Популярно-наукова конференція з нагоди 65 річниці акції «Вісла» тa відзначення роковин Голодомору 1932-33 рр.

Популярно-наукова конференція з нагоди 65 річниці акції «Вісла» тa відзначення роковин Голодомору 1932-33 рр.

У суботу, 24 листопада 2012 р. в Осередку української культури в Ґіжицьку, вул. Ґданська 11 – відбулася популярно-наукова конференція під заголовком: «Греко-Католики в Польській Народній Республіці після 1947 року». Організаторами цієї конференції були: Об’єднання українців у Польщі Головна Управа, Мазурський відділ та Провінція Чину Святого Василія Великого у Польщі. На конференцію прибули запрошені гості: депутат Польського сейму Мирон Сич, уповноважена Вармінсько-Мазурського воєводи Йоанна Ваньковска-Собєсяк, мер міста Ґіжицько Павел Чахаровскі, Староста Ґіжицького повіту Мірослав Джажджевскі, представниці Музею народної культури у Венґожеві Кристина Ярош – хранитель музею та Роксана Бутрим – працівник етнографічного відділу, історик Ян Секта. Окрім представників з різних релігійних конфесій, на зустріч також прибули представники українських громадських організацій, журналісти та представники української і польської громади з Мазур.
Було заслухано доповідачів. Зокрема, Протоігумен Василіянського Чину в Польщі, ієром. Ігор Гарасим говорив про внутрішнє життя мирян Греко-Католицької Церкви в Польщі, в 1950-70 рр. на основі листування мирян з о. Митратам Мирославом Ріпецьким. Він охарактеризував зміст листів мирян, в яких вони висловлювали отцю Ріпецькому свої проблеми, потреби та прохання. Доповідач побудував свій виступ на основі аналізу 1078 листів, які в 1951—1974 рр. 311 осіб написало Ріпецькому.
Доповідачі також дали відповіді на поставлені їм запитання.
Після дискусії відбулась презентація книжок: Протоігумен ієром. Ігор Гарасим, ЧСВВ, – коротко розповів про ідею видання «Василіянських історичних досліджень»; проф. Ігор Галаґіда – ознайомив присутніх із проблематикою своєї нової книжки про греко-католицьких та православних священиків, які були в Явожні. Зате історик Євген Місило порекомендував свою найновішу книгу: «Akcja Wisła 1947». Dokumenty i Materiały».
Відтак, презентація завершилась врученням пам’ятних медалей колишнім в’язням концтабору в Явожні.
Голова Мазурського відділу ОУП Іван Пік подякував співорганізаторам, доповідачам і запрошеним гостям за присутність, та запросив до греко-католицької церкви Пресвятої Тройці на молитву в наміренні жертв Голодомору 1932—1933 рр. в Україні.
О годині 17.00 при греко-католицькому храмі розпочалась поминальна молитва за жертви Голодомору 1932—1933 рр. в Україні. Відправляли: синкел ієром. Димитрій Гарасим, ЧСВВ, протоігумен Василіянського Чину в Польщі ієром. Ігор Гарасим та місцевий парох ієром. Василь Кепещук, ЧСВВ, який привітав усіх організаторів та запрошених гостей. Після Панахиди священнослужителі освятили хрест, а відтак делегації від Сейму, ОУП та місцевих самоврядних органів склали при ньому вінки. Хресним ходом усі увійшли до церкви, де відбулась літературно-музична програма за участю: учнів осередку навчання української мови в Ґіжицьку, квартету «Зорепад» з Бань Мазурських та хору «Камертон» Мазурського Відділу ОУП. У художній програмі, яка тривала більше години, рецитовані молоддю та дітьми вірші – перепліталися з духовною музикою у виконанні хору «Камертон» та піснями, що їх виконав квартет «Зорепад». На завершення молитовно-художнього дійства парох Ґіжицька ієром. Василь Кепещук, ЧСВВ, подякував усім за присутність та спільну молитву.

Повідомив ієром. Ігор Гарасим, ЧСВВ

Close Menu