Важливіші події в Провінціях Св. Миколая в Україні та Св. Стефана в Угорщині в жовтні — грудні 2021 р

Важливіші події в Провінціях Св. Миколая в Україні та Св. Стефана в Угорщині в жовтні — грудні 2021 р

У цьому дещо розлогому дописі подаємо короткий підсумок важливіших подій, які відбулися у василіянських Провінціях Св. Миколая в Україні та Св. Стефана в Угорщині, яка на даний час підпорядкована протоігумену Провінції Св. Миколая.

Інформація подана на основі публікацій на вебсайті Провінції osbm.org.ua 

Візит протоігумена Провінції Св. Миколая в Україні до Рима й Ватикану

10-14 жовтня 2021 р. протоігумен Провінції Св. Миколая в Україні о. Франціск Онисько, ЧСВВ, який є також протоігуменом для Провінції Св. Стефана в Угорщині, здійснив візит до Вічного міста Рима, під час якого провів ряд зустрічей стосовно управління згаданими Провінціями.

Найперше, 11 жовтня, в генеральному домі Василіянського Чину Св. Йосафата відбулася основна зустріч з о. протоархимандритом Ґенезієм Віомаром, ЧСВВ, під час якої о. протоігумен Франціск представив висновки з канонічної візитації в Провінції Св. Стефана в Угорщині, яка йому підпорядкована (канонічна візитація монастирів Провінції Св. Миколая запланована на грудень). Разом з цим був обговорений та узгоджений план подальшої співпраці між ченцями обидвох Провінцій, як це було започатковано у 2020 році.

Разом з цим о. протоігумен також представив актуальні справи Провінції Св. Миколая в Україні. Серед обговорених питань важливе місце займала справа завершення заснування нового чернечого осідку отців василіян в Ужгороді, який буде носити ім’я блаж. свщмч. Павла Ґойдича, ЧСВВ. Заснуванням цього осідку, в погодженні з головною управою Чину, займається особисто о. протоігумен, від часу Провінційної капітули 2020 р., на якій була прийнята відповідна постанова.

У вівторок, 12 жовтня, о. протоігумен зустрівся з каноніком Папської базиліки Santa Maria Maggiore Кир Іринеєм Біликом, ЧСВВ, якому подякував за дар мощей св. Миколая Чудотворця, які владика Іриней особисто передав для Провінції Св. Миколая під час завершення ювілейного року, що проводилось в Мукачівському монастирі з нагоди 100-монашої реформи у цій василіянській Провінції. Отримання цих мощей спонукало ініціативу розпочати Рік св. Миколая у Провінції, для пожвавлення в монастирях та серед вірних, особливо молоді, культу цього святого, який є покровителем двох василіянських монастирів на Закарпатті (в Мукачеві і в Малому Березному) та покровителем цілої Провінції, яка носить його ім’я.

У середу, 13 жовтня, о. протоігумен взяв участь у загальній аудієнції з Папою Франциском, яка проходила в залі Павла VI у Ватикані. Опісля він відвідав українську редакцію Радіо Ватикану – Vatican News, де на запрошення відповідального за цю україномовну секцію інформаційної дикастерії Апостольської Столиці о. Тимотея Коцура, ЧСВВ, дав інтерв’ю про Ювілейний рік, який проводився в Провінції Св. Миколая в Україні, та важливі події, які відбулися в рамках цього Року, такі як відновлення новіціяту і ювілей інтронізації Мукачівської чудотворної ікони Божої Матері. Також о. протоігумен розповів про новий обов’язок, що постав перед Провінцією Св. Миколая в Україні, – допомога Провінції Св. Стефана в Угорщині, яка через зменшення кількості осіб мала необхідність у підтримці ззовні.

Цього ж дня о. протоігумен відвідав також базиліку св. Петра у Ватикані, де молився перед мощами св. Йосафата, що зберігаються при престолі св. Василія Великого, за доручені йому Провінції і всіх їхніх ченців.

Даний візит відбувся з метою плекання і підтримки належного канонічного зв’язку з Головною управою та з іншими Провінціями Чину, як до цього закликають василіянські Правила, адже саме від цього життєвого зв’язку з іншими частинами Чину у великій мірі залежить зріст і розвиток окремої Провінції.

Інформація і світлини із сайту osbm.org.ua
Інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News див. на сайті osbm.org.ua 

Збори ченців Провінції в Малоберезнянському монастирі

У четвер, 26 жовтня 2021 р., в Малоберезнянському монастирі Отців Василіян відбулося чергове загальне зібрання ченців Провінції Св. Миколая в Україні, в якому взяли участь настоятелі та представники василіянських спільнот на чолі з о. протоігуменом Франціском Ониськом, ЧСВВ.

Розпочалося зібрання анонсуванням відкриття 19 грудня 2021 р. «Року святого Миколая» на рівні цілої Провінції та обговоренням програми заходів протягом цього річного періоду. Влітку, на завершення Ювілейного року з нагоди початку монашої реформи Василіянського Чину на Закарпатті, яка відбулася 100 років тому, Провінція Св. Миколая, завдяки преосвященному Кир Іринею Білику, ЧСВВ, каноніку Папської римської базиліки Santa Maria Maggiore, отримала дар мощей свого покровителя, св. Миколая. Це стало спонукою для Провінції присвятити святому Миколаю молитовний рік, для пожвавлення серед ченців та парафіян церков при місцевих василіянських монастирях культу та набожності до цього святого Покровителя.

У програмі зібрання було також представлено графік проведення канонічної візитації в монастирях Провінції, яку проводитимуть протоігумен та провінційний економ у грудні цього року.

Також о. протоігумен представив учасникам зібрання ситуацію Провінції Св. Стефана в Угорщині, якою він має обов’язок опікуватися, й подальші кроки у справі відродження цієї василіянської Провінції.

На зібранні був присутній о. Гавриїл Тимчик, ЧСВВ, чернець Провінції Св. Миколая, який виконує своє служіння у Португалії, обіймаючи віднедавна функцію координатора для місцевих українських священнослужителів. О. Гавриїл розповів співбратам про теперішню ситуацію Василіянського Чину в цій країні, в поодиноких парафіях та в м. Фатімі, де він довший час виконує своє служіння, і де, невдовзі, 14 листопада, буде посвячено камінь під будівництво василіянського монастиря, в якому теж візьме участь протоігумен Провінції Св. Миколая.

Ще однією важливою темою на зібранні було обговорення підготовки до міжнародної наукової конференції, яку планується провести у Провінції влітку 2022 року, за участі представників та протоігуменів європейських Провінцій Василіянського Чину. Проведення такої конференції було заплановане на час тривання Ювілейного року з нагоди 100-ліття монашої реформи, однак, із-за пандемії короновірусу, вона була перекладана на пізніше, коли буде можливою фізична участь більшості її учасників.

Також о. протоігумен озвучив попередню дату посвячення та відкриття новозаснованого чернечого осідку Провінції у м. Ужгороді, який буде відданий заступництву блаж. свщмч. Павла Ґойдича ЧСВВ, заплановані на празник св. свщмч. Йосафата.

На зібранні важливою темою також було обговорення документів, оприлюднених Генеральним Секретаріатом Синоду Єпископів, які покликані спрямувати синодальний шлях «Задля синодальної Церкви: Сопричастя, Участь, Місія», розпочатий Церквою цього року. У розділі про роль священників у синодальному процесі, підготовчий документ цього Синоду звертає увагу на те, що в служінні Ісуса «Обрання апостолів – не привілей мати ексклюзивну владу та бути окремими, а благодать інклюзивного служіння благословення та товаришування. Завдяки дару Духа Воскреслого Господа вони мають берегти місце Ісуса, не підміняючи Його; не фільтрувати доступ до Його присутності, а полегшувати зустріч з Ним» (PD, 19). Так само і клирики, обдаровані священними дарами та харизмами, отриманими при свяченнях, мають відіграти вагому роль у тому, щоб цей синодальний досвід дійсно був автентичною зустріччю з Воскреслим Христом, закоріненим у молитві, живленим у служінні Євхаристії, натхненим слуханням Божого слова.

Отож, цій тематиці на зібрані була відведена особлива увага. Крім того, були обговорені й інші внутрішні питання Провінції.

Також настоятель Мукачівського монастиря о. Даниїл Дербаль, ЧСВВ, разом з о. протоігуменом, представив для узгодження присутнім співбратам напрацювання у справі підготовки проекту будівництва василіянського храму і монастирського та душпастирського комплексу у м. Мукачеві.

Наступні провінційні збори було заплановано провести на завершення року в Маріаповчанському монастирі в Угорщині, у рамках вшанування Покровителя місцевої Провінції – Св. Стефана.

Інформація і світлини із сайту osbm.org.ua 

Зустріч протоігумена Провінції Св. Миколая з єпископом дієцезії Лейрії-Фатіми

У вівторок, 16 листопада 2021 р., у м. Лейрія, Португалія, відбулася зустріч протоігумена Провінції Св. Миколая в Україні о. Франціска Ониська, ЧСВВ, – який перебував у Португалії в рамках прощі та посвячення нової василіянської церкви й резиденції у м. Фатімі, – з єпископом дієцезії Лейрії-Фатіми кардиналом Антоніо Августо дос Сантос Марто, в його єпископській резиденції.

Протоігумен о. Франціск здійснив візит ввічливості до місцевого єпископа і кардинала дом Антоніо в рамках своїх відвідин Фатімського санктуарію, де виконує своє служіння один з ієромонахів Провінції Св. Миколая – о. Гавриїл Тимчик, ЧСВВ. Візит о. протоігумена до Фатіми був пов’язаній також з проведенням цими днями української прощі з нагоди освячення наріжного каменя майбутнього василіянського храму і монастиря у Фатімі, під час якої центральну Божественну Літургію очолив у неділю 14 листопада кардинал дом Антоніо.

Під час зустрічі з кардиналом дом Антоніо протоігумен о. Франціск, у присутності о. Гавриїла, який цього року був обраний координатором душпастирів Української Греко-Католицької Церкви у Португалії, найперше висловив вдячність за те, що Василіянський Чин має надзвичайно цінну духовну спорідненість з Фатімським санктуарієм через душпастирське служіння тут ієромонахів-василіян, які, за благословенням дом Антоніо невдовзі матимуть у цій всесвітньо відомій Марійській святині василіянський храм і монастир, для ще кращого здійснення свого служіння – не лише для українців, але й для паломників з усього світу, яких збирає тут Пресвята Богородиця.

У свою чергу, кардинал дом Антоніо висловив вдячність за цей візит о. протоігумена і за сумлінне служіння у Фатімі отців василіян під проводом настоятеля о. Сільвія, виявивши готовність до якнайкращої подальшої співпраці та підтримки зі свого боку.

Під час розмови були заторкнуті різні спільні для обох сторін теми, обговорення яких стало братнім збагаченням та домовленістю про продовження служіння Христовій Церкві в якнайбільшій єдності і співпраці під покровом Пресвятої Богородиці і на більшу Її прославу.

Вкінці кардинал дом Антоніо уділив о. протоігумену Франціску, – а через нього – всім ієромонахам-василіянам, зокрема з Провінції Св. Миколая, – своє архиєрейське благословення, запевнивши у тому, що завжди радо вітатиме його у Фатімі. При цьому, на запрошення о. протоігумена, він виявив щире бажання відвідати Провінцію Св. Миколая в Україні, яка теж плекає особливу набожність до Пречистої Діви Марії, як василіянська спільнота, посвячена у Її синівство.

Інформація і світлина із сайту osbm.org.ua 

Участь протоігумена у пленарному засіданні Конференції вищих настоятелів Угорщини

У середу, 24 листопада 2021 р., о. протоігумен Франціск Онисько, ЧСВВ, представляючи василіянську Провінцію Св. Стефана, взяв участь у пленарному засіданні Конференції вищих настоятелів Угорщини, яке проводилось цього дня у Будапешті, спільно для жіночих і чоловічих Чинів і Згромаджень.

Після спільної молитви відбулося представлення нових настоятелів і настоятельок, під час якого о. протоігумен Франціск коротко розповів учасникам про зміни у Провінції Св. Стефана, її теперішній стан і статус та загальні перспективи.

Відтак голови чоловічої і жіночої конференцій подали свої звіти за останній рік, як також озвучили висновки і пропозиції на найближче майбутнє.

Опісля ректор монашого католицького університету, в приміщенні якого відбувалося засідання і де розміщений офіс Конференції вищих настоятелів, розповів про діяльність цього навчального закладу і співпрацю з ченцями у його функціонуванні.

Також керівники проекту «Людська гідність» показали монашеству результати цієї програми, яку вони впроваджували останнім часом в Угорщині.

Перед обідом в університетській каплиці була відслужена Свята Меса, яку очолив апостольський нунцій в Угорщині архиєпископ Мішель Аугуст Блюм.

Після обідньої перерви були виголошені дві лекції: про роль засобів масової інформації в житті монашества і про синодальний шлях, який нещодавно розпочався в Католицькій Церкві.

Після завершення пленарного засідання о. протоігумен також провів ознайомчу та робочу зустріч з головою Конференції вищих настоятелів монаших Чинів і Згромаджень Угорщини, яким є абат бенедиктинського монастиря о. Кирило Хортобадь (Cirill Hortobágyi).

Під час цієї зустрічі були обговорені та узгоджені питання стосовно змін у Провінції Св. Стефана в Угорщині та її подальшої співпраці з Провінцією Св. Миколая в Україні. Голова Конференції наголосив, що попри зміни у підпорядкуванні цієї Провінції, участь її теперішнього протоігумена у Конференції й надалі залишається повноправною та озвучив наступні кроки у представленні його на рівні місцевої Церкви і Держави.

Детальніший огляд стану Провінції Св. Стефана протоігумен Провінції Св. Миколая о. Франціск мав би представити під час наступного засідання Конференції чоловічих Чинів і Згромаджень Угорщини.

Інформація і світлина із сайту osbm.org.ua 

Вшанування пам’яті о. Павла Мадяра, ЧСВВ, в Імстичівському монастирі

У неділю 28 листопада 2021 р. в Імстичівському монастирі Отців Василіян відбулося вшанування пам’яті о. Павла Мадяра, ЧСВВ, який 25 років тому відійшов до вічності.

Божественну Літургію цього дня очолив о. протоігумен Франціск Онисько, ЧСВВ, у співслужінні із співбратами із монастирів Провінції Св. Миколая, а саме: ігумена Імстичівського монастиря о. Полікарпа Погоріляка, ЧСВВ, провінційного економа о. Еммануїла Хмари, ЧСВВ, намісника Малоберезнянського монастиря о. Луки Буняка, ЧСВВ, настоятеля Боронявського монастиря о. Еміліяна Гавея, ЧСВВ, та о. Михайла Погоріляка із с. Боржавське.

«Хоч о. Павло упокоївся в Малоберезнянському монастирі і там похований, – зазначив на початку своєї проповіді о. протоігумен, – для його вшанування ми зібралися саме у цьому монастирі в Імстичеві, бо ця обитель і уся ця земля є для нас пам’ятником його життя і його невтомної праці для Бога і людини».

На основі роздумів про євангельську історію, о. протоігумен звернув увагу, що о. П. Мадяр був посланий Ісусом як ягня між вовки, бо вся його проповідь була голошена в часах переслідування і підпілля Христової Церкви. Тому сьогодні ми з подякою і пошаною схиляємося перед ним і всіма тими тодішніми апостолами, які мали мужність і геройство стати віч-на-віч з Легіоном безбожності, на захист справжньої людської гідності, в основі якої може бути лише один Господь.

«О. Павло і сьогодні для нас є проповідником Божого слова, – додав о. протоігумен. – Якраз його проповідь, його історія життя проголошує ті Господні слова, які ми сьогодні призабуваємо: «Входьте вузькими дверима, бо просторі ті двері й розлога та дорога, що веде на погибель, і багато нею ходять, – каже Господь. – Але тісні ті двері й вузька та дорога, що веде до життя, і мало таких, що її знаходять. (Мт. 7:13-14)»

Свою проповідь Протоігумен традиційно завершив молитвою до Ісуса Христа і Пресвятої Богородиці.

Після Літургії була відслужена панахида за упокій блаженної пам’яті о. Павла Мадяра, як також за всіх жертв голодомору та померлих близьких і родичів, за яких принесли цього дня свої намірення місцеві парафіяни.

Інформація і світлина із сайту osbm.org.ua 

Відпустові святкування в Боронявському монастирі празника введення у храм Пресвятої Богородиці та вшанування пам’яті отця Йосифа Завадяка, ЧСВВ 

3-4 грудня 2021 р. в Боронявському монастирі Отців Василіян відбулися відпустові святкування з нагоди празника Введення в храм Пресвятої Богородиці та вшанування світлої пам’яті слуги Божого отця Йосифа Завадяка, ЧСВВ.

У п’ятницю, 3 грудня, в навечір’я празника, святкування розпочалось зі служіння великої вечірні з литією. Опісля була відслужена Божественна Літургія, а також суплікація з виставленням Найсвятійших Тайн. На завершення молитовного вечора вірні помолились до Пресвятої Богорордиці, прославленої в Боронявській чудотворній іконі, та відбулось мирування.

У суботу, 4 грудня, день празника Введення, вранці служилася святкова утреня та акафіст до Пресвятої Богородиці. Об 11:00 год. розпочалась урочиста Божественна Літургія, яку очолив о. Франціск Онисько, ЧСВВ, протоігумен Провінції Святого Миколая. З ним співслужили: о. Даниїл Дербаль, ЧСВВ, провінційний вікарій та настоятель Мукачівського монастиря, о. Полікарп Погоріляк, ЧСВВ, провінційний радник й ігумен Імстичівського монастиря, та о. Еміліян Гавей, ЧСВВ, настоятель Боронявського монастиря. Молитву прикрасив своїм милозвучним співом хор монастирського храму «Gloria».

На завершення святкувань відбулась панахида та вшанування світлої пам’яті слуги Божого о. Йосифа Завадяка – монаха василіянина, ісповідника віри та мученика, останнього ігумена Боронявського монастиря перед його насильницькою ліквідацією радянською владою в 1948 році.

Отець Йосиф Завадяк, ЧСВВ, здійснював душпастирську працю в часи підпілля, відбув 6 років ув’язнення в таборах ГУЛАГу міста Воркути у Росії, після звільнення жорстоко вбитий органами НКВС наїздом вантажного автомобіля поблизу с. Рокосово, якраз у свято Введення у храм Пресвятої Богородиці, 4 грудня 1958 року. Зараз тлінні останки блаженної пам’яті о. Йосифа зберігаються у вівтарі монастирської каплиці під центральним престолом і ведеться беатифікаційний процес про визнання слуги Божого ієромонаха Йосифа блаженним та святим Католицької Церкви.

Інформація і світлини із сайту osbm.org.ua 

Вшанування покровителя василіянської Провінції на Закарпатті та відкриття молитовно-місійного Року св. Миколая

У суботу й неділю, 18-19 грудня 2021 року, ченці василіяни Провінції Св. Миколая в Україні вшанували свого небесного покровителя та урочисто відкрили молитовно-місійний рік на честь цього святого, на більшу Божу славу.

Розпочалося святкування в суботу 18 грудня у Малоберезнянському монастирі св. Миколая (Провінційний осідок Провінції), великою вечірнею з литією, яку, під спів монашої братії, очолив протоігумен Провінції Св. Миколая о. Франціск Онисько, ЧСВВ. З ним співслужили: протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя о. Йоан Школик, ЧСВВ, та ректор Василіянського інституту о. Пантелеймон Трофімов, ЧСВВ.

У неділю, 19 грудня, ченці василіяни зібралися в Мукачівському монастирі св. Миколая, де відбулося центральне богослужіння – святкова Божественна Літургія, яку служили згадані вище протоігумени о. Франціск та о. Йоан, як також ректор о. Пантелеймон. Разом з ними співслужили: настоятель Мукачівського монастиря о. Даниїл Дербаль, ЧСВВ, ігумен Імстичівського монастиря о. Полікарп Погоріляк, ЧСВВ, намісник Малоберезнянського монастиря о. Лука Буняк, ЧСВВ, настоятель Боронявського монастиря о. Еміліян Гавей, ЧСВВ.

У проповіді, присвяченій вшануванню покровителя Провінції, святого отця Миколая, о. протоігумен Франціск показав його значення як «Предтечі» Христового, – оскільки його свято в літургійному календарі іде перед святом Різдва, – який готує нас до приходу Ісуса Христа в наші серця і який приходить до нас з найважливішим Даром, яким є сам Христос.

Проповідь о. протоігумен завершив молитвою до св. отця Миколая.

Після заамвонної молитви, о. протоігумен Франціск проказав молитву посвяти св. отцю нашому Миколаю, після чого було уділене благословення мощами святого покровителя.

У подячному слові о. протоігумен Франціск окремо звернувся до о. протоігумена Йоана й о. ректора Пантелеймона, висловивши їм та усім їхнім співбратам та ченцям-студентам глибоку вдячність та склав найкращі побажання.

Крім того, слова привітань та побажань були скеровані найперше до місцевої чернечої спільноти та всіх вірних, які тут моляться, а також до всіх ченців Провінції Св. Миколая в Україні.

Інформація та світлина із сайту osbm.org.ua 

Close Menu