Вшанування святого священномученика Йосафата, Архиєпископа Полоцького, в день ‎його празника. Рим – Україна

Вшанування святого священномученика Йосафата, Архиєпископа Полоцького, в день ‎його празника. Рим – Україна

san-josaphat-0425 листопада Католицькі Церкви, які дотримуються юліанського календаря, у тому числі Українська Греко-Католицька Церква в Україні, Польщі та інших країнах, вшановують пам’ять святого священномученика Йосафата, Архиєпископа Полоцького, апостола єдності Церков.

Для Василіянського Чину Святого Йосафата та для всієї Української Греко-Католицької Церкви празником святого Йосафата розпочинається відзначення потрійного Ювілею: 400-ліття Василіянського Чину, 150-ліття проголошення Йосафата святим та 280-ліття від дня смерті Митрополита Київського Йосифа Велямина Рутського, великої постаті в історії Церкви, товариша святого Йосафата в монашестві, реформатора монашого життя в Київській Митрополії.

У всіх василіянських монастирях та чи не в усіх численних парафіях, які носять ім’я святого Йосафата, урочисто служилася Вечірня з Литією, Утреня та Божественна Літургія, дехто святкував цей день 25 листопада, а інші перенесли святкування на неділю 27 листопада, щоб більше число людей взяло в ньому участь.

З нагоди празника святого Йосафата з’явилося кілька змістовних статей та матеріалів, посилання на які подаємо нижче.

Свята Літургія в Соборі святого Петра в Римі
(подав о. Роман Мельник, ЧСВВ)

25 листопада, єднаючися з мільйонами вірних в Україні, Преосвященний владика Іриней Білик, ЧСВВ, канонік Папської базиліки святої Марії Маджоре, очолив Божественну Літургію на гробі святого священомучиника Йосафата в серці Католицької Церкви – Соборі святого Петра в Римі. З ним співслужили священики з папських колегій та з василіянського монастиря в Римі, взяли участь в Літургії представники монашества і вірні як з УГКЦ, так і РКЦ в Білорусі.

У своєму пастирському слові архиєрей, зокрема, звернув увагу на три речі, якими горів і жив Мученик за єдність святий Йосафат: святість життя; особистий приклад духовного життя, бо слово повчає, а приклад потягає; вірність і єдність з Апостольським Престолом. Також владика наголосив на значенні Ювілею 400-ліття Чину Святого Василія Великого, на важливості монашества в нашій Церкві, необхідності жити духом святого Йосафата і Митрополита Йосифа Рутського. На завершення всі помолилися в наміренні Святішого Отця, щоб отримати повний відпуст, а після Божественної Літургії всі присутні мали можливість приступити до мирування олією, яку освятив Святіший Отець в страсний четвер.

Святкування празника святого Йосафата у Володимирі-Волинському
(за матеріалами сайту Луцького Екзархату УГКЦ)

У неділю 27 листопада відзначили цей празник у монастирському храмі святого Йосафата в м. Володимирі-Волинському, на батьківщині Святого. Тут були цілонічні чування, які розпочалися напередодні Великою Вечірнею з Литією, а найурочистішою частиною була Свята Літургія, яку очолив Преосвященний владика Йосафат Говера, Екзарх Луцький. З владикою співслужили священики Василіянського Чину, які приїхали з різних монастирів, Згромадження Найсвятішого Ізбавителя та Луцького Екзархату. Крім місцевих парафіян участь у святкуванні взяли прочани з міст Луцька, Ковеля, Любомля, селища Стара Вижва та інші.

Підтримали громаду монастирської парафії ректорат та студенти Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. Митрополита Йосифа В. Рутського, що у Брюховичах біля Львова. Студентський хор інституту прикрасив богослуження своїм чудовим співом.

У своїй проповіді владика Йосафат зазначив, що хоч Ювілейний рік Божого Милосердя в Католицькій Церкві добіг до кінця, діла милосердя повинні тривати далі, як триває милосердя Бога, яке, зокрема, виявляється у Святих Тайнах Покаяння та Євхаристії.

Влидика привітав Василіянський Чин із 400-літнім ювілеєм реорганізації монашого життя та наголосив на значенні для всієї Церкви, а особливо для місцевої громади, 150-ліття від проголошення святим священомученика Йосафата Кунцевича, який народився і провів дитячі роки у м. Володимирі-Волинському.

Після закінчення Божественної Літургії всі помолилися в наміренні Святішого Отця, щоб отримати повний відпуст. На завершення урочистостей Преосвященний владика прочитав молитву з нагоди завершення Ювілейного року Божого Милосердя.

Варте також уваги:

Празник святого Йосафата в Бучацькому монастирі й Колегіумі

Велика Вечірня з Литією з нагоди празника святого Йосафата в Малоберезнянському монастирі

Відзначення торжества святого священомученика Йосафата у ВІФБС у Брюховичах

Матеріали до празника святого Йосафата:

Духовна віднова о. Корнилія Яремака у храмі святого Онуфрія у Львові (авдіо)

Стаття бр. Якова Шумила, ЧСВВ, «Святий Йосафат Кунцевич – приклад вірності Істині»

Роздум о. Кипріяна Зейкана, ЧСВВ, «Чому наші нам чужі? »

Уривок програми Радіо Ватикану про свято св. Йосафата в контексті святкувань ювілею 400-ліття Василіянського Чину (авдіо)

«Йосафат Кунцевич – предтеча чернечої віднови». – Витяг з книги «Нарис історії Василіянського Чину Св. Йосафата», В-во ОО. Василіян, Рим – 1992.

Вгорі ікона святого Йосафата з іконостасу монастирської церкви Христа Царя в м. Івано-Франківську

Close Menu