Відбулася конференція, присвячена 70-річчю централізації Сестер ЧСВВ

Відбулася конференція, присвячена 70-річчю централізації Сестер ЧСВВ

У цьому 2021 році Сестри Чину Святого Василія Великого відзначають ювілей 70-річчя своєї централізації, тобто об’єднання окремих монастирів сестер василіянок візантійського обряду в один Чин. У рамках відзначення цього ювілею, в суботу 29 травня 2021 відбулася перша сесія конференції, присвяченої цій знаменній річниці. Відбувалась вона онлайн на платформі zoom і в ній взяли участь близько двохсот сестер василіянок з України, Італії, Словаччини, Польщі, Хорватії, Румунії, США, Аргентини, Бразилії, Австралії, а також отці василіяни, які перебувають в Римі, у тому числі о. протоархимандрит Генезій Віомар.

Технічне забезпечення і переклад на інші мови здійснювали представниці різних Провінцій Сестер ЧСВВ.

Конференція розпочалася о 15:00 год. вступним словом Архимандрині м. Марчели Рункан, ЧСВВ. У своєму привітанні вона зазначила: «Святкування дає нам можливість згадати наших попередниць та неймовірні перешкоди, які вони долали. Централізація спонукає нас збагачувати одні одних дарами, культурою, досвідом наших Провінцій».

Після вступної молитви з привітальним словом до учасниць і учасників звернувся Глава і Отець Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав Шевчук. Він, зокрема, нагадав, як 20 років тому, перебуваючи в Римі, брав участь у відзначенні 50-річчя централізації, і зазначив, що історія Сестер ЧСВВ тісно вплетена в історію цілої Церкви, зокрема ж УГКЦ, на різних континентах. Блаженніший Святослав, бажаючи сестрам ЧСВВ щедрого на дари Святого Духа ювілейного року, нагадав і про інші цьогорічні важливі річниці УГКЦ, з якими співпадає ювілей об’єднання сестер василіянок в один Чин: 75-ліття ліквідації УГКЦ в Україні та 425-річчя заключення Берестейської унії.

В основній частині цієї першої сесії конференції, модератором якої був о. Роберт Лисейко, ЧСВВ, були виголошені три наукових доповіді, в яких розкривалися, з одного боку, історичні обставини, роль головних дійових осіб, а з іншого, – канонічно-правові особливості й наслідки процесу централізації Сестер ЧСВВ.

Кандидат історичних наук с. Дарія Турків, ЧСВВ, у доповіді «Сестри Василіянки: шлях до централізації» коротко розповіла про історію монастирів сестер ЧСВВ в період до ІІ Світової війни, завдання і виклики, які були в ті часи, і реформи, які в силу різних обставин зупинялися на півдорозі, а також про період після років воєнного лихоліття, про зростаюче бажання об’єднати монастирі сестер василіянок під одним проводом та про головних дійових осіб процесу централізації. Це, зокрема, було пов’язано із заснуванням нових осередків у різних країнах світу, передусім у США, Австралії та Югославії, та розширенням навчально-катехитичної діяльності сестер.

Другий доповідач, о. ліц. Єронім Грім, ЧСВВ, докторант історії Церкви Папського Григорянського університету, продовжуючи тему своєї попередниці, у доповіді «Внесок отців василіян у централізацію сестер ЧСВВ» прослідкував, на основі документів з архіву Головної управи Василіянського Чину в Римі, роль тих василіянських священників, які найбільш допомогли сестрам ЧСВВ в укладенні Конституцій об’єднаного Чину Сестер та в самому процесі централізації, виділивши окремо роль Генеральних настоятелів: Архимандрита о. Теодосія Галущинського та Протоархимандрита о. Павла Миськова. Також він відзначив вклад багатьох сестер василіянок, серед яких особливу роль мала м. Софронія Ерделі.

Третя доповідачка, с. д-р Магдалина Витвицька, ЧСВВ, у доповіді «Канонічні аспекти централізації уряду чернечого Інституту на прикладі сестер Чину святого Василія Великого» зосередила свою увагу на централізації Чину з точки зору канонічного права. Вона, зокрема, проаналізувала зміну історичного контексту протягом століть до наших часів, який аж у ХХ ст. уможливив ставлення до жінок та богопосвячених черниць як до рівноправних з чоловіками, наслідком чого було переосмислення інституту настоятельства в жіночих спільнотах богопосвяченого життя. Так само інші важливі аспекти монашого життя зазнавали еволюції або кращого осмислення, в силу історичних обставин та змін у способі життя і праці сестер, а також змін у самому канонічному праві як Латинської, так і Східних Католицьких Церков: зокрема, урочиста професія, вимоги клявзури, обов’язок хору (церковного правила).

У завершальному слові Генеральна дорадниця с. Еммануїла Вішка, ЧСВВ підсумувала, що Чин сьогодні є живим організмом, а централізація стала одним із етапів його розвитку. І якщо на рівні структур і права зміни відбулися у 1951—1953 роках, то на рівні парадигми культури й свідомості ці процеси ще тривають. «Погляд на централізацію через 70 років дає нам нагоду поставити запитання не тільки наукового, але й екзистенційного характеру, запитання, які здатні переображати, змінювати, оновлювати нас і наші спільноти», – зауважила с. Еммануїла.

Довідка: Декретом Конгрегації Східної Церкви від 2 червня 1951 р. Апостольська Столиця проголосила централізацію монастирів сестер ЧСВВ з осідком у Римі. Папа Пій ХІІ об’єднав усі монастирі сестер василіянок в один Чин, піднісши його до папського права. Другим Декретом від 19 липня 1951 р. утворено чотири Провінції: дві американські – Галицьку (Христа Чоловіколюбця з центром у Філадельфії) і Рутенську (Матері Божої Неустанної Помочі з центром у Юніонтауні), Аргентинську (Царя Христа з центром у Беріссо) і Європейську (Архистратига Михаїла з тимчасовим центром в Осієку, тодішня Югославія). З 1954 р. до сьогодні Генеральна управа Сестер ЧСВВ перебуває в Римі, а понад 400 сестер василіянок служить у 10 країнах світу.

У статті використано текст повідомлення про цю подію
на сайті Генеральної курії Сестер ЧСВВ

Close Menu