Події останнього місяця у василіянському монастирі святого Йосафата у Вільнюсі (Литва)

Події останнього місяця у василіянському монастирі святого Йосафата у Вільнюсі (Литва)

Понеділок, 2018-05-14    12:14:08 UTC+2    Новини

Так уже сталося, що Вільнюський василіянський монастир, який заснувала в XIV столітті дружина князя Ольгерда Марія, з руського роду, від самих початків свого існування був обителлю українських і білоруських монахів східно-візантійського церковного обряду і, завдяки своєму місцезнаходженню в самому центрі столиці Литви, ставав місцем зустрічі не тільки різних людей, пов’язаних із релігією чи церковним життям, але і місцем зустрічі культур і народів.

Таким він залишається і дотепер – із чернечою спільнотою, яка продовжує кількасотлітню історію Василіянського Чину в цьому місті, та парафіяльною громадою, яка щонеділі збирається на молитві в монастирському храмі, цей монастир є неначе острівцем України у столиці Литовської Республіки.

На міжнародній конференції у Литві представили збірник наукових статей «Чин Святого Василія Великого: із народу – народові»

У четвер 12 квітня 2018 року в с. Скапішкіс (Литва) відбулася міжнародна наукова конференція на тему: «Наука та історія 2018». В рамках конференції було, зокрема, представлено збірник наукових статей «Чин Святого Василія Великого: із народу – народові», який вийшов друком у видавництві Отців Василіян «Місіонер» (м. Жовква, Україна) в листопаді 2017 року.

Цього дня урочисту Святу Месу очолив Монс. Альгірд Юревічюс, який виголосив проповідь присвячену Теофілові Матуліонісу – литовському архиєпископу, мученику, блаженному.

Далі урочисті заходи продовжились у місцевій школі, де відбулась міжнародна наукова конференція та представлення збірника наукових статей «Чин Святого Василія Великого: із народу – народові».

Доповіді, які виголошувалися на конференції, розглядали широкий спектр актуальних питань присвячених постаті Теофіла Матуліоніса – литовського архиєпископа, мученика, блаженного.

У наступній секції наукової конференції доктор Алдона Васіляускенє разом із ченцями василіянами, які прибули на конференцію із Вільнюського монастиря святого Йосафата, представили збірник наукових статей «Чин Святого Василія Великого: із народу – народові».

У збірнику опубліковано доповіді учасників XI міжнародної наукової конференції, присвяченої 500-літньому ювілею церкви Пресвятої Тройці у м. Вільнюсі (збудованої на кошти князя Костянтина Васильовича Острозького у 1514 році), що відбулась 2014 року в Литовській Республіці (м. Вільнюс – м. Шяуляй – м. Базіліонай).

Заходи завершилися взаємним обміном думок і подяками організаторам та доповідачам.

Храм Пресвятої Тройці у Вільнюсі відвідали українські воїни

У п’ятницю 13 квітня 2018 року українські воїни, які отримали поранення в ході Антитерористичної операції на Сході України та на цей час проходили реабілітацію у Військовому реабілітаційному центрі м. Друскінінкай, разом із Рамунасом Шерпатаускасом (Ramūnas Šerpatauskas), який опікується ними в Литві, відвідали церкву Пресвятої Тройці Вільнюського василіянського монастиря.

Після невеличкої екскурсії храмом відбулося освячення хреста, який буде встановлено на Горі хрестів у Литві.

Вперше воїни з України встановили хрест на Горі хрестів у Литві рік тому, 19 квітня 2017 року, відтоді започаткувалася чудова традиція, за якою українські військові, після завершення періоду реабілітації, в знак подяки литовському народові за підтримку, на Горі хрестів встановлють хрест, прикрашений литовськими й українськими прапорами та стрічками.

Таким чином, Гора хрестів стала тепер ще одним історичним місцем, яке міцно пов’язує український та литовський народи.

Ченці монастиря взяли участь у відкритті виставки реставраційних робіт храмів Вільнюса

У понеділок 16 квітня 2018 року у виставковому залі «Академія» у Вільнюсі відбулось урочисте відкриття виставки, на якій представлено результати реставраційних робіт різних історичних споруд столиці Литви. Серед представлених робіт є і експозиція відновлення василіянського храму Пресвятої Тройці.

Дана виставка – робота реставраторів, які своїми маленькими зусиллями здійснюють велику роботу, присвячену вільнюській мистецькій спадщині. Це робота студентів та випускників кафедри художнього мистецтва Вільнюської академії.

Серед гостей, запрошених на відкриття галереї, були також ченці Вільнюського василіянського монастиря святого Йосафата.

До Литви на реабілітацію прибула нова група українських військових

У вівторок 17 квітня 2018 року до Литви, для проходження реабілітації у військовому центрі міста Друскінінкай, прибула чергова група воїнів АТО з України. Також у цей день відбула в Україну група, яка вже завершила реабілітаційний курс.

Українських військових в аеропорту Вільнюса зустріли представники Посольства України в Литовській Республіці та священнослужителі храму Пресвятої Тройці м. Вільнюса Української Греко-Католицької Церкви.

Згаданий військовий госпіталь в Друскінінкай спеціалізується на травмах опорно-рухового апарату. У програму відновлення входять лікувальні грязі, мінеральна вода, озера та сосновий ліс. Всі витрати на реабілітацію поранених бійців оплачує Литва.

Від початку у 2014 році бойових дій на Сході України Литва прийняла на лікування та реабілітацію вже близько 190 українських військових із зони АТО.

У Вільнюському університеті відкрито виставку, присвячену 100-річчю відродження української державності

У середу 18 квітня 2018 року у Бібліотеці Вільнюського університету урочисто відкрито тематичну фотовиставку до 100-річчя подій Української революції 1917—1921 років та 100-річчя відродження української державності «Українська революція: уроки минулого», підготовлену Посольством України в ЛР спільно з українською громадою м. Вільнюса.

У відкритті виставки взяли участь представники акредитованого в Литві дипломатичного корпусу, священики Української Греко-Католицької Церкви о. Вінкентій Пелих, ЧСВВ та о. Домінік Налисник, ЧСВВ, представники української громади, литовської громадськості, професорсько-викладацький склад та студенти Вільнюського університету, співробітники Посольства України в Литві.

З промовами до учасників заходу звернулись Посол України Володимир Яценківський, Ректор Вільнюського університету Артурас Жукаускас, Директор Бібліотеки Вільнюського університету Ірена Крівєнє.

Цю виставку вперше було представлено 8 грудня 2017 року, в Сеймасі Литовської Республіки, в рамках робочого візиту Президента України Петра Порошенка до Литви.

До василіянського монастиря у Вільнюсі завітали захисники Донецького аеропорту та герої фільму «Кіборги»

8 травня 2018 року українські герої, названі за їх непохитну мужність «кіборгами», – захисники Донецького аеропорту Андрій Шараскін, Іван Трембовецький та актор фільму «Кіборги – Герої не вмирають» В’ячеслав Довженко, завітали до василіянського монастиря у Вільнюсі.

Цього ж дня у кінопалаці Forum Cinemas Vingis у Вільнюсі відбулася презентація фільму «Кіборги – Герої на вмирають» – українського повнометражного художнього фільму режисера Ахтема Сеїтаблаєва за сценарієм Наталії Ворожбит про оборону Донецького аеропорту під час війни на Донбасі. (Кінострічка є одним із переможців 8-го конкурсного відбору «Держкіно» та отримала державну фінансову підтримку на 50% собівартості).

Прем’єра кінокартини в Україні відбулася 6 грудня 2017 року – в День Збройних сил України.

За інформацією прес-служби василіянського монастиря у Вільнюсі
Світлини із сайту www.osbm.lt.ua

Close Menu