Відбулася наукова конференція: «Гошівський монастир у духовному і культурно-історичному житті України»

Відбулася наукова конференція: «Гошівський монастир у духовному і культурно-історичному житті України»

Четвер, 2017-10-12    9:10:25 UTC+2    Новини

У днях 5 та 6 жовтня 2017 року в м. Івано-Франківську та Гошівському василіянському монастирі Преображення Господнього (с. Гошів Долинського р-ну Івано-Франківської обл., Україна) відбулася міжнародна наукова конференція «Гошівська обитель у духовному і культурно-історичному житті України: феномен українського греко-католицького чернецтва. До 400-річчя Чину святого Василія Великого». Організаторами цієї конференції були Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, факультет історії, політології і міжнародних відносин та Інститут історії, етнології і археології Карпат, Гошівський монастир Преображення Господнього Отців Василіян, Івано-Франківська обласна державна адміністрація та Івано-Франківська обласна рада.

Основна мета цієї наукової події – узагальнити джерелознавчі та історіографічні здобутки з вивчення сакральної спадщини Гошівського василіянського монастиря, а також його роль і місце в духовній та етнокультурній спадщині України. У конференції брали участь науковці, викладачі, студенти, священнослужителі, представники органів державної влади та засобів масової інформації.

Перший день роботи конференції проходив у приміщенні Прикарпатського національного університету, а другий – у Гошівському монастирі.

Відкрив роботу конференції у четвер 5 жовтня проректор з науково-педагогічної роботи Прикарпатського університету Сергій Шарин, який у вступному слові зазначив, що такий захід проводиться вперше та наголосив на його актуальності. Він також підкреслив, що в університеті є добра історична школа, яка вносить вагомий вклад у вивчення історії рідного краю, і це дуже потрібна справа. «Наша історія потрібна нам і, потрібна майбутнім поколінням», – висловив він своє переконання. Проректор також побажав учасникам конференції плідної праці.

Учасників конференції привітав преосвященний владика Володимир Війтишин, архиєпископ і митрополит Івано-Франківський УГКЦ. Передусім владика подякував керівництву університету, факультету історії, політології і міжнародних відносин за їх підтримку та неоціненну працю у вивченні історії святинь Галичини та проведенні унікальних досліджень. «Нам потрібно знати нашу історію, потрібно її знати і тим, хто буде після нас», – зазначив митрополит Володимир і побажав усім Божого благословення і натхненної праці на благо рідного краю та України.

Привітальне слово до учасників конференції також мали: протоігумен Провінції Отців Василіян Найсвятішого Спасителя в Україні о. Йоан Школик, ЧСВВ, заступник голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Ігор Пасічняк, начальник управління культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації Володимир Федорак, депутат обласної ради Тарас Виноградник.

«Щиро вдячний організаторам заходу за те, що зібрали тут усіх. Ця конференція допоможе більше дізнатися про нашу святиню. Потрібно завжди озиратися в минуле, щоб далі бачити майбутнє», – наголосив у своєму виступі протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя о. Йоан Школик, ЧСВВ.

«Конференція такого рівня проводиться вперше. Відрадно, що є багато дослідників, науковців, які цікавляться історією Гошівського монастиря – цієї історичної обителі. Наша історія нам потрібна», – зазначив заступник голови Івано-Франківської ОДА Ігор Пасічняк, вітаючи учасників конференції.

Депутат обласної ради Тарас Виноградник передав Отцям Василіянам через настоятеля Гошівського монастиря отця Вінкентія Слободяна, ЧСВВ, старовинний церковний пісенник «Ірмологіон». «Я хочу подарувати це видання Гошівському монастирю, щоб вони могли його вивчати, вільно користуватись і щоб «Ірмологіон» зберігався у святому місці», – з цими словами Тарас Виноградник вручив книгу. Настоятель отець Вінкентій висловив слова вдячності депутату обласної ради і наголосив, що це цінний подарунок для монастиря, адже зараз вони працюють над відкриттям музею. Зазначимо, що книга видана у 1904 році та має значну історичну цінність. Це видання «Ірмологіона» благословили усі три тодішні греко-католицькі владики: митрополит Андрей Шептицький, єпископи Костянтин Чехович і Григорій Хомишин.

Після завершення урочистого відкриття заходу розпочалася робота пленарного засідання. У своїх тематичних виступах учасники конференції зазначили, що Гошівська обитель крізь призму історії була і залишається важливим духовно-культурним осередком України, а внесок Василіянського Чину в його розвиток є значним, зокрема в культурній і суспільній сферах. У 2017 році виповнюється 400 років з часу заснування відомого в Україні та світі Василіянського Чину Святого Йосафата, який присутній та здійснює свою діяльність в Українській Греко-Католицькій Церкві та кількох інших Східних Церквах свого права в Румунії, Угорщині, Словаччині та в Мукачівській греко-католицькій єпархії. Мета Чину Святого Василія Великого – плекання спільнотного життя як задля власного освячення ченців виконанням обітів і заповідей любові, так і заради спасіння ближніх; благовістування Євангелія способом життя, проведенням місій і реколекцій, здійсненням душпастирської діяльності та праці з молоддю. Уже близько 450 років цю важливу місію в Україні здійснює і греко-католицький (від початку ХVIII ст.) василіянський монастир Преображення Господнього, що в с. Гошів Долинського району Івано-Франківської області.

Під час пленарного засідання з тематичними доповідями виступили, зокрема: Петро Шкраб’юк, доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича – з доповіддю: «Чин святого Василія Великого: 400 років служіння Богові й Україні»; о. Полікарп Марцелюк, ЧСВВ, ліценціат церковної історії, викладач Василіянського інституту філософсько-богословських студій імені митрополита Йосифа Велямина Рутського, голова Постуляційного центру беатицікації і канонізації святих УГКЦ – з доповіддю: «Репресії тоталітарних режимів та опір отців василіян Провінції Найсвятішого Спасителя першої половини ХХ ст.»; Микола Кугутяк, доктор історичних наук, професор, декан Факультету історії, політології і міжнародних відносин, керівник Карпатської археологічної експедиції Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника – з доповіддю: « Гошівська Ясногірська обитель: стан і перспективи історичних досліджень».

Конференція продовжилася у п’ятницю 6 жовтня у Гошівському василіянському монастирі Преображення Господнього. Тут у першій половині дня відбулася екскурсія по Гошівській обителі, а в другій половині дня – секційні засідання та підведення підсумків роботи конференції.

За інформацією із сайту Прикарпатського національного університету
Світлини із цього ж сайту та сайту osbm.in.ua

Close Menu