Василіянська Провінція Св. Миколая в Україні відзначає 100-ліття чернечої реформи

Василіянська Провінція Св. Миколая в Україні відзначає 100-ліття чернечої реформи

Цього року Провінція Св. Миколая Василіянського Чину Святого Йосафата відзначає 100-річчя від початку реформи Василіянського Чину на Закарпатті. Розпочалося відзначення цього ювілею 2 листопада 2020 року, а його закінчення заплановане на 28 серпня 2021 року.

Свята Літургія на відкриття ювілею 100-річчя реформи, Мукачівський монастир св. Миколая 

День 2 листопада не випадково був обраний на початок ювілейних святкувань, адже саме 2 листопада 1920 року до василіянського монастиря на Чернечій горі в м. Мукачеві прибули шестеро василіян з Галичини (3 ієромонахи і 3 брати: о. Єронім Малицький, о. Гліб Кінах, о. Полікарп Булик, бр. Гавриїл Ханик, бр. Симеон Бужара і бр. Йосиф Нижник), щоб допомогти у проведенні чернечої реформи василіянських монастирів на Закарпатті.

Як відомо, реформа Василіянського Чину в Галичині розпочалася чотири десятиліття раніше, у 1882 році, і отримала назву Добромильської від назви Добромильського монастиря, де вона розпочалася із заснування новіціату під проводом отців Товариства Ісусового (Отців Єзуїтів). Дивлячись на успіхи й користі чернечої реформи в сусідній Галичині, тодішній протоігумен (вищий настоятель) василіян Закарпаття, о. Йоаким Хома, звернувся до протоігумена Галицької провінції Найсвятішого Спасителя о. Анастасія Калиша з пропозицією допомогти в реформі монастирів на Закарпатті. Було укладено угоду, внаслідок якої шестеро згаданих отців і братів василіян з Галичини прибули у 1920 р. до Мукачівского Святомиколаївського монастиря для організації там монашого новіціату і започаткування чернечої реформи.

На початку справа реформи, тобто більш вимогливого впорядкування життя в монастирях, відповідно до норм чернечого статуту, охопила тільки Мукачівський монастир, при якому був заснований новіціат і в якому було двох ієромонахів, які приєдналися до реформи, і вісім новиків. Згодом, внаслідок поділу оновленого Василіянського Чину на провінції, з монастирів на Закарпатті, яке в той час було у складі Чехословаччини, в 1932 році була утворена окрема Провінція Святого Миколая Василіянського Чину, до якої належали 129 ченців, з них 34 ієромонахи, 51 брат без свячень, 44 схоластики (студенти) і 19 новиків. У той час до цієї новоутвореної провінції належали василіяни із Закарпаття, з Угорщини та Румунії.

Нижче подана програма богослужінь та заходів, приурочених ювілею 100-річчя від початку чернечої реформи на Закарпатті. Більшість з них пов’язані із святкуваннями храмових празників або відпустів в монастирях Провінції Св. Миколая. Частина цих подій уже відбулася.

  • 2 листопада 2020 р. – Святкова Літургія з нагоди історичного початку реформи (Мукачівський монастир)
  • 21 листопада 2020 р. – Празник св. архистратига Михаїла (Імстичівський монастир)
  • 24 листопада 2020 р. – Навечір’я празника св. свщмч. Йосафата – Святкова вечірня з литією за участю монаших спільнот Мукачівської єпархії (Мукачівський монастир)
  • 20 грудня 2020 р. – Вшанування св. Миколая, покровителя Провінції (Малоберезнянський монастир – осідок протоігумена провінції)
  • 28 лютого 2021 р. – Святкова Літургія з нагоди офіційного відкриття новіціату (Боронявський монастир – осідок новіціяту)

Плановані події і заходи:

  • Травень 2021 р. – Міжнародна наукова конференція, присвячена ювілею реформи (Малий Березний / Ужгород / Мукачево)
  • 20 червня 2021 р. – Празник Зіслання Св. Духа (Малоберезнянський монастир – осідок протоігумена провінції)
  • 16 липня 2021 – Празник Мукачівської ікони Божої Матері – 95 років від її урочистого перенесення на Чернечу гору, 27 червня 1926 року (Мукачівський монастир)
  • 2 серпня 2021 – Празник св. пророка Іллі (Боронявський монастир)
  • 28 серпня 2021 – Празник Успіння Пресвятої Богородиці – Завершення ювілейного року (Мукачівський монастир)

Нехай же буде вічна пам’ять
нашим співбратам-василіянам:
протоігуменам провінцій Св. Миколая і Найсвятішого Спасителя,
та отцям і братам,
які розпочали справу реформи Василіянського Чину на Закарпатті
і попри численні труднощі заклали тут міцну основу для його розвитку
й добра цілої Церкви Христової.

Подано на основі повідомлення із сайту Провінції Св. Миколая osbm.org.ua 

Close Menu