У парафії при монастирі Царя Христа в Івано-Франківську відбувся Різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях 2018»

У парафії при монастирі Царя Христа в Івано-Франківську відбувся Різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях 2018»

Вівторок, 2018-01-16    10:43:12 UTC+1    Новини

Упродовж цілого тижня Різдвяних свят у парафії Царя Христа при василіянському монастирі в Івано-Франківську, а також в інших частинах міста, відбувалися заходи в рамках дев’ятого з черги Різдвяного фестивалю «Коляда на Майзлях». Урочисто відкрився цей щорічний фестиваль у парафіяльному храмі Царя Христа, розміщеному в мікрорайоні Івано-Франківська, який здавна носить назву «Майзлі», в понеділок 8 січня, а закінчився урочистим Гала-концертом у цьому ж храмі увечері 14 січня, в день покровителя Василіянського Чину, отця Церкви, святого Василія Великого.

Нижче подаємо, у скороченні, хронологію подій цього фестивалю, на основі репортажів із сайту osbm.if.ua авторства Наталії Палій.

Понеділок 8 січня

Урочисту Літургію, яка ознаменувала початок різдвяного святкового дійства, очолив цього дня високопреосвященний владика Володимир Війтишин, архиєпископ і митрополит Івано-Франківський УГКЦ. На закінчення Святої Літургії він благословив фестиваль і побажав усім, хто до нього долучився, Божого благословення.

Після Літургії, на відкритті фестивалю «Коляда на Майзлях», до присутніх звернувся ігумен монастиря Царя Христа Отців Василіян отець Йосафат Хаймик: «Різдво – це завжди чудо єднання Божого і людського. Це чудо єднання чогось великого з чимось малим – коли Господь єднається з нами, ідучи дорогою, щоби нас спасти. І кожного разу допомагає нам продовжувати вірити в чуда. Таким чудом є колядка, яку нам дали ангели і яку ми продовжуємо, несучи крізь віки як молитву, як особливий інструмент збереження того, ким ми є. «Коляда на Майзлях» – це також чудо, чудо єднання скромних сил парафії, харизматичних провідників наших хорів, колективів, ансамблів, які дев’ять років тому розпочали коляду тут. І сьогодні вона розрослася по цілому місту, області і навіть – за межі держави. Дев’ятий різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях» – це чудо єднання також з тими, хто є керівниками у місті й області. За потужної підтримки місцевої й обласної влади і багатьох жертводавців відбувається наш фестиваль. І, особливо, за благословення нашого Митрополита ми продовжуємо здійснювати чудо Різдва в коляді».

Першого дня у фестивальному дійстві на Майзлях взяли участь: Парафіяльний хор «Надія», Дитячий хор «Божі ангелята», Молодіжний хор «Осанна», Молодіжний хор «Істина», Камерний хор «Cantemus», – всі вони знані далеко за межами нашого краю й улюблені глядачами і не вперше є учасниками «Коляди на Майзлях».

Вівторок 9 січня

Другого дня фестивалю «Коляда на Майзлях», у вівторок 9 січня, чисельно зібрану громаду дивували покутяни, одесити та відомі гості з Волині.

На Майзлі, до улюбленого храму Царя Христа, зійшлося цього дня чимало гостей. Всі були впевнені, що їх очікує чудове фестивальне свято. І, звичайно, не помилилися.

Першим, хто справді здивував і захопив глядачів своєю майстерністю й артистизмом, став родинний народний фольклорний колектив родини Герлібів «Оберіг» із села Белелуя що на Снятинщині, Прикарпаття. Знані й маловідомі, збережені від покоління до покоління колядки та щедрівки учасники «Оберегу» – від наймолодшого до найстаршого – виконали не лише в народному, але й у прекрасному академічному стилі – чудово поставленими голосами й у професійному аранжуванні.

Чистотою дитячих голосів прославили Різдво у храмі учасники фольклорного ансамблю «Дзвіночки» Дитячої музичної школи №1 ім. М. Лисенка, що в обласному центрі Прикарпаття. Цей дитячий колектив, учасник багатьох конкурсів, телевізійних та радіопрограм є доволі популярним не лише на Івано-Франківщині.

Як молитву до Всевишнього виконали коляди брати-василіяни з чоловічого монашого хору «Deisis», що діє при Василіянському інституті філософсько-богословських студій ім. Й. Велямина Рутського (смт. Брюховичі, Львів). Колектив був неодноразово учасником фестивалів духовної музики, концертів, виконавцем Божественної Літургії по різних храмах і монастирях в Україні й закордоном.

Потішили і захопили глядачів своїм виступом гості-одесити. Камерний хор «Ave Musica» несе коляду в своєму краї. Сьогодні вони завітали на Прикарпаття, щоб показати майстерне виконання різдвяних пісень на фестивалі «Коляда на Майзлях». «На фестиваль нас ще декілька років тому запросила керівник камерного хору «Осанна» Любов Терлецька, – каже керівник колективу Сергій Савенко. – Цьогоріч ми зустрілися в Кишиневі і вирішили все ж побувати на Прикарпатті на вашому фестивалі. Привезли наш звичний репертуар, який виконуємо на Різдво. 7 січня ми співали колядки на порозі одеської мерії». Учасниками хору «Ave Musica» є люди різних професій: ветеринар, комп’ютерні інженери, психолог, майбутні педагоги, а також студенти консерваторії.

А красу виступу Державного академічного Волинського народного хору словами й не опишеш. Тож не дивно, що високий професіоналізм та майстерність у виконанні колядок та щедрівок викликали шквал аплодисментів у глядачів. «Таких колядок, як заспівали ви, ми ще не чули, – вітав колектив настоятель храму Царя Христа отець Йосафат Хаймик, ЧСВВ. – Вдячні за те, що привезли нам Синьооку Волинь з її багатством коляди, такої веселої і дзвінкої. Мені особливо приємно за ваш професіоналізм, бо я з Волині. Гарно, що ваш виступ, завдяки телевізійній трансляції на телебаченні «Галичина», побачили у всій нашій області».

Середа 10 січня

Покутські старійшини, які не дивлячись на поважний вік, із задоволенням прибули до обласного центру, аби показати свою виконавську майстерність – це фольклорно-етнографічний колектив «Перемітка» із села Лука на Городенківщині. Крізь радість із-за народження Спасителя сум війни навіяли козацькі та стрілецькі коляди, виконані покутянами. Це збережена спадщина їх батьків-дідів, які особисто відчували дух боротьби за незалежність своєї землі.

Молодь теж гарно береже спадщину предків – саме це якнайкраще довели учасники фольклорного ансамблю Вигодської дитячої музичної школи (смт. Вигода Долинського району на Прикарпатті). Вони справді підняли настрій місцевих глядачів та гостей чудовим виконанням попурі із давніших та, переважно, сучасних колядок та різдвяних пісень у сучасному аранжуванні.

Красиву мелодію бандури, неперевершене мелодійне виконання колядок запропонував відомий далеко за межами Прикарпаття квартет бандуристок «Гердан» Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Художній керівник колективу – Віолетта Дутчак.

Не могли натішитися своєю участю в цьому фестивалі гості-сусіди з Польщі – мистецька група Центру вокального мистецтва з міста Жешува. «Ми вперше в Івано-Франківську, але нам дуже сподобалося: прекрасний концерт, різноманітний і надзвичайно гарний репертуар і строї виконавців, коляди. Я в захопленні, що до вас приїхали, – ділиться враженнями керівник польського колективу Анна Ченчек. – Ми отримали запрошення від вашої місцевої влади через наш уряд. Це чудовий досвід. Наші учасники – ліцеїсти та гімназисти віком від 15-ти до 21-го років. Хоча дуже молоді, проте дуже люблять співати, виступати. Дуже тішимося, що приїхали до України і до вашого міста на цей фестиваль. Найвищою нагородою для колективу було сьогодні «браво! » від глядачів».

Особливо сподобався глядачам молодий соліст Кароль Ягелло, чий баритон і майстерне виконання різдвяної пісні «Adeste fideles» та чарівної польської коляди зачарували всіх. «Ваш візит і виступ ще раз доводять, скільки спільного мають наші народи, – вітав гостей з закордону настоятель храму Царя Христа отець Йосафат Хаймик, ЧСВВ. – Завжди гарно підтримуєте нас і є, направду, добрими сусідами».

Дух Поділля привезли із-за Збруча на «Коляду на Майзлях» учасники академічного хору ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля» з міста Хмельницького. Співучі мелодійні колядки свого краю вони виконали на високому професійному рівні чудовими голосами. Тож не дивно, що глядачі привітали гостей-подолян теплими оплесками-оваціями.

Не менш гарячий прийом від глядачів, ніж попередні колективи, отримали ще одні виконавці з дорогої їм Бойківщини – Долинський муніципальний духовий оркестр. Його учасники не лише показали чудове інструментальне виконання колядок та щедрівок, але й співали, віншували і, найголовніше, – представили справжнє театралізоване вертепне дійство.

Отже, третій день різдвяного фестиваль «Коляда на Майзлях» здивував не менше, ніж два попередні його дні. Але головна частина ще попереду.

Четвер 11 січня

У четвертий день «Коляди на Майзлях» на парафію Царя Христа завітали ще одні гості з Польщі, а також колядники з Донеччини та Харківщини. А почався вечір виступами прикарпатських колективів.

Народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Молодичка» із села Путятинців, відомий виступами на телебаченні та радіо, участю в різноманітних фестивалях і конкурсах, дав можливість глядачам відчути справжній дух Опілля та чар автентичної коляди, яку зберігають у краї.

А виступ вокального ансамблю «Опришівські соловейки» був як подув свіжого вітру, який юні виконавці подарували своїми колядками, – не лише з веселими, але й по-дорослому серйозними словами, присвяченими рідній землі та миру, якого всі так прагнуть в Україні і про який повсякчас молять Господа.

Учасники народного аматорського хору, чоловічого ансамблю та ансамблю «Сопілкарі» із села Лісний Хлібичин Коломийського району Прикарпаття – часті й улюблені гості «Коляди на Майзлях». Цього вечора вони знову дивували гостей і глядачів високою майстерністю виконання пісенних та інструментальних творів.

Особливо тепло та, навіть, зі сльозами на очах вітали присутні гостей із Донеччини: вокальний колектив «Gold Art» нікого не залишив байдужим.

«Ми вже вдруге до вас приїжджаємо. Були минулоріч, сподобалося, дуже цікаво. Це свято, яке важко описати словами. Ми дуже шануємо Різдво також у себе вдома», – ділиться враженнями керівник колективу Ігор Подставньов.

Ще одні гості зі сходу привезли на свято пісні свою коляду – дитячий фольклорно-етнографічний гурт «Вербиченька» з міста Нова Водолага Харківської області. Чисті автентичні слобожанські різдвяні переспіви також вразили і зачарували глядачів.

Ще одні гості з Польщі завітали цього вечора на фестиваль: виконавці вокального ансамблю «Sine Nomine» («Без назви») з міста Любліна принесли глядачам у подарунок музичну різдвяну класику. Як великий комплімент від сусідів звучала в їх виконанні й українська коляда.

Завітали цього вечора на вогник «Коляди на Майзлях» і найближчі сусіди – хор церкви Християн Віри Євангельської. Колектив, який є учасником багатьох фестивалів, відомий за межами України, виконав як гімн хвали Господньому Рождеству класичні та народні коляди. «Ми раді, що ви завітали до нас на коляду, – вітав гостей настоятель храму Царя Христа отець Йосафат Хаймик, ЧСВВ. – І всі побачили, які у нас гарні сусіди. Адже є безперечною проста духовна формула: чим більше ми всі будемо наближатися до Бога, тим більше будемо наближатися один до одного. Хочеться підкреслити радість коляди і те, що ми спільно перебуваємо у радості народження нашого Господа».

П’ятниця 12 січня

Цей п’ятий день «Коляди на Майзлях» став неймовірно емоційним. Адже, глядачів та гостей вітали колядою надзвичайно колоритні колективи з різних куточків України та з закордону. Зокрема, цього вечора в парафіяльному храмі Царя Христа радо й гостинно приймали друзів із Литви та колективи зі сходу України.

Вокальний ансамбль «Співаночки» Криворізького обласного музичного коледжу захопив красивими співочими голосами та жартівливим дівочим щебетом. Так глядачі познайомилися з Дніпровською різдвяною автентикою.

Справжню гуцульську міць та славу, подих гір дали відчути глядачам та гостям учасники Колядницької партії з присілку Підмагора, селища Верховини на Прикарпатті. Від їх неперевершеного, особливого та гучного «плєсу» перехоплювало подих – віншування та побажання від свого славного краю дарували гуцули.

До сліз розчулив виступ дорогих гостей із Попасної на Луганщині, де щоденно добре чують подих війни. Ніжними голосами, чуттєво та з любов’ю славили новонародженого Христа артисти. І, як згодом ділилися, – дивлячись на глядачів, вони самі ледь стримували сльози. «Враження від фестивалю неймовірні! Він чудовий і це дуже правильно – зібрати усіх у храмі, де по-особливому відчувається наша єдність», – ділиться думками керівник колективу Аліна Лисовець.

«Дорогі наші луганчанки, так особливо зворушує коляда з ваших уст. Ви знаєте, що наші думки є з вами і наша молитва є з вами – ми єдині у цьому. І, перефразовуючи одну з ваших колядок, – хай ціла сила пекла не зможе нас розділити», – вітав гостей настоятель храму Царя Христа отець Йосафат Хаймик, ЧСВВ.

Були цього дня на «Коляді на Майзлях» і найближчі сусіди-західняки – львів’яни та тернополяни. Квінтет Гарнізонного храму Петра і Павла УГКЦ «P&P Quintet» зі Львова зачарував гарним класичним виконанням колядок, народних та зарубіжних. А з Тернополя завітав відомий за межами свого краю та України Академічний камерний хор Тернопільської обласної філармонії. Колектив виконав коляди співочого Поділля, а також різдвяну українську та світову класику.

«Ми особливо вдячні за такий фестиваль отцю Йосафату Хаймику, ЧСВВ, а також – за змогу взяти у ньому участь. Ми отримали колосальне задоволення. Бо завдяки таким священикам і таким культурно-мистецьким подіям ми будемо любити Греко-Католицьку Церкву», – розповів директор Тернопільської обласної філармонії, народний артист України Ярослав Лемішка.

Красивим завершенням п’ятого фестивального дня «Коляди на Майзлях» став виступ камерного хору «Друскінінкай» з Литви. Литовські коляди та світові різдвяні класичні пісні хористи виконали бездоганно. Глядачі в залі аплодували колективу стоячи, особливо за український «Щедрик».

«Дуже дякуємо вам за виступ на нашому фестивалі. Ми розуміємо вас серцем. Хочемо висловити подяку за велику підтримку України Литвою у світовому співтоваристві. Ви завжди є нашими великими адвокатами у світі. Особливе спасибі за «Щедрик»», – вітав гостей з Литви отець Йосафат Хаймик, ЧСВВ.

Субота 13 січня

Черговий, вже шостий за чергою, день фестивалю «Коляда на Майзлях» дав можливість привітати гостей з Румунії та почути коляди у виконанні зіркових гостей – вокальної формації «Піккардійська Терція» зі Львова.

А розпочався цей вечір святковою ходою з колядками від пам’ятника Івану Франку до Вічевого майдану. В урочистій ході взяли участь сотні містян та гостей Івано-Франківська, а також колективи-учасники фестивалю.

На фестивальній сцені, біля якої завершилася хода, відбувся концерт тих колективів, які вже взяли участь у фестивалі «Коляда на Майзлях», а також тих, виступи яких були заплановані.

А концертний фестивальний день у храмі Царя Христа цього вечора складався зі своєрідних контрастів. Розпочався він із неймовірно ніжного і чаруючого виступу народного аматорського вокального ансамблю «Русинка» із села Іванівки Рожнятівського району на Івано-Франківщині. Чарівні бойківчанки, родинний квартет – мама і три доньки – просто підкорили глядачів виконанням колядок, щедрівок та щирими віншуваннями.

А от гості-сусіди зі славного Львова показали чоловічу міць голосів. Учасники муніципального хору «Гомін» майстерно і професійно співали народні колядки та різдвяні твори відомих українських композиторів. Як поділився художній керівник колективу Руслан Ляшенко, колектив вже не вперше на цьому фестивалі, і щоразу приїздить із задоволенням. Так само, як з року в рік росте рівень «Коляди на Майзлях» – від обласного до міжнародного.

А виконавцям з сусідньої Румунії – вокально-інструментальному ансамблю «Florian» національного університету мистецтв Джорджа Янеску з міста Ясси, глядачі та гості аплодували стоячи, особливо, після виконання української колядки.

Закордонним гостям у нас теж дуже сподобалося, вони просто в захопленні від фестивалю – розповіла диригент колективу, професор Земфіра Деніле.

«Хотів би подякувати за участь у нашому фестивалі. Ви наші сусіди і так важливо, що ми об’єднуємо свої зусилля для того, щоби зберігати і культивувати християнську традицію і культуру в Європі», – вітав румунських гостей настоятель храму Царя Христа отець Йосафат Хаймик.

Українські народні коляди, різдвяну класику українських та зарубіжних авторів запропонували глядачам учасники народної академічної хорової капели Київського політехнічного інституту. Молоді хористи виконали їх справді майстерно і неперевершено.

А родзинкою цього фестивального дня, на яку вже кілька днів очікували глядачі та гості, став виступ справді зіркових гостей – вокальної формації «Піккардійська Терція». Відомі у всьому світі артисти радо дарували коляди, щедрівки і виконували їх разом з усім залом. Як поділився керівник колективу Володимир Якимець, пропозицію взяти участь у фестивалі колектив прийняв охоче, бо був упевнений у високому професійному рівні заходу.

«Ви є вокальна формація – від слова формувати, або виховувати. У цьому святому храмі хочемо подякувати за той великий дар, який дав вам Господь і за те, що ви ним ділитеся і вкладаєте у не одне покоління любов до пісні і професіоналізм. Я думаю, вас ще вистачить не на одне покоління», – звернувся до зіркових гостей отець Йосафат Хаймик, ЧСВВ.

День добіг до кінця, але попереду завершальний гала-концерт фестивалю «Коляда на Майзлях», а отже ще багато цікавих сюрпризів і вражень.

Неділя 14 січня

Цього дня парафіяни й гості парафії Царя Христа прощалися із дев’ятим фестивалем «Коляда на Майзлях», який завершився гала-концертом за участю колективів з різних куточків Прикарпаття, розлогих земель України та з закордону

Коляди та щедрівки одним великим гучним хором виконували аматорські та академічні професійні колективи з Прикарпаття, Львівщини, Києва, хор церкви Християн Віри Євангельської м. Івано-Франківська. Також до спільного співу долучилися вокально-інструментальний ансамбль «Florian» Національного університету мистецтв Джорджа Янеску з Румунії та камерний хор «Друскінінкай» з Литви. На завершення, загальну коляду підтримали зіркові гості – вокальна формація «Піккардійська Терція».

Литовські друзі, окрім пісні, залишили також особливий подарунок – дерев’яну скульптуру Ісуса Христа, який молиться, – щоб Він завжди охороняв Україну.

Благословив цей заключний день фестивалю преосвященний владика Василій Івасюк, єпископ Коломийський УГКЦ, який наголосив на особливій єдності в коляді різних народів.

Побувала на гала-концерті й вітала його учасників та організаторів генеральний консул Румунії в Україні Елеонора Молдован.

«Хочу сказати про те, що моя мрія сьогодні тут, біля Алтаря, здійснилася. Адже ми маємо змогу разом радіти тому, що народився в наших душах і державах Ісус Христос, надія, віра на краще. Схиляюсь перед тими людьми, які організували цю «Коляду» та нашу зустріч. Я багато молилася за те, щоб для вас заспівав хор із Румунії румунською мовою, і тішусь, що це сталося. Як дипломат, який вже п’ять років каденції виконує свою місію, я згадую митрополита Петра Могилу, який народився у нашій Сучаві і об’єднав наші країни.

І сьогодні ми повинні зберігати такі добрі традиції. Слово «коляда» румунською звучить схоже. У наших регіонах живуть люди, які зберігають спадщину своїх предків – прекрасні традиції, які об’єднали нас. Ми здійснюємо свою євангельську місію сьогоднішньою колядою і це подарунок нашим нащадкам.

Дай Боже, щоб усі народи надалі зберігали свою культурну спадщину і славили прихід Ісуса Христа і спільно, як сьогодні у цьому храмі, творили свою спільну європейську майбутню історію. Тому що все залежить від нас, наскільки у нас справжня віра. Слава во вишніх Богу, а на землі – мир. Мир на Донбасі, в Румунії, Польщі, Литві і в цілому світі».

Звернувся до присутніх на гала-концерті міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який подякував організаторам фестивалю та запросив усіх на наступний. Начальник управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної державної адміністрації Володимир Федорак долучився до слів подяки від імені голови ОДА Олега Гончарука і підкреслив важливість такого заходу для культури цього краю, Прикарпаття й цілої України.

«Відчуття довершеності і безперечно глибокої радості, більше того, відчуття певного духовного успіху, який дає відчуття того, що людина не шкодує про шлях, яким іде до чогось, що осягає, – підсумував свій виступ настоятель храму Царя Христа отець Йосафат Хаймик, ЧСВВ. – А те, що вдалося цього року, сталося завдяки об’єднанню зусиль усіх людей, які цінують духовність, культуру, традицію і, зрештою, люблять Бога. Те, що ми змогли об’єднати ці зусилля, створило чудо: чудо радості народу, звичайного простого люду, який втомився сьогодні від такого різного роду небезпек. Більше того, ми молилися за мир в нашій державі і разом з іншими народами. А ті, хто моляться, вміють підключити у свої земні справи Бога, – ніколи не програють, зрештою, і продовжують боротися. Святий Августин, великий мислитель, казав: «Коли ти борешся – ти переможець». І мені приємно, що «Коляда на Майзлях» вийшла далеко за межі нашої парафії, міста, держави.

Приємно, що ми отримували багато вітань з різних куточків світу. Думаю, наступний рік ставить перед нами ще більше викликів, але, одночасно, ми маємо на чому будувати нову мету, працювати над тим, що потрібно зробити».

До зустрічі на десятому ювілейному фестивалі «Коляда на Майзлях»! – складали собі взаємно побажання організатори, учасники, гості й глядачі. І це так, бо мова про прославу Бога молитвою й піснею, про народну й церковну традицію, яку варто підтримувати, про спадщину, яка єднає людей і народи, про надію, яка вказує шлях у майбутнє.

Використано репортаж із сайту osbm.if.ua авторства Наталії Палій
Світлини з цього ж сайту

Close Menu