Глава УГКЦ прочитав лекцію про сопричастя Східних Католицьких Церков з єпископом Рима

Глава УГКЦ прочитав лекцію про сопричастя Східних Католицьких Церков з єпископом Рима

У п’ятницю 14 лютого 2020 року Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав прочитав у Папському університеті святого Томи Аквінського (Анджелікум) в Римі лекцію на тему примату єпископа Рима в сповідуванні та ідентичності Східних Католицьких Церков. Лекція Глави УГКЦ для академічної спільноти одного з найдавніших папських університетів відбулася в рамках екуменічної програми «Ut unum sint» («Щоб усі були одно») цього університету у співпраці з Папською радою для сприяння єдності християн.

L'informazione su questo evento nella lingua italiana è disponibile sul sito www.ilcattolico.it

У своїй доповіді Блаженніший Святослав наголосив, що «примат апостола Петра – це дар Ісуса Христа своїй Церкві», оскільки є «необхідним служінням для збереження та плекання церковної єдності».

Доповідь Глави УГКЦ для наукової спільноти та фахівців в галузі екуменізму відбулася в рамках екуменічної програми катедри Тіллард з нагоди 25-тої річниці від виходу у світ енцикліки папи Івана Павла ІІ «Ut unum sint» («Щоб усі були одно»). Саме в цій енцикліці св. Іван Павло ІІ  наголошував на  «католицькій доктрині щодо служіння єпископа Рима» і водночас закликав до «розуміння цього служіння з нової перспективи».

Цитуючи свого попередника, патріарха Любомира Гузара, Блаженніший Святослав наголосив, що «примат єпископа Рима не повинен бути перешкодою на шляху до відновлення церковної єдності», а навпаки, – це «істина віри, яку, зрештою, визнають усі, хто визнає древню традицію християнства першого тисячоліття».

Пояснюючи ідентичність Східних Церков, Блаженніший Святослав підкреслив, що «перебуваючи в повному сопричасті з єпископом Рима як Східна Церква, УГКЦ відчуває свою місію свідчити православному світу, що єдність з Петром не обмежує і нічого не відбирає від нас, не завдає шкоди помісності, а навпаки, – допомагає їй розквітнути».

Для Східних Католицьких Церков, – наголосив Предстоятель УГКЦ, – «служіння апостола Петра полягає не лише у його вселенській юрисдикції, а є передусім служінням для вселенського сопричастя». «Примат єпископа Рима належить до нашої віри та ідентичності» у значенні не канонічного підпорядкування, а вірності дарові Святого Духа для забезпечення єдності Христової Церкви, як це показують нам свідчення наших мучеників. «Ніхто не віддає свого життя за якусь норму закону, лише за віру в Христа і в Його святу Церкву». Таке сопричастя з наступником апостола Петра виявилося «сильнішим за берлінський мур і навіть танки Радянського Союзу».

Блаженніший Святослав наголосив, що Східні Католицькі Церкви «є моделлю повної та видимої єдності й сопричастя Христової Церкви на землі».

Свою доповідь Блаженніший Святослав супроводжував презентацією зображення митрополита Йосифа Сліпого в момент його другого арешу в Маклаково у 1958 році саме в час служіння Божественної Літургії. «Такий спосіб сповідування віри у сопричасті з єпископом Рима є свідченням віри нашої Церкви, за яке наші мученики віддавали своє життя», – наголосив Глава УГКЦ, який подарував цю пам’ятну світлину для університету.

Слід додати, що серед доповідачів кафедри Тіллард університету Анджелікум є брат Енцо Б’янкі, засновник екуменічного монастиря в Бозе (Італія), Марія Воче, президент Руху фоколярів, кардинал Вальтер Каспер, президент-емерит Папської ради для сприяння єдності християн, брат Алої, настоятель спільноти в Тезе, митрополит Калліст Уер з Православної Церкви Константинопольського патріархату та інші провідні діячі у сфері екуменічного діалогу. Папський університет святого Томи Аквінського в Римі є альма матір’ю Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, тут він навчався у 1994—1999 роках і захистив свою докторську дисертацію в галузі богословської антропології та морального богослов’я візантійської богословської традиції.

За повідомленням Секретаріату Глави УГКЦ в Римі на сайті news.ugcc.ua.

Світлина з цього ж сайту.

Close Menu