Архієпископ і Митрополит Тернопільсько-Зборівський візьме участь у святкуванні 350-го ювілею Краснопущанської обителі

Архієпископ і Митрополит Тернопільсько-Зборівський візьме участь у святкуванні 350-го ювілею Краснопущанської обителі

Краснопуща7 липня 2014 р. Краснопущанський монастир Отців Василіян святкуватиме 350-річчя від часу свого заснування та храмовий празник на честь Різдва Святого Івана Христителя.
Урочисте богослужіння очолить Високопреосвященний Архієпископ і Митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Кир Василій Семенюк.

Програма святкування:

7 липня (Різдво Святого Івана Христителя)
10.00 – Утреня
12.00 – Архієрейська Свята Літургія. Водосвяття.

Адреса:
Монастир Різдва Святого Івана Христителя
с. Краснопуща
Бережанський р-н,
Тернопільська обл.

350-ліття Краснопущанській обителі

Краснопущанський монастир заснований 1664 року монахами Варламом і Теодозієм з дозволу та благословення львівського владики, єпископа Атанасія Желиборського. Землю (1000 морґів) у селі Краснопуща надав і був фундатором монастиря та церкви коронний хорунжий Ян Собєскі (Собеський, майбутній король). У XVIII ст. мав осередки у Лісниках (Монастирок; біля Бережан) та у селі Підгороддя (тепер — Рогатинський район). Підтримував зв'язки з монастирями в Уневі, Крехові. У різні часи належав до Поморянського, Нараївського, Зборівського деканатів УГКЦ. Провадив зразкове багатогалузеве господарство, мав близько 200 морґів лісу, поле, сад, велику пасіку, штучний зарибнений ставок, водяний млин. Перед ІІ-ю світовою війною все господарство було відбудоване.
Монастирські будівлі перебудовані у 1756 році (став мурованим). Український церковний маляр і різьбар Січинський Теодосій (ігумен василіянського монастиря в с. Виспі біля Бібрки) брав участь у виготовленні іконостасу у церкві монастиря.
З ХІХ ст. Краснопущанський монастир був відомий як один із релігійних центрів краю. До 1947 року щорічно 7 липня тут відбувалися відпусти.
1946 року був відібраний радянською владою у василіян. Спочатку слугував геріатричним будинком, з 1979 року — психоневрологічний інтернат. Внутрішній простір монастирського храму роздідили на 2 поверхи: на І-му була їдальня, на 2-му — клуб для підопічних, у святилищі, замість вівтаря — кухня. У 1993 році храм та частину монастиря повернули у власність ЧСВВ. 1998 року сесія Бережанської райради передала решту будівлі, господарські приміщення у власність ЧСВВ. Бережанський психоневрологічний будинок-інтернат оскаржив у суді це рішення в грудні 2000 року арбітражний суд Тернопільської області видав постанову, якою було скасовано рішення Бережанської райради. Василіяни зараз мають у власності храм (ліве крило будівлі), частину монастиря (праве крило).

Close Menu