16 липня — Свято Чудотворної Мукачівської Ікони Матері Божої

16 липня — Свято Чудотворної Мукачівської Ікони Матері Божої

Сьогодні, 16 липня, день вшанування Мукачівської Чудотворної Ікони Пресвятої Богородиці
Хоч цього року в Мукачівському монастирі, з нагоди Празника Мукачівської Чудотворної Ікони Пресвятої Богордиці, відпустові святкування розпочалися у вихідні дні 14-15 липня, щоб більшість вірників мали змогу вшанувати Покровительку Закарпаття — Мукачівську Богородицю. Однак, Конгрегація Східніх Церков на честь Мукачівської Ікони Богородиці встановила день свята — 16 липня.
Мукачівська чудотворна ікона Матері Божої, що сьогодні знаходиться у монастирській каплиці василіянської чернечої обителі в м. Мукачеві, має давню історію. Достеменно відомо, що намальована вона у візантійському стилі в XV ст. Правдоподібно спочатку вона знаходилася в Царгороді, після падіння якого, з часом, опинилася у Ватиканських музеях, де перебувала до 1926 року.
Розвиток монастирського життя на Чернечій горі у Мукачеві спонукав Папу Пія XI обдарувати мукачівських василіян цією старовинною іконою Божої Матері.
Чудотворна ікона Пресвятої Богородиці урочисто прибула до Святомиколаївської церкви на Чернечу гору тріумфальною процесією в неділю Всіх Святих — 27 червня 1926 року. Цей день золотими літерами вписаний в історію мукачівської єпархії і василіянської чернечої обителі. Тоді було віддано під Покров Матері Божої увесь закарпатський край.
З того часу багатолюдні відпусти на Чернечій горі засвідчували, що тисячі і тисячі прочан з вірою і надією йшли з поклоном до Небесної Заступниці, щоб припасти до її стіп і знайти розраду у життєвих негараздах. До мукачівської василіянської обителі стали горнутися вірні обох обрядів різних національностей як у святкові дні, так і в будні.

Мукачівська ікона в монастирській церкві на Чернечій горі у м. Мукачеві

Апостольська Столиця надала василіянській монастирській церкві на Чернечій горі відпусти на сім Богородичних празників.
З приходом радянської влади на Закарпаття Мукачівський василіянський монастир, як і інші чернечі обителі Чину, був ліквідований і згодом переданий Московській Православній Церкві, яка з нього зробила жіночий монастир.
Від 1947 р. Греко-Католицька церква на Закарпатті діяла підпільно, а з нею в укритті перебувала й ікона Божої Матері — «Мукачівська Заступниця». До чудотворної ікони прибігали з мольбами в труднощах і переслідуваннях священики та владика-ісповідник Олександр Хіра, й Божа Мати ніколи їх не опускала. Перед нею часто молився о. Антоній Мондик, ЧСВВ, протоігумен Закарпатської провінції отців Василіян, і благав Пречисту Діву Марію про відродження нашої Церкви. В 1946 році ігумен монастиря, боячись за святиню, примістив копію в монастирській церкві в Мукачеві, де вона знаходиться до сьогоднішнього дня. Оригінал же чудотворної ікони передав на надійне зберігання батькам брата Юліяна Миговича, ЧСВВ.

Дім брата Юліана Миговича ЧСВВ, де переховувалася Мукачівська ікона

Вони довгі роки переховували її, а коли брат Юліян повернувся із в'язниці, зберігав ікону в скромній маленькій квартирі у Сваляві (Бистрий), де він і сам поселився після того, як радянська влада виселила всіх монахів з Мукачівського монастиря. Незадовго і це місце переховування ікони стало ненадійним. За бр. Юліаном було встановлено нагляд і місце його проживання почали часто навідувати представники органів НКВД.
Піклуючись про долю ікони, за порадою о. Антонія Мондика, ЧСВВ та о. Мелетія Малинича, ЧСВВ, було вирішено передати її на зберігання одній родині до Мукачева. І від цього моменту існування ікони опинилося в таємниці, яку Василіяни пильно оберігали від покоління до покоління: о. протоігумен А. Мондик повідомив її своєму наступнику — о. Павлу Мадяру, ЧСВВ і так вона дійшла до нас. Від початку легалізації УГКЦ, в 90-х роках XX століття, оо. Василіяни намагались повернути відібраний у них монастир в Мукачеві і заодно примістити ікону на її старе місце. Оскільки це стало неможливо через те, що в 1991 р. місцева влада незаконно передала монастир у власність Російській Православній Церкві Московського патріархату, в 1996 р. оо. Василіяни вирішили перевести чудотворну ікону до Малоберезнянського монастиря, публічно об'явити про її існування і виставити для привселюдного почитання.
16 липня 2009 року на празник Ікони Мукачівської Богородиці торжественно ікона була перенесена до новозбудованого Мукачівського монастиря оо. Василіян. В цей день відбулося також посвячення монастирської каплиці у м. Мукачеві, яке здійснив Апостольський Адмістратор Мукачівської греко-католицької єпархії Кир Мілан Шашік та Канонік Папської Базиліки Святої Марії Більшої Кир Іриней Білик ЧСВВ.
Цей день вважається поверненням Василіян до м. Мукачева після того, як 62 роки тому, насильно був ліквідований Мукачівський василіянській монастир на Чернечій горі.

Свідчення про чуда ікони «Мукачівської Богоматері»
Мукачівська чудотворна Ікона Матері Божої, Небесна Заступниця стала відома своїми чудами.

Ось тільки два штрихи до її історії.
Одного дня до монастирської церкви в Мукачеві на Чернечій горі батьки привели сліпу дівчину віком п'ятнадцяти років і попросили отця Василя Ваврика, ЧСВВ, відправити за неї Службу Божу перед чудотворною іконою Божої Матері. Отець радо погодився, брати-студенти співали. Після освячення Чесних Дарів дівчина скрикнула схвильованим, але радісним голосом: «Я бачу! » Великою була радість батьків. Вони щиро дякували Богові і Пречистій Діві за отриману чудесним способом ласку. Сталося це в 1936 році, як посвідчив о. Борис Краснобродський, ЧСВВ.
Ще одне чудо відбулось під час стихійного лиха, яке сталося на Закарпатті. Проливні осінні дощі з 3 на 4 листопада 1998р. призвели до непередбачуваної повені, яка завдала великої шкоди багатьом людям. Постраждало чимало сіл і деякі міста. У Мукачеві о 2 годині ночі вода вийшла з берегів ріки Латориці й у нижній частині міста затопила цілий квартал. Сім'я, яка переховувала ікону, проживала саме на одній з вулиць цього кварталу. Рятуючись, вони покинули будинок, але забули ікону. Коли через два дні рівень води знизився і небезпека минула, родина повернулася додому. Великим було їхнє здивування, коли, ввійшовши до будинку, побачили, що кімната-каплиця, де завжди правилась Служба Божа перед чудотворною іконою, була сухою, на відміну від інших кімнат, що були залиті і понівечені водою. Таким чином збереглася неушкодженою чудотворна ікона Божої Матері.

Можливо, Пречиста Діва Марія чекала аж до наших нових часів, щоб її чудотворна ікона була знову виставлена на всенародне почитання.

Адже, незважаючи на короткий час перебування ікони у відновленому Мукачівському монастирі, вже й на сьогодні зафіксовано декілька чудесних зцілень, які отримали молільники від Пресвятої Богородиці. У подяку за отримані ласки вдячні вірники приносять різні дари, які прикрашають Чудотворний образ та водночас свідчать про поміч Пресвятої Богородиці.

Нехай оновлена набожність до Божої Матері згуртує всіх людей та об'єднає нині розділених християн в одне стадо під проводом одного пастиря.

www.osbm-mukachevo.org.ua

Close Menu