У День Незалежності України Протоархимандрит Василіянського Чину взяв участь у молитві в соборі Святої Софії в Римі

У День Незалежності України Протоархимандрит Василіянського Чину взяв участь у молитві в соборі Святої Софії в Римі

У День Незалежності України, 24 серпня 2021 року, в прокатедральному соборі Святої Софії УГКЦ в Римі відбулися урочистості, присвячені 30-й річниці відновлення незалежності Української держави. З цієї нагоди відбулося урочиста архиєрейська Божественна Літургія за Україну, яку очолив владика Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ, у співслужінні з владикою Діонісієм Ляховичем, апостольським екзархом для українців католиків візантійського обряду в Італії.

Участь у Святій Літургії також взяли: о. Теодосій Грень, ЧСВВ, протосинкел екзархату, о. Ґенезій Віомар, протоархимандрит Василіянського Чину Святого Йосафата, о. Петро Голіней, канцлер екзархату, о. Марко Семеген, настоятель прокатедрального собору Святої Софії УГКЦ, о. Тимотей Коцур, ЧСВВ, працівник Радіо Ватикану, о. Тарас Остафіїв, настоятель храму Святих мучеників Сергія і Вакха та Жировицької ікони Пресвятої Богородиці, монсеньйор П’єрпаоло Феліколо, директор італійської фундації «Мігрантес» Римської дієцезії, сестри служебниці Непорочної Діви Марії, сестри Чину Святого Василія Великого. Участь взяли також п. Ярослав Мошкола, радник Посольства України при Італійській Республіці, п. Сергій Козачевський, тимчасовий повірений у справах України при Святому Престолі, п. Андрій Грушко, консул України в Римі, представники українських громадських асоціацій Риму та римського муніципалітету, на території якого розташований український храм, і численні вірні.

Владика Йосиф, коментуючи у проповіді уривок Євангелія від святого Матея, у якому первосвященники і старші народу запитують Ісуса, якою владою Він чинить такі великі речі серед народу, пояснив сенс влади як інституції і служіння. Єпископ зауважив, що у сьогоднішньому суспільстві поняття влади дуже часто трактують неправильно: «Для багатьох влада – це такий ласий шматок, який виводить людину владну, щоби вивищитися понад, щоби користати з усіх, аби все було їй підвладне. Нечасто владу розуміють як служіння, тяжке, конкретне, як служіння ідеї, народу, державі».

За його словами, українському суспільству потрібно наново переосмислити розуміння влади як служіння, зокрема у контексті сьогоднішнього святкування: «Сьогодні святкуємо 30-ту річницю відновлення української державності. Богу дякувати, ми розпочали говорити і зазначати про відновлення Української Суверенної Незалежної Держави. Вона насправді не так молода, відновлення її молоде».

Владика Йосиф наголосив, що цей ювілей є приводом задуматися, чому Господь сьогодні дарує нам ще один шанс її відновлення та у який спосіб нам слід реалізувати цей невимовний Божий дар свободи: «Дуже часто ми самі себе питаємо: «Чому? » І, мабуть відповіддю на це «чому Господь дарує нам знову і знову шанс відродити себе з попелу у тій Божій любові, якою горить Господь до цілого нашого народу, який понад тисячу років прийняв нас у свої обійми через рівноапостольного князя Володимира. Мабуть, наша сила і наша влада сьогодні криється у тій крові, якою зросили українську землю наші герої, ті, які відчайдушно захищали свою землю, свій народ і свою націю», – зазначив у проповіді владика Йосиф. І попри те, що довгий час український народ не мав своєї держави, він плекав живу надію, любов та впевненість, що Україна відродиться та воскресне.

Вказуючи на роль українських церковних і державних діячів, архиєрей відзначив: «Хіба впродовж минулого століття митрополит Андрей Шептицький не був своєрідним президентом Української держави в умовах Австро-Угорської імперії й під час польського панування на нашій землі? Хіба не він, дбаючи про духовний розвиток народу, також дбав й про економіку, шкільництво, мистецтво, культуру? Хіба не він врятував у московській Третьяковській галереї іконостас, унікальний шедевр українського сакрального мистецтва? У нашому народі є дуже багато тих, які будували, які працювали для того, аби ідея незалежної суверенної держави не вмерла». Також владика нагадав, як молодь вже відродженої Української держави виступила на захист європейских цінностей під час Помаранчевої революції та Революції гідності. «Клич дідів, мучеників, тих, які любили Україну і полягли за неї, спонукали нашу молодь повстати. Уже наступне покоління будуватиме нашу державу на їхніх героїчних вчинках», – зазначив владика Йосиф.

Після Божественної Літургії привітав вірних і гостей свята також апостольський екзарх владика Діонісій. Він подякував Владиці Йосифу за те, що той очолив святкове богослужіння та скерував до присутніх глибокі слова євангельської благовісті. Владика Діонісій звернув увагу на те, що відновлення української державності є і для нього особливою подією, адже саме після проголошення незалежності він вперше приїхав в Україну, служінню народу якої спочатку в Україні, а пізніше тут, в Італії, присвятив своє життя: «Саме коли Україна проголосила незалежність, мої духовні настоятелі викликали мене з Бразилії в Україну, тому вже 30 років, як я зв’язаний з Україною, – незалежно від того, що я є громадянином Бразилії, – адже мої діди народилися у цій країні. Я також громадянин Італії, але кров, що тече в моїх жилах, є українською. Я вболіваю за Україну, молюся за Україну і за мир в Україні».

Із привітальним словом до присутніх також звернувся монсеньйор П’єрпаоло Феліколо, директор італійської фундації «Мігрантес» Римської дієцезії: «Для мене особлива радість сьогодні бути між вами. Запевняю вас у братній любові і підтримці з боку Римської дієцезії, аби ви могли почуватися тут, як удома». Після цього о. Марко Семеген подякував присутнім за спільну молитву, а єпископам – за пастирські слова.

По завершенні спільної молитви духовенство та віряни поклали квіти біля пам’ятника святому рівноапостольному князю Володимиру Великому, що поряд із собором, заспівавши молитву за Україну «Боже великий, єдиний». Учасники святкових урочистостей також поклали квіти й біля пам’ятника Тарасові Шевченку, що перед будинком релігійного товариства «Свята Софія», та виконали державний гимн України.

На основі повідомлень пресслужби товариства «Свята Софія»
і відділу комунікації Апостольського екзархату.
Світлини із сайту Апостольського екзархату в Італії www.esarcato-apostolico-ucraino.it/uk/ 

Close Menu