У неділю 28 січня 2018 року Папа Франциск відвідає прокатедральний собор Святої Софії в Римі

У неділю 28 січня 2018 року Папа Франциск відвідає прокатедральний собор Святої Софії в Римі

П’ятниця, 2018-01-12    16:50:50 UTC+1    Анонси

У неділю 28 січня 2018 року Святіший Отець Франциск відвідає прокатедральний собор Святої Софії в Римі та зустрінеться з українською громадою в Італії. Візит Папи Римського відбудеться на запрошення Блаженнішого Святослава, Отця і Глави УГКЦ.

За програмою візиту, о 16:00 год. 28 січня Папа прибуде до собору Святої Софії, де його зустріне Блаженніший Святослав. У соборі паломники зустрінуть Святішого Отця українською колядою, після чого Глава УГКЦ привітає його у своєму слові. Святіший Отець також звернеться до української громади, а відтак зійде до крипти собору. Тут єпископ Рима помолиться перед могилою владики Степана Чміля, свого вихователя в початковій школі в Буенос-Айресі (Аргентина). На завершення свого візиту Папа вийде до паломників на території собору Святої Софії.

«Візит Святішого Отця до собору Святої Софії має важливе історичне значення: кілька десятиліть цей храм був головним катедральним храмом нашої Церкви і став символом її відродження. Зустріч Папи з українськими мігрантами є знаком його пастирської турботи та виявом солідарності з українським народом, котрий вже декілька років страждає від війни на Донбасі», – зазначив в інтерв’ю Блаженніший Святослав.

Додамо, що собор Святої Софії в Римі був побудований з волі патріарха Йосифа Сліпого у 1969 році, а в 1985 році Папа Іван Павло ІІ надав йому титул кардинальської церкви. У 1998 році цей собор був піднесений до рангу меншої базиліки (цей почесний титул Папа надає особливо визначним католицьким храмам з метою зміцнити взаємини між помісними Церквами та Римською Церквою та вказати на визначну роль цього храму для даної помісної Церкви).

У крипті собору Святої Софії в Римі серед інших поховань знаходиться також гріб владики Степана Чміля, СДБ, одного з найближчих співпрацівників патріарха Йосифа Сліпого та особи, близької до Папи Франциска. Однією з цілей візиту Папи Франциска є відвідини у крипті собору Святої Софії гробу цієї дорогої для нього людини, владики Степана, у 40-річчя від дня його смерті.

Священик, пізніше владика, Степан Чміль (20.10.1914, Судова Вишня, Україна – 22.01.1978, Рим) був першим українським салезіанином східного обряду, одним з тих юнаків, які в останнє десятиліття перед початком ІІ Світової війни вступили в Україні до Згромадження, що було засноване в 1859 році святим Іван Боско. У 1948 році о. Степан на доручення настоятелів приїхав на працю до Аргентини. Серед вихованців школи, в якій він працював, навчався також малий тоді ще хлопець Хорхе Маріо Бергольйо (Папа Франциск).

Святіший Отець Франциск не один раз вказував на особливу роль о. Степана Чміля у своєму вихованні та розповідав, що саме цей український священик навчив його молитися «іншу Літургію», багато розповідав йому про Україну та переслідування УГКЦ в Радянському Союзі. Із цих часів Папа пам’ятає християнські вітання українською мовою та вітається з українськими паломниками рідною для них мовою.

Зокрема, під час авдієнції з нагоди 85-річчя відкриття нового осідку Папської Української Колегії Святого Йосафата Папа Франциск сказав, на завершення своєї промови до ректорату, випускників та студентів цієї Колегії: «Я не хочу закінчити, не згадавши про особу, яка вчинила мені добро, коли я був в останньому класі початкової школи, у 1949 році. Більшість з вас не народилися! Це отець Стефан Чміль, який потім був висвячений на єпископа, таємно, тут, у Римі, тодішнім Верховним Архиєпископом. Він відправляв там Месу, не було поблизу української громади, і він мав деяких, які йому допомагали. Я навчався прислуговувати до Меси в українському обряді від нього. Він навчив мене всього. Два рази на тиждень випадала моя черга йому допомагати. Це було добре для мене, тому що цей чоловік говорив про переслідування, страждання, ідеології, які переслідували християн. До того ж він навчив мене відкритися на іншу Літургію, яку я завжди зберігаю в серці за її красу. [Святослав]  Шевчук, коли я був у Буенос-Айресі, попросив у мене свідчення, щоб відкрити процес канонізації [насправді, беатифікації, – прим. редакції]  цього єпископа, таємно висвяченого. Я хотів згадати про нього сьогодні, тому що це справедливо скласти подяку перед вами за добро, яке він мені зробив».

Собор Святої Софії є для українських мігрантів важливим духовним та культурним осередком. Українці є, за кількістю осіб, п’ятою в Італії етнічною спільнотою. У різних регіонах Італії діє 145 греко-католицьких капеланських осередків, в яких здійснюють душпастирське служіння 62 священики.

На основі повідомлення Секретаріату Глави УГКЦ в Римі
Світлина із сторінки Прокатедрального собору Святої Софії в Римі у фейсбуці

Close Menu