В Івано-Франківську відбувся ХІ міжнародний різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях»

В Івано-Франківську відбувся ХІ міжнародний різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях»

Одразу на другий день різдвяних свят у парафії Царя Христа при однойменному василіянському монастирі у м. Івано-Франківську розпочався традиційний – уже ХІ за чергою – міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Цього року він відбувався від середи 8 січня до наступної неділі, 12 січня, і закінчився в цей день урочистим гала-концертом.

На відміну від інших пісенних фестивалів, цей відбувається таки у приміщенні парафіяльного храму, адже пісні, які виконуються, різдв’яні коляди, – це молитва прослави Бога, який здійснив свій задум спасіння людства, зіславши у світ свого єдинородного Сина. Божий Син, відвічний Логос – Слово, прийнявши людську природу і народившись як людина, став Спасителем всього людства.

Радість фестивалю потьмарила звістка про загибель вранці 8 січня українського літака в Тегерані, тож у день загальнодержавної жалоби 9 січня молитва коляди була водночас проханням про Боже милосердя для тих, які трагічно й несправедливо загинули, а також за їхні родини.

День перший, 8 січня

Відкрили «Коляду на Майзлях» у середу 8 січня святковою Божественною Літургією, яку очолив митрополит Івано-Франківський Кир Володимир Війтишин, який благословив і привітав фестиваль. «Дорогі во Христі, ми знову дочекалися великих свят і тієї хвилини, щоб відкривати цей великий фестиваль «Коляда на Майзлях». Вітаємо всіх його гостей і нехай всемилостивий Господь благословить цей святий міжнародний фестиваль коляди», – наголосив владика.

«Хоча за нами вже 10 років досвіду, але і цей 11-й міжнародний фестиваль нам додає трепету і хвилювання, – підкреслює настоятель парафії Царя Христа, ігумен монастиря отців василіан Івано-Франківська отець Йосафат Хаймик. – Хочемо в цих днях дійсно вразити і ще більше підсилити нашу українську коляду, особливо, закордонними гостями. Кожного разу відкриття фестивалю – це маніфестація того, що можна здобути скромними силами на рівні парафії, проте – коли по-справжньому, коли захотіти вкласти серце і душу. Також наш фестиваль став і маніфестацією об’єднання сил в місті і області, які уособлюють підготовку і працю – керівництва міста і області».

Голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич у своєму вітальному слові до учасників і гостей «Коляди на Майзлях» наголосив на важливості плекання української ідентичності через збереження культурної спадщини і поширення її далеко за межами нашої держави. «Фестиваль несе в собі високу місію – не лише прослави Господа високомистецьким словом, але і плекання української християнської культури та ідентичності, – каже Олександр Сич. – Від імені обласної ради, висловлюю щиру вдячність Вам, отче Йосафате за те, що був започаткований фестиваль «Коляда на Майзлях» і за те, що ви є його головними промоутерами і трудівниками. Вірю, що він ще святкуватиме свій 100-літній ювілей. А вклад храму у плекання української традиції буде написаний золотими літерами в історії української нації».

Голова Івано-Франківської облдержадміністрації Денис Шмигаль у вітанні до фестивалю перш за все подякував парафії Царя Христа і її настоятелю за добру ініціативу проведення фестивалю, який показує, береже, примножує українські традиції, звичаї, культуру, історію – насправді великі багатства, якими він щиро і щедро ділиться з цілою Україною і світом. Також голова ОДА вшанував тих, завдяки кому є можливість під мирним небом Прикарпаття святкувати Різдво – героїв, які боронять свій народ на сході держави.

До привітань долучився міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який висловив щиру радість від того, що вже не один рік поспіль до цього міста на «Коляду на Майзлях» збираються колективи з різних куточків України та з закордону і, особливо важливо, що з тих регіонів, де зараз є війна. «Я не знаю жодного міста в Україні, де є міжнародний фестиваль коляди, куди приїжджають поляки, румуни, іспанці та з інших країн. Велика подяка отцю Йосафату та отцям василіанам, які направду з усією душею ставляться до цього фестивалю – тому він і вдається».

Депутат Верховної Ради України Оксана Савчук теж подякувала команді організаторів «Коляди на Майзлях» – фестивалю, який знають по всьому світу: «Сьогодні Івано-Франківськ демонструє неймовірну енергетику, яка передається усій Україні». Учасниками концертної частини першого фестивального дня стали колективи парафії Царя Христа, актори Івано-Франківського обласного муздрамтеатру та зіркова гостя – солістка Вроцлавської опери (Польща) Ірина Житинська. Як поділилася співачка – вона із задоволенням бере участь у «Коляді на Майзлях», багато знає про фестиваль і високий рівень його учасників.

День другий, 9 січня 

Другий день фестивалю, четвер 9 січня, відзначився присутністю дорогих гостей-учасників з прифронтової Луганщини. «Мелодія» – колектив з Попасної приїжджає вже не вперше. І, як каже його керівник Аліна Лисовець, – з превеликим задоволенням. Коляда у виконанні дівчаток з «Мелодії» особливо розчулює і викликає шквал емоцій у глядачів кожного разу. «Дорогі наші попаснянки, хочеться в особливий спосіб подякувати вам за присутність – звертається настоятель парафії Царя Христа, ігумен монастиря отців василіан отець Йосафат Хаймик. – Ви знаєте, які ви дорогі для нас і наскільки ми цінуємо те, що не просто наш фестиваль має такий великий діапазон, а те, що ви цією колядою є таким заборолом і захистом того всього, чим наш народ живе крізь віки. Хочу особливо звернутися до наймолодших учасниць колективу: так як ви віншували, дорогі дівчатка, з таким натхненням просіть у Господа того, що прагне ваше серце і усі ми прагнемо – миру для нашої любої землі і щоби нам наша коляда допомогла цей мир тримати і розвивати. Нехай Господь благословить. А Вам, пані Аліно, він ніколи не забуде того всього, що вкладаєте у серця на весні їх життя. Дякуємо і запрошуємо знову».

Дитячий хор «Escolania Vall De Los Caidos» прибув на фестиваль з міста Мадрид (Іспанія). Колектив хору – учні школи бенедиктинського абатсва Святого Хреста. Хлопці майстерно виконали твори григоріанського хоралу, колядки різними мовами, в тому числі, українською, виконання якої глядачі вітали стоячи. І як поділився настоятель (пріор) абатства Сантьяго Кантера, для них велика честь побувати на фестивалі: «Дуже вдячний отцю Йосафату і присутнім; це дуже велика честь – приїхати в Україну і співати на такому фестивалі; надзвичайно вдячні за вашу працю. Хочу виділити аспекти, які об’єднують нас з Україною: монахи бенедиктинці, у яких патроном є святий Бенедикт, об’єднані з василіанами, бо він казав, що святий Василій – наш отець, іспанці й українці є націями із сильною християнською традицією, в школі в абатстві навчаються українські діти, мають викладачку з України. У нас бувають паломники з України, з якими служимо спільну Літургію. Також григоріанський хорал черпає своє коріння з візантійського співу».

«Ви одні з найочікуваніших на фестивалі, – наголосив, вітаючи іспанських гостей, отець Йосафат Хаймик. – Особлива подяка за все що робите! Творіть на славу Божу».

Ще одні цікаві іноземці – студенти з африканських країн та Індії, які навчаються в івано-франківських вишах, є парафіянами римо-католицького костелу Христа Царя і складають хор святої Терези. Вони виконали колядки своїх країн, латинську та українську. «Дякуємо, що переконливо показуєте, що Католицька церква має величезну палітру багатства, в тому числі і коляд. Особливо тішимося вашою присутністю у храмі Царя Христа, бо ви є парафіянами костелу Христа Царя. Ми сподіваємося, що в скорому часі нас будуть бачити також в Африці, Азії, і очікуємо звідти коментарів і «лайків», – звернувся до молодих людей отець Хаймик. – Дякуємо за те, що не тільки вчитеся, але й творите на весні свого життя».

Другий день фестивалю «Коляда на Майзлях» відзначився своєю особливою екуменічністю. Адже його учасниками став і колектив хору Святотроїцького кафедрального собору УПЦ Івано-Франківська.

Його теж тепло зустріли в храмі Царя Христа. «Дорогі наші франківчани, ми коли режисували цього року цей фестиваль, обов’язково хотіли, щоб він носив і зберіг не тільки міжнародний статус, щоб у нас були гості з інших країн, але, особливо, – гості з церков інших конфесій, – ділиться настоятель. – Щоб ми разом, як християни, творили цю єдину коляду нашого народу. Для мене особисто як волинянина, який походить з найбільшого за чисельністю села в нашій країні, в час, коли церкви переходили до Православної церкви України, – непростий період для моїх батьків і родичів – було важливо перш за все звернутися до місцевого священника і сказати: я як греко-католицький священник, настоятель монастиря в Івано-Франківську, висловлюю велику радість за те, що християнство в Україні об’єднується і шукає спільних сторінок, і те, що ми разом з вами спільно прославляємо Новонародженого. Тому принципово було, що ви є гостями і учасниками цьогорічного фестивалю «Коляда на Майзлях». Щиро дякую, що відгукнулися і ідемо в єдиному акорді, проповідуючи Христа Новонародженого».

А в ансамблі «5 Океан» з приміського села Угорники – представники протестантських церковних спільнот. Їх присутність, як кажуть організатори фестивалю, підкреслює те, що він став новою формою євангелізації, яка лунає далеко за межами України і в тандемі дає змогу творити її заради нашого Спасителя.

Полтавчан – фольклорний гурт «Коралі» – відзначили як справді щирих, колоритних і співучих.

Не шкодували оплесків і компліментів від організаторів для відомого хмельницького колективу «Козаки Поділля», який відкривав другий день «Коляди на Майзлях» і, до слова — першим отримав оновлений диплом фестивалю.

День третій, 10 січня

Близькі і трохи дальші сусіди – від заходу до сходу – ще один день «Коляди на Майзлях», п’ятниця 10 січня. Львів’яни, донеччани, криворіжці, івано-франківці – такою була географія учасників чергового фестивального дня.

Вокальний ансамбль «Співаночки» з Кривого Рогу, який відкривав цей день, уже не вперше в Івано-Франківську і знову з цікавою програмою – колядки дівчата виконують у притаманній лише їм оригінальній манері й аранжуванні. «У вашому виконанні коляда виглядає дуже вродливою, – наголосив настоятель храму Царя Христа отець Йосафат Хаймик, вітаючи гостей. – Дякуємо, що робите коляду сучасною, модною, доводите, що для неї варто посвячувати свою юність. Нехай Господь надихає ваші молоді серця».

А близьких сусідів, львів’ян, цього дня представляли камерний хор «Христинопіль» з Червонограда, який особливо хотів побувати на «Коляді на Майзлях», і всесвітньо відома капела «Трембіта». Обидва колективи показали високий академічний репертуар – класику виконання різдвяних творів.

І, звичайно, івано-франківці, які, як стверджують організатори, залишаються довершеним музичним обличчям фестивалю: академічний камерний оркестр Івано-Франківської обласної філармонії «Harmonia nobile» та солісти Олександр Семчук і Ірина Ключковська.

Трепетним, теплим, душевним був виступ особливо дорогих і рідних донеччан – колектив «Первоцвіт» приїхав на фестиваль з Волноваського району. Після кожної виконаної пісні учасники колективу зверталися до глядачів зі словами вдячності і любові. Як згодом поділилися, – такого чудового прийому вони досі не бачили. Те, що відбувається у цьому храмі, так захопило і викликало такі неперевершені емоції, що їх годі описати словами. «Дорогі і жадані наші гості, напевно відчуваєте, що неможливо без зворушення слухати вас і вами тішитися, – підкреслив отець Хаймик. – Думаю, що якби було більше таких душевних і свідомих людей на Донеччині, ми б сьогодні не споглядали з болем і тривогою у ваш бік. Тим не менше, ви є, творите. Хочеться побажати вам не зупинятися на цьому шляху».

До слова, один з колективів-учасників «Коляди на Майзлях» зі сходу та один із закордонних колективів, завдяки сприянню депутата Івано-Франківської міської ради Віталія Мерінова і керівництву туристичного комплексу «Буковель», мають змогу побувати на всесвітньо відомому туристичному комплексі.

День четвертий, 11 січня

Розпочався черговий день фестивалю «Коляда на Майзлях», субота 11 січня, із встановлення рекорду України: на святкову Різдвяну ходу з різних парафій Івано-Франківська, і навіть із закордону, зібралися сотні людей, які пройшли парадом зі спеціально виготовленими зірками.

Окремі колони рушили, під спів колядок, від монастиря Царя Христа, храму Різдва Христового, архікатедрального собору Воскресіння Христового, монументу «Вознесіння Христового» – на Вічевий майдан у центрі міста, де зустрілися і спільно, разом з зірковими гостями «Коляди» – Національною капелою бандуристів ім. Г. Майбороди, виконали коляду.

Далі до учасників святкового дійства звернувся митрополит Івано-Франківський Кир Володимир Війтишин. «Хочу разом з вами подякувати отцю Йосафату Хаймику, який найбільше трудився над сьогоднішнім святом, спільно з працівниками культури міста, області, – наголошує владика. – Дякую Вам за те, що ми маємо у нас в Івано-Франківську це велике свято – фестиваль коляди. Ми відроджуємо наші духовні традиції і, як сьогодні бачимо, найкраща коляда – коли ідемо і колядуємо до сусідів, родини і духовно голосимо це слово Боже про прихід нашого Спасителя Ісуса Христа. Сьогодні колядою також просимо Його добра і, насамперед, миру в Україні, злагоди між нами, щоб разом будувати нашу Батьківщину».

Настоятель монастиря отців василіан і парафії Царя Христа о. Йосафат Хаймик звернувся до всіх з подякою за те, що підтримали таку гарну ініціативу: «Я вперше бачу всіх вас такими «зазіркованими», – каже він, натякаючи на велику кількість різдвяних зірок, які колядники несли в руках. – Це дійсно прекрасно, що ви об’єднали зусилля і в нашому місті, як люди віруючі, так і люди культури, – всі ми тут для того, щоб створити свято. Велика подяка усім і нікому зокрема, бо тільки спільними зусиллями ми можемо творити культуру нашого міста. Дорогі діти, молоде і старші, – ви всі трудилися над створенням цієї зірки, збережіть її. А наступного року до нас долучаться інші, щоб ще більше, ще красивіше, ще ясніше засвітити наш Вічевий майдан. Пам’ятайте, що кожен із вас цією зіркою, особливо – своєю колядою, підсилює ту різдвяну, яка колись вказала скромним пастушкам, що прийшов на світ Спаситель людства і почалася нова ера, яка продовжується, і по-особливому, у нашому місті». Зі слів отця Хаймика, праця над тим, щоб культура коляди поширювалася також по всій нашій країні, продовжуватиметься.

Отже, новий рекорд України було офіційно зафіксовано: всього вулицями Івано-Франківська пройшли парадом із 660 зірками.

Концертна програма цього дня «Коляди на Майзлях» була теж особливо зірковою. Адже глядачі зустрічали високопрофесійні колективи «Man Sound» і Національну заслужену капелу бандуристів України ім. Г. Майбороди. Звичайно, рівень їх майстерності не потребує додаткових характеристик. Отже, показали кожен свою неймовірно красиву програму, складену як з класичних, так і традиційних різдвяних пісень і колядок.

Капела бандуристів на цьому фестивалі вже не вперше і, як каже її керівник Юрій Курач, – буває на ньому із задоволенням, бо атмосфера тут неперевершена, особливо прекрасна.

Керівник «Man Sound» Рубен Толмачов підкреслив, що учасники колективу всі глибоко віруючі люди, їм вже доводилося виступати у храмах, тому це черговий цікавий досвід.

З далекої Канади прибули на «Коляду на Майзлях» учасники парафіяльного хору храму св. Миколая з Торонто. Цікаво, що один з хористів – не хто інший, як колишній посол Канади в Україні Роман Ващук. Канадські гості не могли натішитися участю у фестивалі, наголошували на тому, що безмежно вдячні його організаторам і особливо – отцю Йосафату Хаймику за високий рівень організації і прийому гостей-учасників.

Були цього дня на «Коляді» також виступи найближчих сусідів із закордону – Польщі та Румунії. Репрезентативний чоловічий хор об’єднання українців у Польщі «Журавлі», Камерний чоловічий ансамбль церковного співу «Partes» (м. Познань, Республіка Польща), показали канонічне виконання різдвяних пісень і колядок. А вже улюблений глядачами румунський ансамбль «Floralia» знову приємно здивував.

До слова, усі закордонні гості виконували українські різдвяні пісні.

Були на фестивалі в цей день також близькі сусіди – з Чернівців і Львова; вони показали фольклорний репертуар.

Завершальний, п’ятий день, 12 січня

ХІ Міжнародний різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях», улюблений не лише в Івано-Франківську, на Прикарпатті, Україні, але і далеко за кордоном, завершився в неділю 12 січня величним концертним дійством за участю різних колективів-учасників, які спільно, зведеним хором, виконували різдвяні пісні і колядки.

Протягом декількох днів перед глядачами виступило понад 30 колективів і виконавців. Кожного радо зустрічали і підтримували глядачі, яких величезна кількість зібралася у храмі Царя Христа. І разом вони славили народження Ісуса Христа.

Концерти тривали більше двох, навіть до трьох годин, бо, як стверджують організатори, – дуже багато колективів зголосилися до участі в «Коляді», всі вони надзвичайні і їх виступи були важливі. І професіонали, і аматори показали просто неймовірний рівень виконавської майстерності.

«Дорогі тут зібрані, ми творимо цю чудову мозаїку і є особливим доповненням цього храму. Йому понад 80 років, але він ще не чув такої гучної чудової коляди, – наголошує настоятель парафії Царя Христа, ігумен монастиря отців василіан отець Йосафат Хаймик. – І так повинно бути, щоб ми ставили перед собою цілі і їх осягали. Щоб ми творили культуру життя тими засобами, які маємо. А в різдвяний період цим дієвим засобом є коляда. Тому ми вдячні Богові, що і далі віримо один в одного, об’єднуємо зусилля, шукаємо нових шляхів, щоб розвивати і творити. Нехай це стає особливим місцем не тільки об’єднання наших культур, але також місцем, де ми зростаємо як народ, як християни, як люди. Особлива подяка усім нашим закордонним гостям. Але – я хочу кожного разу це підкреслити – не є це справа лише однієї парафії – чудової, на якій я служу уже четвертий рік і тим пишаюся, але наш фестиваль-феномен є об’єднанням найкращих сил міста й області».

Також отець Хаймик особливо подякував владі міста й області, відзначивши їх великий внесок в організацію і проведення фестивалю.

У свою чергу, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків подякував отцям василіанам, ігумену отцю Йосафату Хаймику за «Коляду на Майзлях» і наголосив на важливості заходу для міста.

Від імені обласної влади до організаторів «Коляди» звернувся начальник управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації Володимир Федорак, який підкреслив, що фестиваль уже протягом багатьох років об’єднує людей різного віку і не лише з України, але з-за її меж.

Отже, всі ми очікуємо на наступний улюблений фестиваль «Коляда на Майзлях». І без сумнівів – він буде знову неперевершеним.

Стаття складена з дописів п. Наталі Палій для сайту osbm.if.ua
Автор світлини п. Юрій Рильчук
Світлини і відеозаписи доступні на сайті risu.org.ua 

Close Menu