Папська Українська Колегія Святого Йосафата в Римі в цьому році відзначає свій ювілей. Програма святкувань

Папська Українська Колегія Святого Йосафата в Римі в цьому році відзначає свій ювілей. Програма святкувань

Середа, 2017-11-08    16:11:10 UTC+1    Анонси

Папська Українська Колегія Святого Йосафата в Римі (італійською Pontificio Collegio Ucraino di San Giosafat a Roma) відзначає цього року 120-ліття від її заснування та 85-ліття від її перенесення до нового осідку на пагорбі Джаніколо, що на правому березі Тибру, за адресою Passeggiata del Gianicolo, 7. Заснована у 1897 році як Папська Руська Колегія (Pontificio Collegio Ruteno), вона мала своїм першим осідком будинок із церквою святих Сергія і Вакха (piazza Madonna dei Monti, 3), колишній історичний осідок (від ХVII ст.) прокураторів Київської з’єднаної з Римом митрополії та Василіянського Чину.

Хоч офіційно, як окрема інституція, Папська Українська Колегія Святого Йосафата була заснована в 1897 році, вона продовжила більш як трьохсотлітній період виховання і навчання студентів з’єднаної з Римом Київської Церкви – з Білорусі, Литви й України – в Грецькій Колегії Святого Атанасія для студентів візантійського обряду. Колегія Святого Атанасія була заснована 3 листопада 1576 року і діяла аж до її тимчасового закриття під час наполеонських воєн у 1803 р. Уже в цей перший період, починаючи від Берестейської унії 1596 року, навчання у цій колегії пройшли 139 студентів з Київської митрополії, а одним з перших її випускників був пізніший митрополит Йосиф (Іван Велямин Рутський).

Другий період навчання студентів з України у Грецькій Колегії Святого Атанасія охоплює роки від її поновного відкриття в 1845 році до 1897 року, тобто до заснування Папою Львом XIII самостійної Папської Української Колегії. Протягом цього часу, після поділу Польщі сусідніми державами і, як наслідок, збереження Унійної Церкви тільки в тій її частині, яка опинилася під владою Австро-Угорщини, прибували до Риму на студії кандидати лише з оновленої в 1807 році Галицької митрополії, яких у цьому періоді було всього 62.

Третій період розпочинається заснуванням Папської Української Колегії Святого Йосафата в Римі 120 років тому, за волею Папи Льва XIII, яку він висловив у документі «Paternam Benevolentiam» («Батьківську доброзичливість») з дня 18 грудня 1897 року. В цьому документі Папа Лев XIII урочисто заявляє, що своєю апостольською владою встановлює та утворює в місті Римі Колегію для українських студентів, які готуються стати священиками, на більшу славу Божу, на честь і благо українського народу, на плекання надії української Церкви, а також наголошує, що його найбільшим бажанням є, щоб ця Колегія в Римі виховувала майбутніх священнослужителів у святості життя та красі католицького вчення для добра їхньої Церкви та відповідальної душпастирської праці.

До цієї колегії перейшли українські студенти з Папської Колегії Святого Атанасія, а її провід доручено отцям Товариства Ісуса (Чину Єзуїтів). А вже від 1904 року провід Папської Української Колегії Свята Столиця передала ченцям Чину Святого Василія Великого (від 1932 року він має назву «Василіянський Чин Святого Йосафата»), з яких призначає ректора, віце-ректора та духівника. В ці роки також господарством та кухнею колегії опікувалися брати василіяни.

А від осені 1932 року Папська Українська Колегія Святого Йосафата діє в новому осідку на пагорбі Джаніколо, її провід і надалі здійснюють ієромонахи василіяни, а працю в кухні, пральні, догляд за ризницею тощо виконують сестри Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії з Галичини, а після війни – з Польської Провінції цього Згромадження. На даний час ректором Колегії є о. Луіс Касіян, ЧСВВ, з Бразилії, віце-ректором – о. Теодосій Грень, ЧСВВ, а духівником – о. Роберт Лисейко, ЧСВВ, обидва з України.

Урочиста інаугурація нового осідку Папської Української Колегії Святого Йосафата відбулася в неділю 13 листопада 1932 року, на свято покровителя Колегії, святого священномученика Йосафата, яке, за рішенням Львівського синоду 1891 року, переносилося у той час на неділю. Ця урочистість відбулася при участі префекта та інших представників Папської Конгрегації для Східних Церков, численних єпископів Української Церкви, які були в Римі при нагоді своєї другої Конференції у днях 9-15 листопада, протоархимандрита та інших ченців Василіянського Чину і численних гостей. Цього ж дня увечері відбулася авдієнція у Святішого Отця Пія ХІ українських єпископів, ректорату та студентів Колегії.

За увесь 120-літній час діяльності Папської Української Колегії Святого Йосафата у ній навчалися більше тисячі українських студентів-богословів з різних країн, багато з яких стали єпископами або визначними церковними діячами, а також представники різних інших Церков з різних частин світу. Те, що Колегія виконує гідно те завдання, яке ставив перед нею засновник, Папа Лев ХІІІ, може свідчити і той факт, що її студентами були у свій час і деякі із блаженних священномучеників УГКЦ, як єпископ Йосафат Коциловський, ЧСВВ, чи священик Омелян Ковч.

А в період переслідувань Української Греко-Католицької Церкви в Україні та країнах Східної Європи після Другої світової війни ця Колегія була якийсь час єдиним українським вищим духовним навчальним закладом: студенти Колегії мали лекції в римських папських університетах, а в стінах Колегії вивчали предмети, питомі для власної церковної традиції: східну літургіку та обряд, історію Церкви в Україні та українознавчі предмети. У цей час Колегія була й осередком культурного життя українців італійської діаспори. З 1942 року в будинку Колегії була резиденція Апостольського візитатора для українців католиків у Західній Європі єпископа Івана Бучка.

Від середини 90-тих років ХХ ст. до сьогодні студентами Папської Української Колегії Святого Йосафата є, в основному, випускники вищих духовних семінарій з України та інших країн світу, які продовжують у папських римських університетах спеціалізацію з різних церковних дисциплін для здобуття ліценціату та докторату. Крім студентів з УГКЦ, в Колегії є також представники інших Церков свого права візантійського обряду.

На даний час в Колегії перебуває 56 студентів, з яких 3 походять з Київської, 7 – із Львівської, 9 – з Івано-Франківської, 11 – із Тернопільсько-Зборівської архиєпархій, 5 – з Бучацької, 3 – з Коломийської та Чернівецької, 5 – із Самбірсько-Дрогобицької та 6 – із Сокальсько-Жовківської єпархій, 1 – з Донецького, 1 – з Луцького, 1 – з Одеського екзархатів, всі з УГКЦ в Україні; 1 студент – з Аргентини, з єпархії Покрова Пресвятої Богородиці в Буенос-Айресі, 1 – із Бельгії, з єпархії св. Володимира в Парижі УГКЦ, 2 – з Апостольського екзархату для вірних візантійського обряду в Македонії. (Частина студентів з Українии проживають ще в інших римських папських колегіях).

З них троє здобувають семінарійну освіту, вивчають філософію і богослов’я; 51 проходять курс для здобуття ліценціату, спеціалізуючись в різноманітних наукових ділянках; 2 працюють над докторатом.

Студенти Папської Української Колегії Святого Йосафата щорічно видають науковий журнал «Альма Матер», беруть участь у церковному, науковому та культурному житті Столиці християнства.

*   *   *

Програма заходів
з нагоди відзначення 120-річчя від дня заснування
та 85-річчя відкриття нового осідку
Папської Української Колегії Святого Йосафата

Четвер 9 листопада
11:15 – Аудієнція у Святішого Отця Франциска ректорату, студентів та випускників Колегії

П’ятниця 10 листопада
18:00 – Вечірня з Литією та посвячення ікони
19:30 – Святкова вечеря та зустріч студентів Колегії

Субота 11 листопада
7:30 – Божествення Літургія на гробі святого Йосафата у базиліці святого Петра
(потрібно прибути заздалегідь, священнослужителям взяти світлі ризи)

Неділя 12 листопада
8:45 – Утреня у базиліці Святої Софії (вул. Боччеа, 478)
10:00 – Божественна Літургія у базиліці Святої Софії

Див. також сторінку Папської Української Колегії Святого Йосафата у фейсбуці,
звідки взята спільна світлина ректорату, сестер та студентів у 2016—2017 навч. році

Close Menu