У Вільнюсі урочисто вшанували священномученика Йосафата Кунцевича, Архиєпископа Полоцького

У Вільнюсі урочисто вшанували священномученика Йосафата Кунцевича, Архиєпископа Полоцького

10 листопада 2013 р. у василіянській обителі Пресвятої Трійці урочисто вшанували пам’ять Святого священномученика Йосафата Кунцевича – Апостола єдності Церков.
Цього дня відбулась науково-практична конференція, присвячена пам’яті творців берестейського з’єднання, їхніх послідовників та результатам з’єднання у наступних століттях. З доповіддю виступили: о. проф. Ярослав Москалик (м. Познань — Польща), др Марко Мельник (Ольштин – Польща), о. Артур Маслей та інші.
Об 11 год. розпочалась Божественна Літургія, яку очолив Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Пантелеймон Саламаха, ЧСВВ у співслужінні з іншими священиками. Долучились до святкувань священносужителі з Римо-Католицької Церкви. Співав парафіяльний хор із Варшави під керівництвом Л. Рейта. Також на святкування прибули паломники з України, Латвії та Польщі.
На запрошення отців Вільнюського монастиря у заходах взяв участь Надзвичайний і Повноважний посол України у Литві В. Т. Жовтенко.
У своїй промові о. Пантелеймон розповів про велике значення вшанування Святого Йосафата для вірних Української Греко-Католицької Церкви.

— Празник святого священномученика Йосафата для вірних нашої Церкви особливо дорогий, світлий і радісний, бо це празник нашого українського святого, празник нашого брата по крові й кості, празник великого апостола й мученика за святу віру й єдність Церков.
Та не тільки наша Церква, але й Вселенська Католицька Церква його почитає, його славить, до нього молиться, на його честь будує святині, а його мощі спочивають у серці християнсько-католицького світу, у базиліці святого апостола Петра в Римі.
Цього року, 25 листопада у Римі будемо відзначати 50-ліття з нагоди перенесення його мощей.
Святий Йосафат — це перший український святий, якого канонізувала Католицька Церква, йому і його мученицькій крові ми завдячуємо, що сьогодні визнаємо правдиву Христову віру та що ми члени правдивої Христової Церкви.
Він вступив на дорогу святости ще малим хлопчиною від хвилини, коли з Христового Розп'яття впала іскра любови на його невинне дитяче серце. Та іскра вже ніколи не згасла але з роками розгорілася у великий вогонь любови до Бога і ближнього. Бажання святости веде його до василіянського монастиря у Вільні, де він провів 13 літ подвижницького життя.

Завершились святкування молитвою до Святого священномученика Йосафата, Архиєпископа Полоцького, та святковим обідом.

Слід згадати, що великий князь Олександр-Костянтин Острозький, представник української династії, у 1514 році збудував святиню. У 2014 році будемо святкувати ювілей 500-ліття обителі Отців Василіян у Вільнюсі.
Цього року, у листопаді, заплановано проведення Вільнюського саміту Україна–ЄС. З цієї нагоди запрошуємо всіх українців, які будуть на цьому заході у Вільнюсі, до українського храму Пресвятої Трійці у столиці Литви, що має надзвичайне історичне значення для нашої Церкви і України.

Святий священномученик Йосафат Кунцевич

Святий Йосафат Кунцевич (світське ім'я Іван; 1580-†12 листопада 1623) – український церковний діяч, греко-католицький Архиєпископ Полоцький (з 1618 р.).
Народився у місті Володимирі-Волинському. В 1604 вступив у василіянський монастир Святої Трійці (за ін. дан., св. Софії) у Вільно (тепер Вільнюс, Литва). З 1607 Кунцевич разом з Йосифом Велямином Рутським реорганізував чернече життя, упорядкував монастир і запровадив сувору чернечу дисципліну. В 1609 став священиком, а в 1613 після призначення Київським греко-католицьким митрополитом Рутського – архимандритом, З 1618 – греко-католицький Архиєпископ Полоцький. Сприяв піднесенню освітнього рівня духовенства та поглибленню релігійності населення. Активна діяльність Кунцевича, спрямована на поширення впливу греко-католицької церкви, викликала невдоволення серед противників унії. 12 листопада 1623 Кунцевич був вбитий у Вітебську. Кунцевич – автор ряду полемічних творів:

— «О фальшованю писем словенских»
 — «О старшинстві св. Петра»
 — «О крещенії Владимира»
 — «Катехизис» та ін.

Святий священномученик Йосафат Кунцевич – беатифікований папою Урбаном VIII у 1643 році, канонізований папою Пієм IX у 1867 році. День вшанування – 12/25 листопада.

Close Menu