У Португалії засновано перший монастир Василіянського Чину Св. Йосафата

У Португалії засновано перший монастир Василіянського Чину Св. Йосафата

У двадцяту річницю служіння отців-василіян у Португалії, в одному з міст поблизу Лісабона був заснований перший чернечий дім Василіянського Чину Святого Йосафата в цій країні.

Своїм декретом № 010/21 від 27 січня 2021 р. отець Протоархимандрит Ґенезій Віомар, ЧСВВ, заснував чернечий дім (монастир) святого Йосифа у м. Санта-Ірія-де-Азойя, в окрузі Лісабона; його офіційна адреса: Rua Armando Cortez 6, 2690-538 Santa Iria de Azoia, Loures, Distrito de Lisboa, Portugal.

Монастир святого Йосифа був заснований відповідно до норм загального права (кан. 509 § 1 і 511 ККСЦ (і кан. 609 § 1 і 611 ККП)) і Статуту Василіянського Чину Св. Йосафата (прав. 290), після отримання на це благословення Патріарха Лісабона, кардинала Мануела Жозе Макаріо до Насіменто Клементе, який своїм декретом від 29 червня 2020 р., у відповідь на лист о. Протоархимандрита Ґенезія Віомара, дав дозвіл на заснування чернечого дому за згаданою адресою. Про факт заснування цього чернечого дому було повідомлено листовно компетентну церковну владу: Патріарха Лісабона; Голову Пасторально-міграційного відділу Патріаршої курії УГКЦ владику Степана Суса; Координатора душпастирів українців у Португалії о. Іллю Фіголя, ЧСВВ.

Заснування чернечого дому Василіянського Чину є закономірним наслідком довголітньої безперервної присутності і праці священників-василіян у країні, де від кінця 90-х років минулого століття проживає багато українців, велика частина яких є вірянами Української Греко-Католицької Церкви.

Історична довідка

Постійне душпастирське служіння отців василіян на теренах Португалії розпочав о. Йосафат Андрій Коваль, ЧСВВ, який прибув у Лісабон, за дорученням настоятелів і на прохання Патріарха Лісабона, 22 лютого 2001 року, а 27 вересня цього ж року йому на допомогу приїхав о. Натанаїл Гарасим, ЧСВВ. Від 28 вересня 2001 р. служіння в Португалії розпочав о. Віталій Климчук, ЧСВВ, а від 2002 року – о. Боніфатій Залуцький, ЧСВВ. Після них на душпастирську працю до Португалії були спрямовувані й інші священники-василіяни.

За ці два десятиліття кількість василіян у Португалії збільшилася, і на даний час тут перебувають 8 священників, які походять із трьох провінцій Чину: 6 – із Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні та по одному – з Провінції Св. Йосифа у Бразилії і Провінції Св. Миколая в Україні.

Спільнота отців, які виконують служіння на теренах Патріархату Лісабона, у минулому році придбала будинок, новозаснований монастир святого Йосифа. На даний час до неї належать 5 ієромонахів: о. Микола Ярема, ЧСВВ, Відповідальний за внутрішні справи василіян у Португалії; о. Ілля Фіголь, ЧСВВ, Координатор душпастирів українців у Португалії; о. Матей Дзюрбан, ЧСВВ; о. Натанаїл Гарасим, ЧСВВ; о. Герман Ничак, ЧСВВ.

Інша спільнота проживає у м. Фатімі і здійснює душпастирську обслугу на теренах дієцезій Фатіми-Лейрії та Сантарем. До неї належать: о. Сільвіо Літвінчук, ЧСВВ; о. Гавриїл Тимчик, ЧСВВ; о. Венедикт Деркач, ЧСВВ.

Від Головної управи Василіянського Чину Святого Йосафата
о. Діонисій Заведюк, ЧСВВ, Генеральний радник і секретар

Close Menu