Монаший театр «В каптурах» завершив свою цьогорічну різдвяну театральну місію

Монаший театр «В каптурах» завершив свою цьогорічну різдвяну театральну місію

Чи театральна постановка може бути християнською місією? Звичайно, адже вона спонукає глядачів, які й самі стають, завдяки увазі й емпатії, справжніми учасниками подій театральної вистави, до відповідей на актуальні запитання, до переосмислення свого життя, до перегляду його у світлі загальнолюдських та християнських цінностей, при допомозі своєрідної творчої провокації акторів. Зазвичай добра театральна постановка приводить глядача до внутрішнього очищення, званого ще у греків катарсисом, та до більш виразного бачення ним реалій власного життя.

Офіційною датою заснування монашого театру «В каптурах», який діє при Василіянському інституті філософсько-богословських студій (ВІФБС) ім. митр. Йосифа Велямина Рутського у Львові-Брюховичах, був 2007 рік. Саме тоді студенти цього навчального закладу, при підтримці ректорату, прийняли рішення готувати на період Різдвяних свят не традиційний вертеп, а справжню театральну постановку. Вже перед тим, від Христового Різдва 1991 року, відразу після відновлення новіціату у Крехівському монастирі, його новики й кандидати намагалися рік за роком організовувати різдвяний вертеп, з яким відвідували монастирські церкви та деякі парафії і благовістили радісну новину про народження Христа Спасителя. На жаль, ця практика переривалась у роки малої кількості покликань. Проте, після відновлення діяльності Василіянського інституту із перенесенням його у 2002 році із Золочева до Брюхович біля Львова, при достатній кількості ченців-студентів на шести курсах філософії й богослов’я, тут створилися сприятливі умови для організації театральних постановок на період Різдвяних свят.

У репертуарі монашого театру «В каптурах» вже значний доробок. Це постановки таких вистав: «А ти впевнений? », «Містерія Надії», «Оскар і рожева пані», «Драбина Якова», «Різдво родини Куп’єлло». Останньою була цьогорічна вистава «Christmas quest: У пошуках скарбу».

Нижче подаємо відгук-враження одного з акторів про цьогорічні гастролі цього театру. Мова оригіналу збережена.

У суботу, 15-го лютого, монаший театр «В Каптурах» завершив показ вистави «Christmas quest: У пошуках скарбу», який презентували у різних куточках нашої держави. Тривав театральний період від Різдва до Стрітеня Господнього. За цей час вдалося зробити 19 перфоменсів.

Протягом усього часу театральна група кількістю 11 осіб намагалася показати людям ті болючі точки, які видно неозброєним оком у нашому пораненому гріхом та недовірою суспільстві. Показуючи, що скарб часто міститься в тих речах, на які більшість не звертає належної уваги, брати й самі вчилися бачити скарб у тих речах, бо ж монахи також люди, яким притаманні слабкості.

Було надзвичайно цікаво дивитися на реакцію глядачів у кожному місці, де показували виставу. Важко уявити монахів, які займаються театром, тому багато де люди були справді здивовані. Ми виражаємо щирі слова вдячності за те тепло і розуміння, з яким нас приймали у кожному місті чи селі, адже це надзвичайно важливо, коли відчуваєш спорідненість душі з іншими.

Особливо запам’ятався вечір у місті Біла Церква. Що незвичайного у ньому було? Це був вечір 18-го січня, коли саме відбувається Свята вечеря перед святом Богоявлення Господнього. Відслуживши Велике Повечір’я з Литією, нас запросили на вечерю до ресторану, куди зібралася ціла парафіяльна громада. Важко передати атмосферу, що витала тоді. Там, у тому колективі можна було відчути таку єдність та спільність, яка описана в Діяннях Апостолів: «Громада вірних мала одне серце й одну душу» (Ді. 4, 32). Усі разом колядували та дякували Богові за цей час.

Завершуючи нашу місійну діяльність, маємо надію, що Господь посіяв зерно любові та правди в серця людей, яке виросте і принесе своєчасні плоди.

Повідомив бр. Тадей Херович для сайту vifbs.in.ua, на якому можна переглянути низку фотографій з цьогорічної театральної вистави.

Close Menu