Українці у Вільнюсі святкують Різдво Христове

Українці у Вільнюсі святкують Різдво Христове

Вільнюс, ЧСВВ24 грудня весь католицький світ відзначає одне з найважливіших свят у році – Навечір’я Христового Різдва (або, як прийнято у народі, – Свят-вечір). Цього дня у столиці Литовської Республіки зібралася на свято й українська спільнота.
Як тільки на небі засяяла перша зірка, у м. Вільнюсі в українському греко-католицькому храмі Пресвятої Трійці, який цього року святкує 500-річчя від свого заснування, розпочалася урочиста Божественна Літургія, яку очолив ігумен монастиря о. Вінкентій Яніцький, ЧСВВ (у співслужінні з парохом церкви о. Павлом Яхимцем, ЧСВВ; дияконом Максимом Піштою, ЧСВВ, із Закарпаття; а також гостями з-за кордону – о. Василієм Кепещуком, ЧСВВ, парохом храму Пресвятої Трійці в м. Ґіжицьку, Венґужевського деканату, Вармінсько-Мазурського воєводства, Польща, та о. Вальміром Угрином, ЧСВВ, з м. Прудентополя, штат Парана, Бразилія, котрий зараз навчається на докторантських студіях у Римі). А продовжилися богослужіння різдвяним співом «З нами Бог» та святковою Литією. Таким чином, у вільнюському храмі цього святкового дня були представлені чотири провінції Чину Святого Василія Великого: Провінція Найсвятішого Спасителя в Україні, Провінція Святого Миколая на Закарпатті, Провінція Покрову Пресвятої Богородиці у Польщі та Провінція Святого Йосифа у Бразилії.
На святкуванні Навечір’я Різдва Христового були присутні Посол України у Литовській Республіці Валерій Жовтенко, інші представники дипломатичного корпусу нашої держави, українська громада Литви (зокрема, теперішня голова громади – пані НаталІя Шертвітєнє з сім’єю; перший голова української громади у Вільнюсі, перекладач, літературознавець, головний редактор місцевої україномовної газети «Парафіяльне слово» пан Василь Капкан, а також «патріархи» парафії – найстарші за віком прихожани храму пані Ольга Кривінська та пан Михайло Максим’юк) і гості з України, котрі прибули на запрошення отця-ігумена.
На Святій Літургії та Литії прославляли Бога з нагоди Різдва Христового і молоді українці та україночки із зони воєнного конфлікту на Донбасі, яких дружня нам Литва прийняла у себе на навчання у школах.
Активну участь у підготовці до свята та в самих богослужіннях взяли студенти та викладачі українських вишів, які зараз навчаються чи працюють над науковими дослідженнями у Вільнюсі – Вероніка Мішура, Віра Мельник і Михайло Кормило з Києва; Іван Брацук зі Львова, Віталій Гутник з Івано-Франківська та Максим Іванов з Сімферополя.
Після відправи у храмі все українське товариство зібралося за святковим столом, на якому за давньою українською традицією красувалися 12 пісних страв, серед яких особливе місце, безумовно, займала кутя. І залунала гомінка й розкотиста українська коляда!.. Пахучі страви на столі, приготовані «золотими» руками українських ґаздинь з Галичини Олени Ковальської, Лілії Мацук, Марії Веселовської та Любові Харків, навіювали спомини про незабутні Свят-вечори у нашій неньці Україні, а мелодійні колядки, що линули до неба з уст моїх братів і сестер-українців, возвеличували любов Божу до людей та несли у світ радісну звістку про народження у Вифлеємі юдейськім Божого Сина Ісуса Христа. Дух свята витав навколо, а новонароджений Месія наповнював серця присутніх добротою і миром. Українська громада у Вільнюсі святкувала Христове Різдво…

Михайло Кормило
Джерело: www.bazylianie.pl

Close Menu