Відзначення ювілею 400-річчя Василіянського Чину Святого Йосафата й освячення храму в Добромильському монастирі

Відзначення ювілею 400-річчя Василіянського Чину Святого Йосафата й освячення храму в Добромильському монастирі

Субота, 2017-08-19    23:29:14 UTC+2    Новини

У суботу 19 серпня 2017 року у празник Преображення Господа нашого Ісуса Христа в Добромильському василіянському монастирі за участю Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава відбулося святкування храмового празника, відзначення ювілею 400-річчя Василіянського Чину Святого Йосафата та 135-річчя від початку Добромильської реформи цього Чину й освячення відновленого монастирського храму.

Святкування розпочались Утренею, яку відслужив ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського о. Пантелеймон Трофімов, ЧСВВ.

Опісля відбувся Чин великого освячення води у новій криниці святого Василія Великого.

З нагоди ювілею 400-річчя Василіянського Чину для всіх паломників та вірних було приготовано презентацію про його історію та діяльність. Особливу увагу було звернено на Добромильський монастир, який відіграв важливу роль у відродженні василіянського монашества після періоду його занепаду в половині ХІХ століття. Саме з цієї обителі розпочалась т. зв. Добромильська реформа, яка дала Церкві оновлених ченців василіян, що невдовзі прославилися своєю ревною діяльністю. Варто зазначити, що саме з Добромильського монастиря розпочав свій чернечий подвиг слуга Божий митрополит Андрей Шептицький, ЧСВВ.

Настоятель Добромильского монастиря о. Симеон Манько, ЧСВВ, разом з духовенством та вірними зустріли на монастирському подвір’ї Главу УГКЦ Блаженнішого Святослава і запросив його здійснити освячення відновленого монастирського храму та відслужити в ньому Божественну Літургію.

Предстоятель УГКЦ, у співслужінні з численними священнослужителями, здійснив Чин освячення храму та нового престола. Після цього відбулася Архиєрейська Божественна Літургія.

Разом з Главою УГКЦ Святу Літургію співслужили: владика Іриней Білик, канонік Папської базиліки Santa Maria Maggiore в Римі, владика Ярослав Приріз, правлячий єпископ Самбірського-Дрогобицької єпархії, владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії, владика Григорій Комар, єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії, протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Йоан Школик, ЧСВВ, настоятелі та ієромонахи василіяни, а також священнослужителі Самбірсько-Дрогобицької єпархії.

У своїй гомілії Блаженніший Святослав, висвітлюючи зміст події, на пам’ять якої установлене свято Преображення, зазначив: «Ця подія має надзвичайно глибоке значення, тому що в особі Ісуса Христа через надзвичайні символи апостоли побачили живого Бога, чули Його голос, бачили Його світло. Можна сказати, що преображення Господнє відкриває людям правду про Бога, – того Бога, який хоче бути близько з людиною, який приходить для людини».

Далі проповідник наголосив, що «у преображенні Господь також відкриває якусь істину, правду про саму людину. Він показує, що людина в Божому задумі була створена для того, щоб бути богоносною». У події на г. Тавор «на обличчі Христа засяяла первісна краса людини».

Глава УГКЦ відзначив також заслуги свого попередника митрополита Йосифа Велямина Рутського, який відродив чернецтво Київської митрополії та був покликаний преобразити Церкву Володимирового Хрещення. «Він, як Глава Унійної Церкви, розумів, що вся правда про Володимирове Хрещення, уся краса і велич цієї події і слава тої Церкви проявляється найперше в тому, що це є Церква святих мучеників і подвижників праведного, автентичного християнського життя. Ця велич і правда виявляється в єдності Київської Церкви з Апостольським Римським Престолом. Бо ми знаємо, що в часи Володимирового Хрещення християнство ще не було поділене. Та краса первісного неподіленого християнства сяє в повноті в тій Церкві, яку цей муж захотів преобразити і відновити. І що він робить для преображення Київської Церкви? Насамперед дбає про відродження, преображення її монашества в реформі, яку ми сьогодні знаємо як 400-річчя Василіянського Чину» — підкреслив проповідник.

«Саме митрополиту Рутському належить ідея єдиної помісної Церкви в Україні, ідея єдиного патріархату Київської Церкви в єдності з Римською Апостольською столицею. Це він бачив як необхідні кроки відродження повної сили і краси того спадку батьківської віри, який ми отримали сьогодні»

«Святкуючи в цьому монастирі у свято Преображення ці історичні події, ми відчуваємо, що ці святкування – це не є щось, що сталося в минулому. Вони сьогодні покликані дбати про оновлення, відродження і нашої держави, і нашого народу». Архиєрей відзначив, що сьогодні перед нами стоїть певний виклик для преображення монашества Української Греко-Католицької Церкви.

Говорячи про освячення монастирського храму, Блаженніший Святослав зазначив: «Він не є новий, бо збудований ще у ХVIII столітті, але краса була потоптана, зневажена. Сьогодні, у свято Преображення, цей храм стає новим. Ми знаємо, що свого часу вже переобразився Василіянський Чин. Бо саме звідси почалася славна реформа цього Чину в кінці ХІХ століття».

Глава УГКЦ запевнив, що буде молитися про благодать внутрішнього оновлення Василіянського Чину. «Тої благодаті, що є нічим іншим, як оновленням справжнього автентичного духовного життя, поширенням горизонтів». Проповідник пригадав про поширення Василіянського Чину в Америці, Канаді, Бразилії, Аргентині, щоб оновляти людські душі і через це також самому оновлятися. «І я сьогодні кличу наших отців василіян, кличу їх на Донбас, до Криму, кличу їх туди, де найбільше страждає тіло нашої Церкви», – наголосив Блаженніший Святослав.

Торкаючись постаті праведного митрополита Андрея, який починав свій чернечий шлях з цього монастиря, проповідник сказав: «є славна історія як його мама, графиня Шептицька, приїхала до Добромиля і побачила, як її син замітає цей храм. Вона була здивована, бо незвично було бачити графа з мітлою в руках. Але ця переміна силою і благодаттю Духа Святого у цьому храмі зробила з нього великого Мойсея українського народу. І ми сьогодні дякуємо за це».

На запитання, у який спосіб ми можемо відроджувати свою національну гідність, бути справжніми патріотами своєї Батьківщини, Глава УГКЦ навів Євангельські рядки з події Преображення: «Нам тут сьогодні сам небесний Отець вказує на свого Сина і каже: ось, “це – мій улюблений Син, що я його вподобав: його слухайте”» (Мт. 17, 5).

Під час Святої Літургії двоє братів-студентів, Тадей Херович та Стефан Дуда, відновили Богові свої тимчасові обіти послуху, чистоти й убожества.

А на закінчення Божественної Літургії Блаженніший Святослав уділив усім учасникам молитви Апостольське благословення з повним відпустом з нагоди ювілею Василіянського Чину Святого Йосафата.

У свою чергу, Протоігумен о. Йоан Школик подякував Главі УГКЦ за його участь у цьому святі, за освячення храму і престола та спільну молитву і подарував йому вишиту ікону, присвячену ювілеєві 400-ліття Василіянського Чину.

Спільна молитва завершилась виконанням гимну «Боже великий, єдиний…» та благословенням плодів.

За інформацією прес-служби Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні із сайту osbm.in.ua
Світлини з цього ж сайту

Close Menu