Зустріч координаторів інститутів богопосвяченого життя та єпархій з нагоди святкування 25-ліття легалізації УГКЦ

Зустріч координаторів інститутів богопосвяченого життя та єпархій з нагоди святкування 25-ліття легалізації УГКЦ

4 лютого 2014 р. у Василіянському монастирі Святого Онуфрія, що у м. Львові, відбулась зустріч координаторів інститутів богопосвяченого життя та єпархій УГКЦ з нагоди святкування 25-ліття легалізації УГКЦ. Тема зустрічі – «Шлях до свободи».
З привітанням до учасників заходу звернувся Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Пантелеймон Саламаха, ЧСВВ. Він, зокрема зазначив, що зустріч є приготуванням до вшанування пам'яті ісповідників віри та мучеників, які постраждали за Христа на початку ХХ століття, і їх жертва є благословенною пам'яттю, джерелом розквіту Церкви у сучасності.
Серію доповідей відкрив о. Матей Гаврилів, ЧСВВ, підкреслюючи стійкість та винахідливість владик і священиків, способи спротиву атеїстичній ідеології (від листів до Верховної Ради УРСР о. Романа Прокопіва, з 120 підписами вірних у 50-х рр. з домаганнями легалізації Церкви, аж до масових мітингів у 90-х рр. за дотримання Гельсінських угод про права людини. Розповідав, що не бракувало тоді відважних мирян, які проявляли тверде християнське переконання. Серед них Ірина Калинець, організатор Молебня біля собору Святого Юра 22 січня 1989 р., зокрема говорила: «Якщо нас б'ють за те, що ми збираємось, то нехай тоді нас б'ють за молитву»).
Питання протидії партійно-державному апарату легалізації УГКЦ у західних областях УРСР висвітлив докторант ЛНУ ім. І. Франка Володимир Субботін, який досліджує еволюцію УГКЦ від катакомб до легалізації. Він наголосив, що методи арештів, лікування у психіатричних лікарнях, штрафні санкції були мовою влади з намаганням локалізувати «прояви уніатизму».
Досвідом проведення і можливостями залучення широких верств населення до участі в реколекціях на тему: «Блаженства Нагірної проповіді втілені у житті ісповідників віри ХХ ст. — взірець для сучасників» поділився о. Корнилій Яремак, ЧСВВ.
Отець Михайло Цегельский, відповідаючи на запитання учасників щодо браку інформації про діяльність духовенства періоду 1945—1964 рр., представив дисертацію на цю тему.
«Пам'ять ісповідників віри – фундамент витривання Церкви та її легалізації» — такою була тема о. Полікарпа Марцелюка, ЧСВВ. Він закцентував на актуальності боротьби за свободу, провівши паралель минулих «повстань духу» Норільска і Кенгіра із сучасним «повстанням гідності» Майдану, наголосивши, що передання віри у Христа будується на особистому контакті учня з учителем, на прикладі життя Христа та святих.
Світлана Гуркіна презентувала сайт Інституту Історії Церкви, вказавши на монолітність і нормативну базу Мовчазної Церкви, що розбудовувала своє життя згідно з «Правилами душпастирства», укладеними ректором Йосифом Сліпим у 1940 році.
Про роль мирян і спосіб відзначення їх вкладу у справу легалізації Церкви розповів о. Василь Білаш.
Після обговорення доповідей було запропоновано скоординувати святкування у єпархіях.
Того дня учасники конференції молились у храмі Святого Онуфрія за віднову миру і справедливості в Україні.
Наступна зустріч координаторів з вшанування пам'яті учасників легалізації відбудеться 5-7 червня 2014 р.

Джерело: http://missiopc.blogspot.com

Close Menu