народних артистів України Оксану Савчук та Івана Кавацюка (дует «Писанка») і театр-студію «Гердан». А чудовим додатком до їхніх музики і співу стало спільне виконання коляди «Нова радість стала».

Перед тим, як учасники прощі монашества вирушили на екскурсію зимовими Чернівцями, правлячий архиєрей Чернівецької єпархії Йосафат Мощич подякував усім їм за підтримку молодої єпархії, запросив до створення перших чернечих спільнот на Буковині, а преосвященним владикам подарував книги з історії УГКЦ в цій частині України.

Єпархіяльна прес-служба також поспілкувалася з багатьма учасниками прощі. Ось що, зокрема, розповіли сестри-василіянки – сестра Венедикта з Яворова та сестра Єремія з Івано-Франківська: «Нам дуже приємно бути тут, у Чернівцях, вражені гостинністю і тим духом спільної зустрічі монашества».

Треба сказати, що для багатьох прочан подорож містом також стала окремою сторінкою буковинської прощі. Чернівецькі вулички, архітектурний ансамбль, готичні і романські склепіння, церковні бані – все це стало для багатьох новим пережитим досвідом. Проте, саме сьогодні окрасою буковинської столиці стали люди в чернечій одежі. Городяни зупинялися, зазирали в обличчя покликаних Божих, хтось знимкував на мобільний телефон, а хтось просто радів від такої кількості побачених монахів. Та однозначно і одні, й інші від зустрічі богопосвячених осіб діставали божественну благодать, що сходила на перехожих.

Прогулянка містом завершилась у Чернівецькому національному університеті ім. Юрія Федьковича, колишній резиденції буковинських митрополитів. Університет у позаштатному режимі відчинив свої брами і до нього увійшли шановані гості. Екскурсія колишньою митрополичою резиденцією завершилася спільною колядою та молитвою Вечірні в університетському Трьохсвятительському храмі.

На основі інформації прес-служби Чернівецької єпархії із сайту www.ugcc.cv.ua
та прес-служби сайту Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні osbm.in.ua
Світлини із сайту osbm.in.ua

Close Menu