У 2021 році минає 75 років з часу проведення Львівського псевдособору 1946 р

У 2021 році минає 75 років з часу проведення Львівського псевдособору 1946 р

У 2021 році Українська Греко-Католицька Церква спогадує події Львівського псевдособору, який розпочав процес її насильної ліквідації в СРСР.

8-10 березня 1946 року, у перший тиждень Великого посту, органи безпеки СРСР зорганізували у Львові так званий «собор» з членів ретельно підібраної Ініціативної групи, на якому дві третини учасників становили агенти НКДБ і який оголосив про скасування Берестейської унії 1596 року, розрив з Ватиканом і «возз’єднання» з Російською Православною Церквою.

Не визнаний ані Ватиканом, ані ув’язненими ще в 1945 році єпископами УГКЦ, ані значною частиною духовенства, Львівський псевдособор ознаменував початок насильної ліквідації, життя у підпіллі і більш ніж сорокарічної боротьби греко-католиків за право на існування і відродження своєї Церкви. 

Цього року виповнюється 75-та річниця цих драматичних подій. З цього приводу в УГКЦ проводитимуть різноманітні заходи. «Згадуємо дуже болючу подію в історії нашої Церкви ХХ століття: її насильницьку ліквідацію. Минає 75 років Львівського псевдособору, коли сталінський режим за допомогою зоркестрованої події задекларував, що наша Церква «самоліквідувалася». Ця історія до сьогодні має різні інтерпретації і не повністю досліджена», ‒ сказав у коментарі для Департаменту інформації Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ.

Говорячи про мету відзначень, він пояснив, що «ми згадуємо для того, щоб запобігати». «Пам’ять про жертв Львівського псевдособору – це пам’ять, яка оздоровлює і лікує. З іншого боку, це пам’ять, яка запобігає. Якщо ми забудемо про ці події, то вони мають небезпеку повторитися з будь-якою Церквою, спільнотою чи людиною, яка відважиться стати проти системи і заявити світові і людям, ким вона є насправді. Зокрема, коли йдеться про людину, яка заявить світові, що вона вірить у Бога і хоче жити відповідно до традицій і віри своїх батьків. Тому ми пам’ятаємо, щоб запобігати, більше відкрити правду і цим лікувати наші рани», ‒ зазначив Предстоятель УГКЦ.

Уже минулого тижня в рамках цієї сумної річниці в Україні відбулися такі заходи:

3 березня о 16:00 на «Живому телебаченні» відбувся «Прямий ефір з Блаженнішим Святославом». Його тема – Львівський «собор» 1946 року. Співрозмовником Глави УГКЦ був д-р Олег Турій, директор Інституту історії Церкви УКУ.

4 березня від 10:00 до 19:00 год. проводилася Міжнародна наукова конференція ««Львівський собор» 1946 року: історичні обставини та сучасні оцінки» (див. програму за цим посиланням). Її організаторами були Інститут історії Церкви та Київський центр УКУ. Відеозапис цієї наукової конференції можна переглянути на каналі «Живого ТБ» у ютубі (частина перша, частина друга, частина третя, частина четверта і круглий стіл).

5 березня об 11:00 у Національному музеї історії України в Другій світовій війні (вул. Лаврська, 27) відбулося відкриття документальної виставки «Нічого таємного, що б не стало явним».

5 березня о 14:00 в Києві, на Контрактовій площі, відбулося відкриття стендової експозиції «До світла Воскресіння крізь терни катакомб».

7 березня о 13:30 виставку «Нічого таємного, що б не стало явним» представляли у Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ (вул. Микільсько-Слобідська, 5).

На основі повідомлення Департаменту інформації УГКЦ
на сайті news.ugcc.ua 

Close Menu