Відзначення 70-ліття Провінції Святого Йосифа у Сербії Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії

Відзначення 70-ліття Провінції Святого Йосифа у Сербії Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії

2017-03-22    16:03:15    Новини

2017.03.19 Руський Керестур 173У неділю 19 березня 2017 року у Провінції Святого Йосифа Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії в Сербії відбулося торжественне відзначення потрійного ювілею: 125-ліття від заснування Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, 70-ліття від утворення Віце-Провінції Святого Йосифа в Сербії та 60-літнього ювілею богопосвяченого життя с. Вероніки Ґралюк, СНДМ, вислуженої Провінційної настоятельки цієї Провінції.

Архиєрейську Божественну Літургію з нагоди ювілейних святкувань у катедральній церкві в с. Руський Керестур очолили: Преосвященний владика Юрій Джуджар, Апостольський екзарх для католиків візантійського обряду в Сербії і Чорногорії, Преосвященний владика Нікола Кекіч, правлячий єпископ Крижевецької єпархії (для католиків візантійського обряду в Хорватії), Преосвященний владика Кіро Стоянов, Апостольський екзарх для католиків візантійського і латинського обрядів у Македонії, за участю Апостольського нунція в Сербії архиєпископа Лучіано Суріані та секретаря Апостольської нунціатури в Сербії монсеньора Філіппо Колнаго.

Разом з архиєреями Святу Літургію співслужили священики Василіянського Чину та Екзархату в Сербії і Чорногорії: Протоігумен Провінції Св. Миколая в Україні о. Андрій Белеканич, Провінційним вікарій цієї Провінції о. Павло Кречун та Провінційний радник о. Михайло Станко, отці Пантелеймон Саламаха та Роберт Лисейко з Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні, о. Платон Салак з Провінції Святих Кирила і Методія в Словаччині, адміністратор парафії, яка діє при василіянському монастирі святого Йосафата в м. Кулі (Сербія), о. Зоран Стоянов з Македонії, парох місцевої парафії святого Миколая о. Михайло Малацко та інші священики Екзархату.

2017.03.19 Руський Керестур 60У відзначенні Ювілею Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії взяли участь Генеральна настоятелька Згромадження с. Тереза Слота, Генеральна дорадниця с. Юлія Бойчук, Провінційна настоятелька Сестер Служебниць у Сербії с. Мартина Кмита та сестри служебниці і сестри василіянки із різних країн: Хорватії, Словаччини, Німеччини та України. Зокрема розділити радість святкування прибули Провінційна настоятелька Провінції Святого Духа сестер СНДМ у Словаччині с. Петра Сичакова та інші сестри з цієї Провінції, Провінційна Настоятелька с. Февронія Рапленович та інші сестри василіянки із Віце-Провінції Святих Василія і Макрини у Хорватії, Провінційна настоятелька с. Анастасія Пітка та інші сестри василіянки із Провінції Святого Архангела Михаїла у Хорватії.

Взяли участь у святкуваннях також Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Сербія пан Олександр Александрович з дружиною, родина ювілянтки с. Вероніки Ґралюк, СНДМ, добродії, гості та парафіяни.

2017.03.19 Руський Керестур 142У своїй проповіді під час Святої Літургії, яку виголосив, за місцевим звичаєм, українською, сербською та русинською мовами, а також у вітаннях – італійською, владика Юрій Джуджар привітав гостей та подякував їм за те, що прибули підтримати Сестер Служебниць з нагоди їхнього ювілею. Проповідник зосередив свою увагу на значенні хреста, виставленого для вшанування цієї третьої неділі Великого посту, який пригадує усім про жертву Ісуса Христа з любові до людей і спонукає до її наслідування. У світлі цієї жертви Ісуса Христа владика Юрій відзначив жертвенне служіння Сестер Служебниць у Сербії від першого дня аж дотепер і побажав їм Божого благословення і нових покликань за молитвами першої служебниці блаженної сестри Йосафати.

2017.03.19 Руський Керестур 188Після Літургії подячне слово виголосила Генеральна настоятелька Сестер Служебниць с. Тереза Слота, після чого Апостольський нунцій у Сербії Архиєпископ Лучіано Суріані вручив грамоту с. Вероніці Ґралюк, СНДМ, з нагоди її ювілею 60-ліття богопосвяченого життя та уділив усім Апостольське благословення.

Опісля учасники ювілейних святкувань зустрілися за святковим обідом, під час якого були виголошені привітання та подяки Сестрам Служебницям Непорочної Діви Марії в Сербії.

2017.03.19 Руський Керестур 50У рамках святкувань, які розпочалися у Провінції в четвер, 16 березня, сестри служебниці мали духовну віднову під проводом о. Роберта Лисейка, ЧСВВ, духовника Папської Української Колегії Святого Йосафата в Римі, та відвідали місця, де жили і працювали перші сестри Провінції, зокрема відбули прощу до Крижевців у Хорватії та відвідали місця поховання своїх попередниць у чернечому подвизі. В цих днях відбулися теж різні спільні зустрічі, богослужіння та презентації: презентація молитовника «Молімося із святим Йосифом» та презентація монографії «Сто років Сестер Служебниць в Куцурі».

У суботу 18 березня була відслужена Велика Вечірня в парафіяльній церкві у Куцурі, яку очолив о. Роберт Лисейко, ЧСВВ. Разом із сестрами Вечірню молилися: Апостольський екзарх в Македонії Преосвященний владика Кіро Стоянов, отці василіяни з Провінцій Святого Миколая і Найсвятішого Спасителя в Україні та з монастиря в Кулі (Сербія).

ДОВІДКА: Провінція Святого Йосифа в Сербії

Українці прибули із Західної України до Боснії 1896 року. У 1906 році, на прохання Владики Юліяна Дрогобецького, Крижевецького єпарха, чотири сестри служебниці прибули до Крижевців, щоб опікуватися інтернатом для хлопців та єпископською резиденцією. Згодом сестри розпочали місійну працю при парафіях у Куцурі, Руському Керестурі та Дюрдьові, у 1915 був заснований їхній монастир у Куцурі, а в 1927 році – у Руському Керестурі. До 1945 року апостолят сестер зосереджувався на праці в парафіях і навчанні дітей. Крім того, на свій власний прожиток сестри заробляли шиттям, вишивкою та працею на полях.

Після Другої світової війни до влади в новоутвореній Югославії, яка об’єднала в собі різні балканські народи, прийшла комуністична партія. Чернечі згромадження були обмежені у своїй діяльності, але не ліквідовані. Саме тоді було утворено окрему Віце-Провінцію, до якої ввійшли монастирі Сестер Служебниць в Югославії. Згодом були відкриті нові монастирі: в 1953 році – у Вербасі, в 1984 році – у Новому Саді, в 1988 році – у Шиді, в 1989 році – у Дюрдьові.

Після розпаду Югославії в 1991 році та в ситуації міжнаціональних воєн на Балканах частина сестер звідти переїхала на Закарпаття в Україні. Там вони продовжили свою працю і відкрили свій новіціят. Завдяки новим покликанням спільноти Сестер Служебниць на Закарпатті численно зросли і сестри змогли після досягнення миру в Сербії повернутися на служіння туди.

У 2001 році створено Провінцію Святого Йосифа в Сербії, до якої належать також чотири монастирі Сестер Служебниць в Україні (Закарпатська обл.): в Ужгороді, Мукачеві, Виноградові та Усть-Чорній. На даний час Сестри Служебниці в Провінції Святого Йосифа активно продовжують місію серед свого народу. Катехизація, опіка хворими та допога священикам у парафіяльній праці залишилися важливими обов’язками сестер. Вони дивляться у минуле з вдячністю, а в майбутнє – з довір’ям.

За матеріалами статті о. Франціска Ониська, ЧСВВ, для сайту osbm.org.ua
Автор світлин – о. Франциск Онисько

Close Menu