Глава УГКЦ проголосив святого Папу Івана Павла ІІ покровителем польсько-українського примирення

Глава УГКЦ проголосив святого Папу Івана Павла ІІ покровителем польсько-українського примирення

Понеділок, 2017-10-16    21:00:00 UTC+2    Новини

Молебнем до святого Йосафата в базиліці Святого Петра у Ватикані розпочались у середу 11 жовтня 2017 року урочистості з нагоди вручення «Нагороди примирення 2017» Капітули польсько-українського поєднання.

Цього ж дня об 11:30 год. відбувся брифінг у конференц-залі Ватиканського Радіо, присвячений 30-тій річниці першої зустрічі представників Єпископату Польщі та Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви.

А о 16:00 год. Папська Українська Колегія Святого Йосафата приймала другу сесію міжнародної наукової конференції «Kатолицька Церква в процесі польсько-українського діалогу i примирення»

Урочистий молебень в соборі Святого Петра

О 8:30 год. у середу 11 жовтня у бічному вівтарі собору Святого Петра, при престолі, у якому спочивають мощі святого Папи Івана Павла ІІ, Глава й Отець УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук очолив молебень з нагоди відзначення 30-тої річниці зустрічі представників римо-католицького єпископату Польщі та учасників Синоду єпископів УГКЦ у жовтні 1987 року та урочисто проголосив святого Івана Павла ІІ небесним покровителем «духовного шляху польсько-українського примирення».

У проповіді на молебні, після прочитання тексту Євангелія, Глава УГКЦ коротко згадав шляхи польсько-українського примирення, започатковані Папою Іваном Павлом ІІ, зокрема, 30-ту річницю зустрічі в Римі представників єпископату Польщі та Синоду єпископів Української Греко-Католицької Церкви, під час якої, вперше після ІІ світової війни, офіційно проголошено Декларацію про польсько-українське прощення та примирення. (Ця зустріч відбувалася 8 та 17 жовтня 1987 р., у Папській Польській Колегії та Папській Українській Колегії Святого Йосафата).

Звертаючись до присутніх, Глава УГКЦ зазначив, що «святий папа Іван Павло ІІ є особливим Божим даром для польського та українського народів. Знаємо, що сучасна Європа була побудована на ідеї миру. Будучи великим будівничим сучасної Європи, цей великий папа став справжнім посланцем миру, зумів лікувати рани минулого і закладати християнські основи європейського майбутнього».

Предстоятель УГКЦ висловив переконання, що справа примирення не є лише ідеєю, але «справжнім духовним рухом, котрий розпочався в Римі 30 років тому саме завдяки ініціативі святого папи».

Беручи до уваги роль та внесок Івана Павла ІІ у справу примирення двох народів, Блаженніший Святослав проголосив його покровителем цього «духовного руху»: «Проголошую святого папу Івана Павла ІІ покровителем і заступником польсько-українського примирення – духовного руху, що сьогодні зазнає певних випробувань з обох боків».

Молебень із Главою УГКЦ співслужили Протоархимандрит Василіянського Чину Святого Йосафата о. Ґенезій Віомар та о. д-р Стефан Батрух, душпастир УГКЦ з Любліна, що очолює Фундацію духовної культури пограниччя. Співали студенти Папської Української Колегії Святого Йосафата в Римі. Молебень відслужено українською, польською, англійською та італійською мовами.

У спільній молитві взяли участь дипломатичні представники України та Польщі, а також представники Головної управи Василіянського Чину Святого Йосафата і сестри Згромадження Служебниць Непорочної Діви Марії на чолі з їх генеральною настоятелькою.

Прес-конференція для Радіо Ватикану

Цього ж дня, у середу 11 жовтня 2017 р. об 11:30 год., у конференц-залі Ватиканського Радіо відбулася прес-конференція, присвячена 30-тій річниці першої зустрічі представників Єпископату Польщі та Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, під час якої була проголошена Декларація про польсько-українське примирення, та цьогорічному врученню відзнаки «Капітули польсько-українського примирення».

У зустрічі з журналістами взяли участь Блаженніший Святослав Шевчук, Глава УГКЦ, Кшиштоф Томасік, заступник директора Католицької Інформаційної Агенції Польщі (KAI), та Марек Ленерт колишній журналіст польської редакції «L’Osservatore Romano», кореспондент інформагентства «KAI» та співпрацівник Польського державного радіо.

Розпочинаючи конференцію, пан Марек Ленерт, родина якого походить зі Львова, вказав на давні історичні зв’язки між українським та польським народами. Його мати, за словами доповідача, знала три мови: українську, польську та ідиш, що вказує на атмосферу мирного співіснування, що панувала в ті часи у Львові. «З молоком матері я увібрав цей багатокультурний і багатонаціональний дух», – зазначив він.

Пан Ленерт, що був свідком історичних подій проголошення декларації про примирення 1987 року в Римі, вказав на вагомість цієї події для обох народів та на активну участь у ній святого Івана Павла ІІ та його зацікавлення життям Української Греко-Католицької Церкви. Як доказ цього, доповідач продемонстрував присутнім третій з черги номер газети «L’Osservatore Romano» польською мовою від 1980-го року, в якому описувалась подія Надзвичайного Синоду Української Греко-Католицької Церкви, що відбувся за підтримки святого Івана Павла ІІ. Він розповів, що цей випуск газети так ніколи не потрапив до Польщі задля державної цензури, що вказує на те, що Українська Греко-Католицька Церква була переслідувана не тільки у Радянському Союзі, але й і в комуністичній Польщі.

Говорячи про причини конфліктів між польським та українським народами, Блаженніший Святослав Шевчук зазначив, що перед істориками стоїть важливе завдання досліджувати історичні події, особливо ХХ ст., чимало з яких залишилися поза увагою внаслідок панування комуністичного режиму.

Глава УГКЦ звернув особливу увагу на роль святого Івана Павла ІІ у справі примирення двох народів, який «на власній історії, у власній сім’ї, пережив переплетення взаємостосунків між поляками й українцями». Блаженніший Святослав процитував слова святого Івана Павла ІІ, який під час свого перебування у Перемишлі у червні 1991 сказав: «З якою щирою радістю, брати і сестри, я прагну примирення і правдивого братерства між українцями і поляками. Саме сьогодні все нас закликає до примирення, до братерства і до взаємопошани, до пошуку того, що нас об’єднує».

Блаженніший Святослав зазначив, що ці слова Івана Павла ІІ можуть підказати ідею для того, як будувати нову Європу. «Сьогодні всі без винятку, включаючи також і нехристиян і невіруючих, усвідомлюють, що нова Європа і також Європейський Союз ґрунтується на ідеї миру в Європі, на ідеї мирного співжиття між народами».

Пригадуючи події 30-річної давності, що започаткували духовний рух польсько-українського примирення, Глава УГКЦ наголосив: сьогодні ми хочемо не тільки пригадати цю подію, але й приєднатися до неї, дослухаючись до слів святого Івана Павла ІІ, який вважав, що примирення означає дароване й отримане прощення.

Далі Блаженніший Святослав представив цьогорічних лауреатів відзнаки Капітули примирення, якими стали Конгрегація для Східних Церков за підтримку дій, які об’єднують народи у Центрально-Східній Європі та будування спільного майбутнього на фундаменті правди, любові, пошани та толеранції та Секретаріат у справах комунікації (польська, українська та словацька редакції  Радіо Ватикану) за формування суспільної думки в дусі толерантності й порозуміння та пропагування міжкультурного діалогу в Центрально-Східній Європі.

Виступаючи на завершення конференції, Заступник директора Католицької Інформаційної Агенції (KAI) Кшиштоф Томасік підтвердив велику роль святого Івана Павла ІІ у справі польсько-українського примирення та зазначив, що найосновнішою подією в цьому процесі був візит цього Папи до України у 2001 році, коли у Львові з уст світлої пам’яті Любомира Гузара прозвучали ті самі слова, що й у контексті польсько-німецького примирення: «Прощаємо та просимо прощення».

«Примирення – це важкий шлях, – зазначив він на завершення, – але керуючись Євангелієм та словами Ісуса про примирення, ми усвідомлюємо, що це єдиний шлях, що веде нас до мети».

Міжнародна наукова конференція, присвячена польсько-українському діалогові

О 16:00 год. цього ж дня у конференц-залі Папської Української Колегії Святого Йосафата відбулася друга сесія міжнародної наукової конференції «Kатолицька Церква в процесі польсько-українського діалогу i примирення». Ця наукова конференція проходила в Римі у днях 10 й 11 жовтня, з нагоди відзначення 30-ліття зустрічі в цьому місті представників Єпископату Польщі та Синоду Греко-Католицької Церкви (8 та 17 жовтня 1987 р.).

Доповідачами на конференції були українські та польські науковці з різних університетів Польщі, як священики, так і миряни. Участь у конференції взяли представники Української Греко-Католицької Церкви та української громади в Римі, зокрема, ректорат і студенти Колегії Святого Йосафата, працівники української програми Радіо Ватикану і представники чернечих спільнот: Василіянського Чину Святого Йосафата і та Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії.

На закінчення конференції ректор Колегії Святого Йосафата о. Луіс Касіян, ЧСВВ, висловив радість, що ця Колегія, яка 30 років тому приймала високодостойних гостей – єпископів Католицької Церкви в Польщі та Української Греко-Католицької Церкви, цього дня може приймати учасників цієї міжнародної наукової конференції, та побажав доповідачам конференції, щоб їхні дослідження і взаємна співпраця були і надалі вкладом у розвиток українсько-польського діалогу та поєднання.

Серед учасників конференції був і безпосередній учасник подій 30-річної давності, тоді ще віце-ректор Колегії Святого Йосафата, а на даний час – Протоархимандрит Василіянського Чину Святого Йосафата, о. Ґенезій Віомар, ЧСВВ.

Використано повідомлення Секретаріату Глави УГКЦ в Римі
та інформацію із сайту українського відділу Радіо Ватикану

Автор світлин із собору Святого Петра та Колегії – о. Єфрем Кончак, ЧСВВ
Світлина із прес-конференції – із сайту Радіо Ватикану

 

Close Menu