Відбулася успенська проща до марійського центру в Маріаповчі

Відбулася успенська проща до марійського центру в Маріаповчі

У неділю 15 серпня 2021 р. у марійській базиліці, що при василіянському монастирі в Маріаповчі, Угорщина, відбулося проща з нагоди головного марійського відпусту Успіння Пресвятої Богородиці та 30-ліття візиту Папи св. Івана Павла ІІ до цієї святині. Ця базиліка, яка має статус національного санктуарію, відома в Угорщині й далеко за її межами своєю Маріаповчанською чудотворною богородичною іконою.

Для сотень і тисяч прочан, зокрема, вірних Угорської Греко-Католицької Церкви, це паломництво є нагодою не тільки відновитися у вірі, а й наново пережити свою приналежність до великої спільноти християн.

Цьогорічне паломництво було справді величним, вже у суботу 14 серпня храм наповнився прочанами, одна паломницька група приходила за іншою. Пішки, на велосипедах, кінних підводах, автомобілях, автобусах… З певністю, після довгого періоду обмежень з причини пандемії, цієї нагоди з нетерпінням чекали як душпастирі храму, так і паломники з різних місцевостей.

Літургійні богослуження відбувалися майже безперервно, починаючи з 14 год. Біля вівтаря, встановленого на головній площі, крім богослужень візантійського обряду, в обидва дні, суботу й неділю, служилася також римо-католицька Меса. Також вірні чисельно відвідували кладовище, заносячи молитву Богові за дорогих їм померлих. Особливою подією було прибуття пішої прощі, яка тривала цілий тиждень, і участь у якій взяло триста молодих людей. Отець Іштван Шестак перед дверима храму подякував їм усім, які відбули цю багатоденну прощу.

У суботу ввечері розпочалося чування: багатоголосим співом лунали глибокі тексти Акафісту на честь Богоматері. Потім відбулася велика вечірня з литією, яка закінчилася нічною процесією та перервою на споживання їжі. Багато з паломників взяли участь в цілонічній молитві й утрені на світанку.

Рано-вранці в неділю 15 серпня численні вірні прибували звідусіль і приєднувалися до богослужбових відправ або молилися приватно у базиліці. Перед святковою Літургією отець Динеш Мóшолиго виголосив повчання, засноване на промові Ісуса про блаженства.

Урочиста Свята Літургія розпочалася об 11 год. з участю чотирьох греко-католицьких єпископів: головним служителем був митрополит Гайдудорозький Кир Петер Фюлеп Кочіш, з ним співслужили: єпарх Мішкольський Кир Атанасій Орос, єпарх Ньїредьгазький Кир Авель Сочка, ЧСВВ, та епископ-емерит Сілард Керестеш, який виголосив проповідь, присвячену пам’яті про візит Папи Івана Павла ІІ. З єпископами при головному престолі служили 12 священиків, серед яких більшість брали участь 30 років тому у Святій Літургії з Папою Іваном Павлом ІІ.

Василіянський Чин Святого Йосафата в Угорщині під час цього богослуження представляв протоігумен Провінції Св. Миколая в Україні о. Франціск Онисько, ЧСВВ, владі якого підлягають монастирі Провінції Св. Стефана в Угорщині, в тому числі й василіянський монастир у Маріаповчі. (Душпастирське служіння у базиліці, яка має статус національного санктуарію, здійснює єпархіальне духовенство Ньїредьгазької греко-католицької єпархії).

Єпископ-емерит д-р Сілард Керестеш побудував свою проповідь відповідно до головних думок тодішньої промови Папи. Він нагадав, як Папа привітав тих, які прибули сюди на зустріч з ним, також і румунською, словацькою, русинською та українською мовами. Він закликав усіх до миру і єдності між собою! Єпископ Сілард наголосив, що не тільки примирення народів є важливим, Папа просив також берегти союз подружжя, єдність сімей. Єпископ додав, що сказане Папою Іваном Павлом тоді, є актуальним і сьогодні!

Раніше на кількох форумах з’явилася добра новина про те, що національна святиня в Маріаповчі була включена до числа «унгарікумів», унікальних об’єктів угорської національної культури. Після урочистої Св. Літургії в неділю д-р Іштван Надь, міністр сільського господарства, урочисто вручив диплом митрополиту Фюлепу Кочішу. Міністр наголосив, що він сам прийшов на цю прощу як паломник. Він сказав: Маріаповчанська святиня відіграє видатну роль у плеканні та збереженні історичної та духовної спадщини греко-католицизму в Карпатському регіоні і протягом століть була мостом між угорцями, які проживали тут і за його межами. Святиня є визначним об’єктом архітектурної спадщини нашої країни, проща до Маріаповча – це духовна та культурна спадщина греко-католицизму в Карпатському регіоні, «унгарікум», який заслуговує на захист, який відкриває серця і наближає християн та угорців один до одного. Відповіддю на ці слова похвали й визнання були усміхнені обличчя й радісні серця паломників.

Щира подяка Всевишньому за можливість святкувати разом і молитва, щоб подальші паломництва до цього відпустового храму не були зірвані черговою епідемією!

На основі повідомлень із сторінки національного храму в Маріаповчі Máriapócs Nemzeti Kegyhely у Фейсбуці
та із сайту Провінції Св. Миколая в Україні osbm.org.ua
Світлини звідти ж

Про Маріаповчанську чудотворну ікону Пресв. Богородиці див. за цим посиланням 

Close Menu