Восьма конференція Ad Fontes Liturgicos була присвячена джерелам катедрального та монашого богослужіння

Восьма конференція Ad Fontes Liturgicos була присвячена джерелам катедрального та монашого богослужіння

П’ятниця, 2017-11-03    18:32:12 UTC+1    Новини

У середу й четвер 25-26 жовтня 2017 року у приміщенні конференц-залу Філософсько-богословського факультету Українського Католицького Університету у Львові, вул. Хуторівка, 35а, відбулася Міжнародна джерелознавча конференція Ad Fontes Liturgicos.

Ця вже восьма за чергою Міжнародна конференція Ad Fontes Liturgicos, тема якої «У пошуках джерел монашого та парохіяльного богослужіння», була присвячена 100-літтю з дня народження одного з основоположників сучасної східної літургіки о. Хуана Матеоса, ТІ (1917—2003). Цьогоріч дослідників Польщі, Словаччини, Угорщини та України зібрала дискусія навколо джерел катедрального та монашого богослужіння. Серед учасників конференції були й василіяни: літургісти о. Матей Гаврилів та о. Андрей Павлишин.

Співорганізаторами цьогорічної конференції були: Філософсько-богословський факультет та Кафедра літургійних наук Українського Католицького Університету й Український літургійний центр у Львові (всі Україна),  Літургійний інституту ім. блаж. Міхала Ґедройця Папського університету Івана Павла ІІ (м. Краків, Польща),  Греко-католицький богословський факультет Прешовського університету (Прешів, Словаччина) та Греко-католицький богословський коледж Святого Атанасія (Ньїредьгаза, Угорщина).

У вступному слові учасників конференції привітав ректор УКУ о. Богдан Прах, який подякував Українському літургійному центрові у Львові за багаторічну працю.

Під час конференції своїми дослідженнями поділився свящ. Василь Рудейко, завідувач кафедри літургійних наук філософсько-богословського факультету УКУ. Зокрема, він розповів про давні згадки існування катедрального недільного чування, його сліди у візантійській утрені та можливість його оновлення.

У середньовічне літургійне життя Краківської катедри на Вавелі із її цілодобовою молитвою переніс учасників свящ. Януш Мечковський, професор літургійного інституту св. Йоана Павла ІІ в Кракові, Польща. Про духовні засади катедрального та монашого богослужіння та їх важливість при розрізненнях елементів сучасного говорив проф. Марцель Мойжеш із Прешовського греко-католицького факультету, Словаччина. Зокрема, він наголосив на небезпеці штучності в розрізненні різних типів літургії та вказав на принципи взаємодоповнень одного типу духовності іншим. Про вплив монахів-василіян на богослужіння парохіяльних церков доповів представник Угорської богословської академії у Ньїредьгазі диякон Янош Ніріан.

Із впливами львівських єпископів на звершення літургії у Львівській митрополії ХVIII століття познайомив учасників конференції проф. Ігор Скочиляс, проректор з наукової роботи УКУ.

Конференція викликала живу дискусію серед її учасників і більшість із них погодились, що тема «Джерела монашого і катедрального богослужіння» варта того, щоб розвинути її на ще одній із наступних конференцій Ad Fontes Liturgicos.

«Теми, які обговорювали під час конференції, є надзвичайно важливими для літургійного життя Церкви, – наголосив Василь Рудейко, – адже дотримуючись певних традицій, ми часто не розуміємо, чому є саме так, а не інакше. І тому місія нашої конференції є подвійною: дати знання про те, як було колись, але також дати перспективу, як воно може бути, дати відповіді на питання сучасників».

Під час конференції можна було ознайомитися із свіжими книжковими публікаціями на богословську й літургійну тематику та їх придбати.

Насамкінець організатори подякували о. Пшемиславу Новаковському та о. Янушу Мечковському за восьмилітню співпрацю в організації Конференції, та за запрошення на конференцію Ad Fontes Liturgicos наступного року до Кракова, де святкуватимуть 50-ліття Літургійного інституту ім. блаж. Міхала Ґедройця Папського університету Івана Павла ІІ.

Інформація та світлини із сайту ФБФ УКУ theological.ucu.edu.ua

 

Close Menu