У Ватикані відбулася зустріч Ради організацій, які допомагають Східним Церквам

У Ватикані відбулася зустріч Ради організацій, які допомагають Східним Церквам

Від 21 до 24 червня 2021 р. у Римі проходила 94-та пленарна асамблея Ради організацій, які допомагають Східним Церквам (ROACO).

У понеділок 21 червня пополудні відбулося засідання керівного комітету цього органу, а вранці у вівторок 22 червня кардинал Леонардо Сандрі, Префект Конгрегації для Східних Церков і Голова ROACO, очолив Святу Месу з нагоди відкриття зустрічі, під час якої учасники молилися за живих і покійних добродіїв. Цього ж дня він мав вступну доповідь на початок генеральної асамблеї (див. нижче).

Під час першої сесії, присвяченій гуманітарній ситуації у Святій Землі, доповіді мали Блаженніший П’єрбаттіста Піццабалла, латинський Єрусалимський патріарх, та настоятель місцевих францисканців о. Франческо Паттон. При цій нагоді був поданий звіт про освоєння коштів з минулорічної збірки на підтримку Церкви в Святій Землі. Пополудні цього дня увага Ради була звернена на ситуацію в Ефіопії, Вірменії та Грузії, а представили її Апостольські нунції у цих країнах, архиєпископи Антуар Камільєрі та Жозе Авеліно Беттанкур.

Середа, 23 червня, була присвячена всьому Близькому Сходові, а в засіданнях взяли участь також Секретар у справах стосунків з державами архиєпископ Пол Річард Ґаллаґер, Апостольський нунцій у Сирії кардинал Маріо Дзенарі, Апостольський нунцій у Лівані архиєпископ Джозеф Спітері та Апостольський нунцій в Іраку архиєпископ Мітя Лесковар.

У засіданнях, крім доповідачів і представників католицьких добродійних агентств, що входять до ROACO, брали участь також працівники Конгрегації Східних Церков, представники Державного Секретаріату Святого Престолу та інших зацікавлених дикастерій.

В останній день, четвер, 24 червня 2021 р., учасників 94-тої пленарної асамблеї Ради організацій, які допомагають Східним Церквам (ROACO), прийняв на аудієнції Папа Франциск (див. нижче).

Доповідь кардинала Леонардо Сандрі на відкриття асамблеї ROACO

Кардинал Леонардо Сандрі, префект Конгрегації для Східних Церков, очолив Святу Месу, а потім відкрив роботу Ради мережі організацій, які підтримують церковні громади Близького Сходу й Африки: майже 300 профінансованих проектів, частина з яких призначені для боротьби з пандемією.

Апарати штучної вентиляції легень, набори для аналізу, матеріали для запобігання та стримування передавання інфекції в Ізраїлі, Палестині, Лівані, Іраку, Ефіопії, Еритреї, Туреччині та Україні, у цілому – 19 проектів та понад півмільйона євро, виділених безпосередньо Конгрегацією для Східних Церков (КСЦ). До них слід додати ще 298 проектів у 22 країнах, завдяки координаційній та інформаційній діяльності, яку здійснив секретаріат Ради організацій з допомоги Східним Церквам (італійською мовою ROACO – Riunione delle Opere per l’Aiuto alle Chiese Orientali), на загальну суму понад дев’ять мільйонів євро. Це дані, представлені кардиналом префектом Леонардо Сандрі у вівторок, 22 червня, у вступній промові до 94-тої пленарної асамблеї ROACO, яка проходила в Римі, в домі Добрий Пастир (casa Bonus Pastor).

Щодо медичного обладнання, то це допомога, надана через Фонд надзвичайних ситуацій КСЦ у 2020 році для вирішення проблем та економічних труднощів, створених пандемією Covid-19. Це засіб швидкої дії, який виник завдяки використанню резерву Фонду Святої Землі для гарантування деяких асигнувань. Хоч це, – додав він, – всього «крапля в океані потреб, але все-таки дорогоцінна підтримка для багатьох братів і сестер».

Кардинал нагадав про допомогу, яку було вручено Папі Франциску наприкінці його різдвяного привітання до Римської курії. Велика кількість прохань надходить до Дикастерії, – зазначив перфект. – З Індії, зокрема, з двох католицьких лікарень, у Нью-Делі та Тричурі, надходить «голосіння про допомогу для отримання кисневих систем для пацієнтів із ковідом, збільшення яких у цій країні, як ми знаємо, стрімко зросло в останній період». Пандемія, як «реальність, і надалі далека до подолання в багатьох країнах, якими опікується ця Декастерія, безумовно позначила цей 2020 рік, перешкоджаючи проведенню нашої звичайної зустрічі в червні, але вона не зупинила, а навпаки, привела до збільшення діяльної доброчинності та солідарності». Насправді, – зазначив він, – «ми змогли подолати деякі статутні обмеження, надаючи допомогу у надзвичайних ситуаціях, якими зазвичай займаються такі організації, як «Карітас».

Згідно з доповіддю кардинала, цього року, на жаль, мала місце не тільки пандемія: «4 серпня в наших телевізорах і мобільних телефонах залунало відлуння жахливого вибуху в порту Бейрута, який вразив країну, вже і так на колінах через соціальну кризу, політичну нерухливість, посилену внутрішніми поділами різних таборів, супротивним шантажем регіональних держав, а також деколи через автентично євангельське церковне свідчення не завжди на належному рівні». Кілька місяців тому, – нагадав префект, – Папа виступив з ініціативою «гарантування навчальних стипендій різним учням, особливо тим із малих шкіл, що все ще відкриті у селах». У більш загальному плані, пандемія уповільнила динаміку розвитку Церкви в Лівані: «Деякі чернечі чини відклали проведення генеральних капітул, а також, принаймні, затримуються проведення синодів патріарших Церков». Щодо Сирії, кардинал додав, що вона «нагально вимагає початку відбудови, але міжнародна шахівниця досі заблокована, у той час як люди терплять голод».

Що стосується ситуації у Святій Землі, Палестині, Ізраїлі та Йорданії, кардинал згадав про два конкретні випадки: стан Американського університету в Мадабі та Вифлеємського університету. У 2020 році Збірка на потреби Святої Землі, – наголосив він, – «різко зменшилася наполовину щодо зібраних коштів, і це є фактором, який турбує і який з часом вимагатиме зміни розміру звичайних та надзвичайних субсидій та системи надання стипендій».

Викликає занепокоєння, додав префект, ситуація в Ефіопії через конфлікт у регіоні Тигрей, де сильні внутрішні роздори.

Також кардинал Сандрі оголосив, що у жовтні відбудеться пленарне засідання Дикастерії та конференція з нагоди 25-тої річниці Інструкції «Незбагненний Отець» про застосування літургійних приписів Кодексу канонів Східних Церков.

Перед тим кардинал Сандрі очолив євхаристійне богослуження, під час якого пояснив, що «ми повинні завжди переживати досвід ROACO як хвилину подиву та смирення, покладаючи надусе довір’я на Господа та його близькість, перш ніж на наші сили, проекти та винахідливість». Зрештою, додав він, «Бог закликає нас служити йому щодня і бути співробітниками в його ділі спасіння, надаючи нашу допомогу життю Східних Католицьких Церков». Їх існування, хоч і в змінених обставинах часу, «є настільки більш цінним, наскільки ми є більш свідомими того, що з цих земель прийшло до нас, дві тисячі років тому, Слово, яке є джерелом життя».

Аудієнція в Папи Франциска

У четвер, 24 червня 2021 р., учасників 94-тої пленарної асамблеї Ради організацій, які допомагають Східним Церквам (ROACO), прийняв на аудієнції Папа Франциск. Звертаючись до учасників аудієнції, Святіший Отець висловив радість з приводу того, що цьогорічна пленарна асамблея ROACO відбувається не в онлайн-форматі, як це було минулого року, а в присутності. Зустрічі віч-на-віч, за його словами, допомагають «покращити діалог слів та думок», аби краще відповідати на проблеми та прохання, що надходять з багатьох частин світу, особливо від Церков та країн, яким допомагає ця структура.

Важливість зустрічей та підтримки
Єпископ Риму відмітив, що, незважаючи на пандемію, Рада організацій, які допомагають Східним Церквам, провела надзвичайні зустрічі як для вирішення ситуації в Еритреї, так і для обговорення кризи в Лівані після вибуху в порту Бейрута 4 серпня минулого року. Папа висловив їм вдячність за підтримку Лівану й попросив молитися за добрі плоди ініційованої ним зустрічі з главами християнських церков цієї країни, що відбудеться у Ватикані 1 липня.

Папа висловив вдячність усім людям – вірним, сім’ям, парафіям, волонтерам – які підтримують проекти ROACO. Він зауважив, що у 2020 році, як йому було повідомлено, до збірки для Святої Землі надійшла тільки приблизно половина коштів, порівняно з минулими роками. На це вплинула як неможливість відвідувати храми, у зв’язку із заходами запобігання поширенню Covid-19, так і економічна криза, породжена пандемією. У цьому контексті Наступник святого Петра закликав усіх наново усвідомити важливість підтримки цих земель, «виражаючи конкретну солідарність з Церквами та місцевим населенням». До цієї підтримки, як підкреслив він, закликáв уже святий апостол Павло у своїх Листах, а святий папа Павло VI наголошував на цьому в Апостольському листі Nobis in animo.

Місця, звідки лине голосіння страждаючих
Коментуючи різні географічні та церковні контексти, про які йшла мова під час пленарної асамблеї ROACO, Папа звернув увагу, насамперед, на Святу Землю, «з Ізраїлем та Палестиною, народами, для яких завжди мріємо, аби в небі з’явилася арка миру, дарована Богом Ноєві, як знак завіту між небом та землею та миру між людьми (пор. Буття 9, 12-17)». «Однак дуже часто, – додав він, – навіть нещодавно, це небо борознять бомби, що несуть руйнування, смерть і страх! »

Коментуючи різні географічні та церковні контексти, про які йшла мова під час пленарної асамблеї ROACO, Папа звернув увагу, насамперед, на Святу Землю, «з Ізраїлем та Палестиною, народами, для яких завжди мріємо, аби в небі з’явилася арка миру, дарована Богом Ноєві, як знак завіту між небом та землею та миру між людьми (пор. Буття 9, 12-17)». «Однак дуже часто, – додав він, – навіть нещодавно, це небо борознять бомби, що несуть руйнування, смерть і страх! »

Папа Франциск нагадав також про Сирію, звідки лине голосіння, яке «завжди присутнє у Божому серці, але, здається, не сягає серця людей, в чиїх руках доля народів. Десятирічний конфлікт спричинив мільйони внутрішніх та зовнішніх переселенців, численні жертви, а «відбудування досі є заручником логіки інтересів та відсутності мужніх рішень для добра цієї стражденної нації».

«Дбати про живі камені»
Звертаючись до кардинала Маріо Дзенарі, Апостольського нунція в Дамаску, та Папських представників у Лівані, Іраку, Ефіопії, Вірменії та Грузії, присутніх на аудієнції, Єпископ Риму підкреслив, що їхня праця допомагає «душпастирям та вірним зосереджуватися на суттєвому, тобто на тому, що потрібно для проголошення Євангелія, спільно виявляючи обличчя Церкви, яка є Матір’ю, з особливою увагою до малих і бідних». «Іноді доводиться відбудовувати будівлі та собори, – додав він, – зокрема, зруйновані війнами, але, насамперед, потрібно дбати про живі камені, поранені та розкидані».

Папа зауважив, що він із занепокоєнням стежить за ситуацією, яка виникла внаслідок конфлікту в регіоні Тиграй в Ефіопії, що впливає також на сусідню Еритрею. Він також подякував учасникам пленарної асамблеї ROACO, за те, що вони приділили увагу Грузії та Вірменії. Папа висловив побажання, аби тамтешня «католицька громада могла й надалі залишатися свідченням та закваскою євангельського життя».

Використано статтю о. Тимотея Коцура, ЧСВВ,
та статтю Світлани Духович і світлини
з українського відділу Ватиканських новин,
а також статтю Ніколи Ґорі з італійського відділу Ватиканських новин 

Close Menu