Участь отців василіян у Національній різдвяній прощі українців Італії до Папської базиліки святого Петра в Римі

Участь отців василіян у Національній різдвяній прощі українців Італії до Папської базиліки святого Петра в Римі

img_2680У понеділок 26 грудня 2016 року, в другий день різдвяних свят за григорянським календарем, відбулася вже традиційна різдвяна проща українців Італії до Папської базиліки святого Петра в Римі, в якій цього року взяли участь, крім українських громад цієї країни, паломники і з інших держав, зокрема й України. Ще напередодні українці вирушали з різних куточків Італії до Вічного міста, щоб у понеділок з самого ранку прибути до базиліки святого Петра.

Це вже шостий рік поспіль представники розкиданих по всій Італії громад УГКЦ із своїми душпастирями, використовуючи ту обставину, що 26 грудня в Італії, як і саме Різдво, 25 грудня, є вихідним днем, здійснюють таку прощу до однієї з великих Папських базилік. Розпочавши від прощі до собору Святого Петра 26 грудня 2011 року, з нагоди встановлення на площі перед собором ялинки, привезеної з України, в наступні роки паломництва відбувалися до базилік Святого Павла за мурами, Святого Йоана на Латерані та Пресвятої Марії. Останні два роки проща відбувається знову до собору Святого Петра.

Щорічними організаторами цього паломництва є Апостольський візитатор для українців греко-католиків в Італії та Іспанії Преосвященний владика Діонісій Ляхович та Координатор душпастирів для вірних УГКЦ в Італії, яким був від весни 2011 року о. Марко Семеген, теперішній ректор собору Святої Софії в Римі, а від березня 2016 року ним став о. Володимир Волошин, душпастир у Флоренції. На місцях організаторами паломництва громад є українські греко-католицькі священики.

Особливістю цьогорічної прощі і причиною вибору собору Святого Петра є те, що організатори бажали пригадати відразу декілька пам’ятних дат, які випадають цього року:

  • п’ять років тому відбулася перша спільна різдвяна проща громад УГКЦ з різних куточків Італії до гробу святого апостола Петра у Ватикані на знак подяки Папі Венедикту XVI за прийнятий у грудні 2011 року дарунок від України – різдвяну ялинку з українських Карпат, яка прикрашала площу Святого Петра на Різдво 2011 року;
  • цьогорічна проща відбувається під час святкування Ювілею 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата та 150-ліття від проголошення святим священномученика Йосафата, мощі якого спочивають в одному з престолів цієї базиліки;
  • цього року виповнилося 420 років від відновлення на митрополичому синоді у Бересті (тепер м.  Брест у Білорусі) єдності Київської митрополії, від якої походить Українська Греко-Католицька Церква, з Римським Апостольським Престолом.

Цьогорічне урочисте богослуження розпочалося процесійним ходом із захристії до катедрального престолу базиліки, на якому об 11 год. було відслужено Святу Літургію. На самому початку до численної громади українських прочан зі словами привітання звернувся кардинал Анджело Комастрі, Архипресвітер базиліки святого Петра.

Архиєрейську Божественну Літургію очолив Преосвященний владика Діонісій (Ляхович). З ним співслужили: Преосвященний владика Іриней (Білик), канонік Папської базиліки Санта Марія Маджоре, Протоархимандрит Василіянського Чину Святого Йосафата о. Ґенезій Віомар, представник Конґреґації для Східних Церков монс. о. Ярослав Карп’як, Генеральний вікарій Чину о. Йоанікій Чверенчук, Пасторальний координатор для українців греко-католиків в Італії о. Володимир Волошин, ректор Української Папської Колегії Святого Йосафата о. Луїс Касіян, ЧСВВ, парох української парафії святих Сергія і Вакха в Римі о. Іван Кулик, намісник римської василіянської обителі, о. Маврикій Попадюк, ЧСВВ, та ще понад 20 священиків – представників чернечих спільнот, у тому числі отців василіян, студентів папських колегій Рима, настоятелів та капеланів українських громад. Дияконував диякон Андрій Салабай.

Разом з великою кількістю вірних участь у Святій Літургії взяли Посол України при Святому Престолі п. Тетяна Іжевська, Головні Настоятельки Сестер Чину Святого Василія Великого та Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, сестри різних Чинів і Згромаджень. У спільній молитві брала також участь паломницька група православних вірних Київського Патріархату з України разом із своїм душпастирем.

Своїм співом урочисту Святу Літургію прикрасили зведений хор студентів Папської Української Колегії Святого Йосафата та священиків Івано-Франківської Архиєпархії і вокальний квартет «Акорд» з м.  Тернополя, Україна. Інші студенти Колегії Святого Йосафата виконували різні служіння під час Святої Літургії. Біля десятка священиків сповідали під час цілої Служби Божої, так щоб якнайбільше вірних мали можливість приступити до святої Тайни Покаяння.

Під час гомілії владика Діонісій зосередив увагу учасників молитви на трьох важливих словах: милосердя, вбогість та зоря. Хоч і завершився Рік Милосердя і Святі Двері зачинено, однак Боже милосердя і любов до людини назавжди залишаються відкритими – навонароджене Дитятко Ісус є тому найкращим підтвердженням. Входячи у світ і стаючи людиною, Божий Син обрав простоту й убозтво, прийшов до людей в їх важких життєвих обставинах, щоб виявити до них своє милосердя і свою любов. Владика звернув увагу на українських жінок, отих тихих будівничих, які, прибувши в Італію, перші кроки робили в надзвичайній простоті й убозтві, щоб допомогти своїм рідним в Україні, однак не забули про духовне життя, про свою Церкву й разом із священиками розбудовували та продовжують розбудовувати її в Італії. Переходячи до третьої теми, Преосвященний владика Діонісій наголосив на важливості отієї вифлеємської зорі, яка у темряві вказала шлях мудрецям зі сходу й пастушкам до новонародженого Дитятка Ісуса. Цієї зорі не змогли, однак, побачити сильні світу цього. Ця зоря і надалі вказує нам шлях до Бога. (Повний текст проповіді можна знайти тут, а прослухати її запис можна на сайті Радіо Ватикану).

По завершенні Служби Божої до українських прочан звернувся о. Протоархимандрит Ґенезій Віомар, який подякував усім вірним за участь у прощі та спільну молитву, розповів про Ювілей 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата і пояснив умови отримання повного відпусту, який з нагоди цього Ювілею Папа надав отцям і братам василіянам та всім вірним, які беруть участь у молитві разом з ними.

Опісля зі словами привітання до української громади звернувся відповідальний за душпастирство мігрантів Римського вікаріату о. П’єрпаоло Феліколо.

При кінці всім організаторам та учасникам прощі, які доклали чимало зусиль, щоб прибути здалека в Рим, подякував о. Володимир Волошин, Пасторальний координатор для українців греко-католиків в Італії.

Святкування в базиліці завершилися процесійним походом від катедрального престолу, при якому служилася Літургія, до вівтаря св. Василія, в якому спочивають мощі святого Йосафата, а після вшанування їх співом величання священнослужителі процесійно перейшли до захристії.

Національна проща завершилася гучними колядками біля різдвяної шопки на площі Святого Петра з участю чоловічого вокального квартету «Акорд» з Тернополя. Парафіяни з Рієті розгорнули великий національний прапор України, який привезли із собою. Не тільки українці, але й представники інших народів, слухаючи спів українських коляд, разом прославляли новонародженого Христа.

Серед молитовних намірів цього дня найважливішим, мабуть, був той, щоб Ісус-Дитятко благословив усіх та дарував Україні й цілому світові тривалий і довгоочікуваний мир!

Розповів о. Йосафат Коваль, ЧСВВ

Запис цілого богослуження можна послухати на сайті Радіо Ватикану.

Світлини з події авторства п. Володимира Крамара можна побачити тут.

Close Menu