У Львові відбулася Міжнародна асамблея вищих настоятелів та настоятельок спільнот богопосвяченого життя УГКЦ

У Львові відбулася Міжнародна асамблея вищих настоятелів та настоятельок спільнот богопосвяченого життя УГКЦ

Понеділок, 2017-10-23    16:17:25 UTC+2    Новини

Від понеділка до четверга 16-19 жовтня 2017 року в Патріаршому домі Української Греко-Католицької Церкви у м. Львові (вул. Хуторівка, 35 б) відбувалася Міжнародна асамблея вищих настоятелів та настоятельок спільнот богопосвяченого життя УГКЦ.

Уперше за всю історію УГКЦ головні настоятелі Чинів і Згромаджень, настоятелі їхніх Провінцій та настоятелі монастирів власного уставу цієї Церкви зібралися з різних країн світу, щоб розмірковувати разом над змістом богопосвяченого життя і завданнями й харизмами різних форм чернечого життя в сучасній Церкві, ділитися особистим досвідом та відповідати на питання, як виходити назустріч новим викликам і як здійснювати свою посвяту Богові в наш час, вносячи вклад у місію та діяльність Церкви, а також щоб спільно випрацювати напрямки співпраці і комунікації для кращого здійснення Стратегії 2020 «Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом».

На Асамблею прибули понад 70 учасників із 12 країн світу, участь у ній взяли також єпископи: Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук, Апостольський нунцій в Україні архиєпископ Клавдіо Ґуджеротті, Секретар Конгрегації для Східних Церков архиєпископ Циріл Васіль, ТІ, та деякі інші. Всі настоятелі або їх представники – учасники зустрічі зібралися в Патріаршому домі, щоб говорити про діяльність та досягнення своїх спільнот, а також про виклики і труднощі служіння богопосвячених осіб.

За останніми статистичними даними, у світі нараховується близько 3500 ченців і черниць УГКЦ. Вони є членами 34 інституцій богопосвяченого життя, які служать на всіх континентах, у близько двох десятках країн. Частина з цих інституцій діє тільки в УГКЦ і є спільнотами епархіального або патріаршого права, інші присутні й діють в різних Східних Католицьких Церквах візантійської церковної традиції, а ще інші – це гілки східного обряду Чинів та Згромаджень, заснованих на початку в Католицькій Церкві латинського обряду, а згодом виокремлених в окремі спільноти або Провінції, завдяки покликанням до них вірних УГКЦ.

Таким чином, ця зустріч, яка відбулася з ініціативи Глави УГКЦ та Патріаршої комісії УГКЦ у справах монашества, була покликана дати нагоду настоятелям та настоятелькам різних спільнот зустрітися й обговорити важливі для них та всієї Церкви питання і нав’язати ще тісніші взаємини. Крім вищих настоятелів і настоятельок з УГКЦ в Асамблеї взяли участь представники інших Церков свого права, зокрема із Словаччини та Мукачівської греко-католицької єпархії.

Відкриття Асамблеї монашества

Розпочався цей чернечий форум у понеділок 16 жовтня спільною молитвою Вечірні у каплиці Благовіщення Патріаршого дому. Після Вечірні Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук звернувся до учасників Асамблеї з вітальним словом. Опісля, під час вечері, була можливість взаємного знайомства та обміну думок.

Спільна молитва у вівторок 17 жовтня розпочалася Утренею о 7:15 год., після закінчення якої о 8 год. була відслужена Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук. З ним співслужили: архиєпископ Циріл Васіль, Секретар Конгрегації для Східних Церков, владика Гліб Лончина, СУ, єпископ єпархії Пресвятої Родини з осідком у Лондоні, владика Михайло Бубній, ЧНІ, голова Патріаршої комісії УГКЦ у справах монашества, екзарх Одеський, владика Ніл Лущак, ЧБМ, єпископ-помічник Мукачівської греко-католицької єпархії, протоархимандрит о. Ґенезій Віомар, ЧСВВ, та інші вищі настоятелі чоловічих чернечих Чинів, Згромаджень і Монастирів УГКЦ, монсеньйор Йосеф Ґрек, перший секретар Апостольської нунціатури в Україні.

Під час проповіді в каплиці Благовіщення Патріаршого дому у Львові Блаженніший Святослав, звертаючись до учасників Асамблеї, зокрема, сказав: «Я радий вітати вас з особливої нагоди − першого форуму настоятелів монаших спільнот нашої Церкви з усього світу. У сьогоднішньому Євангелії Христос говорить нам про те, що ми з вами є добрим деревом. Бо кожне дерево пізнається по його плодах. Ми з вами є добрим деревом, від якого Господь очікує тільки добрих плодів. Ми учні Небесного Отця, який є добрий, милосердний і благий. Ми маємо плекати у світі те, ким Він є. І лише тоді ми виконаємо своє покликання, звершимо наше завдання, будемо провісниками Божого Слова».

При цьому проповідник нагадав: ми маємо не осуджувати ближнього, а відкривати милосердя, яке плодоносить у наших серцях через богопосвячених осіб. «Монашество УГКЦ є добрим деревом, яке приносило і приносить щедрі плоди – служіння Богові та ближньому. Однак у сьогоднішній зустрічі ми маємо знову і знову себе запитати: як нам навчитися в нашого Вчителя? Як послужити Богові і ближньому в наш час, у наших країнах і культурах? І як при цьому залишатися паростками однієї лози, одного доброго дерева, яке посадив Небесний Отець», − сказав Предстоятель УГКЦ.

«Хочу просити благодаті Духа Святого, щоб ми під час наших зустрічей не шукали «скалки в оці свого брата», не судили одне одного – і тоді не будемо суджені, але справді відкрили багатство того милосердя, яке плодоносить у нашій Церкві через богопосвячених осіб, − побажав проповідник і додав. – Думаю, що кожний із нас є плодом любові, плодом Духа Святого у нашій Церкві. Кожне наше Згромадження, кожна спільнота є тим добрим плодом, який зродила наша Церква, відповідно до своєї природи, відповідно до того, ким ми є».

Як зазначив Блаженніший Святослав, кожен із християн є собою, коли живе в любові та любить. «Ми добре знаємо слова святого Василія Великого, що справжній монах чи монахиня – це досконалий християнин. Просімо нашого милосердного Спасителя, щоб допоміг нам зростати в плідності добрих діл і Божого милосердя. Тоді ми станемо добрими учнями нашого Учителя», − наголосив Глава і Отець УГКЦ.

Після сніданку учасники Асамблеї зібралися у конференц-залі, де о 10:00 год. була духовна наука на біблійну тему. Гаслом цього дня були слова з Нагірної проповіді Ісуса Христа: «Не запалюють світла та й не ставлять його під посудиною, лише на свічник, і воно світить усім у хаті» (Мт. 5,15).

Після чвертьгодинного повчання-призадуми привітальним словом до учасників чернечого форуму звернувся преосвященний владика Михаїл Бубній, Голова Патріаршої комісії УГКЦ у справах монашества, який представив мету і завдання цієї Асамблеї.

Цього ж дня владика Михаїл Бубній в коментарі для Департаменту інформації УГКЦ зазначив, що основна стратегія зібрання – це жива богопосвячена спільнота: «Мета заходу полягає в переосмисленні служіння богопосвячених осіб. Ми хочемо поглянути, що можемо зробити для того, щоб краще послужити Церкві, людям та подолати певні труднощі… Наприклад, у деяких країнах світу є брак покликань до богопосвяченого життя».

Раніше вже проводилися подібні зустрічі, але на регіональному, локальному рівні. Натомість ця зустріч набула міжнародного масштабу. Ключовими моментами цієї Асамблеї є доповіді та дискусії, теми яких стосуються зовнішніх і внутрішніх викликів, які стоять сьогодні перед чернецтвом, а також запитів Церкви щодо богопосвячених осіб у сучасному світі. У процесі дискусії над запропонованими темами у групах виробляється стратегія монашого служіння і праці. Всі учасники утворили чотири групи, у кожній з яких є представники з різних країн. У них вони зможуть дати відповідь на запропоновані питання, висловити свої думки чи пропозиції про те, як вони бачать вирішення тих чи інших завдань чи труднощів.

«Ми разом як богопосвячені особи можемо допомогти тим, що мають труднощі і виклики у служінні. Ми розроблятимемо «дорожню карту» співпраці і діалогу для того, щоб ефективніше служити», − розповів владика Михайло.

Варто зазначити, що на підставі прослуханих доповідей, дискусій та висновків учасники Асамблеї  підготують на її завершення документ, в якому будуть враховані пропозиції, узгоджені під час обговорень. Крім того, на закінчення цього монашого форуму буде виноситися на голосування питання про наступну зустріч у такому ж форматі. «Побачимо, як часто вирішать зустрічатися наші настоятелі. Чи це буде кожного року, сказати важко. Думаю, що один раз на три роки варто було б зустрітися», − висловив свою думку голова Патріаршої комісії у справах монашества УГКЦ.

Після привітання владика Михаїла слово на початок робочого засідання Асамблеї мав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, на тему «Очікування Церкви щодо богопосвяченого життя у сучасному світі».

У своєму виступі Глава УГКЦ зазначив: «Євангеліє розповідає, що Христос, звертаючись до своїх учнів, говорить такі слова: «Істинно кажу вам, є між вами деякі, які не зазнають смерті, поки не побачать Царства Небесного, яке приходить у силі».  Саме на цих словах Глава Церкви вирішив побудувати свій виступ. На початку своєї доповіді Блаженніший Святослав також наголосив, що Церква, насамперед, є Божим народом і що богопосвячені особи покликані свідчити про Царство Небесне, почуваючись членами великої спільноти. Їхнє завдання – показати реальну присутність вічного в теперішньому, присутність Царства Божого у «царстві людському».

«Покликання чи сутність богопосвяченого життя – це видимий знак присутності між нами Царства Небесного. Це знак того Царства, про яке ми покликані свідчити як богопосвячені особи, ще не зазнавши фізичної смерті. Тепер, як богопосвячені особи, ми повинні являти світові Його силу, дійсність, дієвість», − зазначив Предстоятель.

За словами Глави УГКЦ, сутність богопосвяченого життя саме в східному християнстві завжди розумілася у світлі його есхатологічного значення. «Ви маєте показати віруючим, у що вони вірять, чого очікують. Богопосвячена особа, яка посвятилася задля Царства Небесного, до чого кличе її монастир і Згромадження, є особою християнської надії… Іншими словами, богопосвячені монаші спільноти показують нам реальність присутності вічного у теперішньому – Царства Божого у «царстві людському»» − наголосив доповідач.

Під час виступу Блаженніший Святослав заохочував, щоб учасники І Міжнародної асамблеї ділилися між собою досвідом про те, як ми повинні бути дітьми Східної Католицької Церкви у тій країні та культурі, де нас кличе Господь. «Не менш важливим є питання ідентичності, не тільки в монашому житті, а в питанні Східної Католицької Церкви, якою є наша Церква, як найбільша, що живе в різних країнах і культурах. Це питання є непросте», − зазначив Предстоятель і додав, що на сьогодні ще одним викликом є «бути свідком вічного в дочасному, здійснювати це в особливий спосіб буття східного християнина».

Блаженніший Святослав відзначив, що богопосвячені особи і священнослужителі повинні здійснювати своє свідчення в певний конкретний історичний період, а це додає їм особливого значення і змісту. Оскільки зараз вони живуть в секуляризованому світі, в якому споживають ту саму культуру. Тож потреба відчуття вічності є однією з нагальних. За таких обставин, − наголосив доповідач, − ми маємо запитати себе: як ми віримо в Бога? «Не є легко вірити в Господа. Це щось, в чому ми кожного дня повинні зростати. Є ще інше поняття. Ми повинні також жити своєю вірою в Бога», − сказав Глава УГКЦ.

На завершення Блаженніший Святослав наголосив, що богопосвячені особи повинні почуватися членами великої спільноти, а цьому також має послужити Патріарша комісія у справах монашества УГКЦ.

Після виступу Глави УГКЦ слово до вищих настоятелів мав архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті, Апостольський нунцій в Україні, а потім був час для запитань і дискусії.

Після перерви доповідь на тему «Зовнішні виклики богопосвячених осіб у здійсненні їхньої місії» мав Cекретар Конгрегації Східних Церков архиєпископ Циріл Васіль, ТІ.

У післяобідній програмі була праця в групах та пленарне засідання, на якому були представлені результати цієї праці. Після Вечірні та вечері учасники Асамблеї були запрошені на перегляд та обговорення документального фільму.

Другий день Асамблеї вищих настоятелів

Наступний день, середа 18 жовтня, розпочався спільною Утренею та Божественною Літургією.

Темою цього дня спільних нарад був заклик Ісуса Христа: «Так нехай світить перед людьми ваше світло, щоби вони, бачивши ваші добрі вчинки, прославляли вашого Отця, що на небі» (Мт. 5,16).

Після роздуму на біблійну тему в залі засідань слово для доповіді мав преосвященний владика Гліб Лончина, єпарх Лондонський, на тему «Внутрішні виклики богопосвячених осіб у здійсненні своєї місії».

Для праці у групах цього дня учасники Асамблеї розділилися у відповідності до континентів, з яких прибули, і шукали спільних відповідей на запитання: Чого потребує богопосвячене життя кожного континенту? Які труднощі мають? Якої допомоги потребують і що можуть запропонувати іншим? Після обіду відбулася спільна зустріч для представлення праці у групах, а потім відбувся виїзд автобусом до Шевченківського гаю, відвідини Святоіванівської лаври Студитського Уставу, а також вечірня й вечеря в монастирі Отців Салезіян.

Завершення праць Асамблеї вищих настоятелів

Четвер 19 жовтня для учасників Асамблеї розпочався так, як і попередні. Головною темою цього дня стало випрацювання спільної «дорожньої карти» для богопосвячених осіб УГКЦ на всіх континентах. Мова тут про обговорення і випрацювання конкретних кроків взаємної співпраці, скерованих на оновлення та оживлення богопосвяченого життя УГКЦ. Насправді, виконуючи різноманітну працю і служіння, різні чернечі спільноти далеко не завжди координують свої дії, а також не завжди є між ними належний рівень співпраці.

Працюючи у першій половині дня у групах, учасники Асамблеї після обіду зібралися на спільне засідання для обговорення результатів цієї праці.

Після підведення підсумків Асамблеї її учасники взяли участь у Вечірні та вечері, якими завершилися ці дні спільного перебування і праці.

Використано повідомлення про цю подію Департаменту інформації УГКЦ
Світлини: о. Іпатій Ващишин, ЧСВВ

*   *   *

Участь в Асамблеї представників Василіянського Чину

Представниками Василіянського Чину Святого Йосафата на Міжнародній асамблеї вищих настоятелів та настоятельок спільнот богопосвяченого життя УГКЦ були: о. протоархимандрит Ґенезій Віомар; протоігумен Провінції у США о. Василь Салковський; протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Йоан Школик; протоігумен Провінції Покрови Пресвятої Богородиці в Польщі о. Миколай Козіцький; секретар Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні та представник від цієї Провінції в Раді вищих настоятелів спільнот богопосвяченого життя УГКЦ о. Віктор Квасній (усі з УГКЦ) та провінційний вікарій Провінції Святого Миколая в Україні – о. Павло Кречун (Мукачівська греко-католицька єпархія).

У своєму слові під час Асамблеї Протоархимандрит Василіянського Чину Святого Йосафата о. Ґенезій Віомар, ЧСВВ, зокрема сказав: «Мені приємно було зауважити, що ця зустріч постійно звертала увагу на духовний аспект богопосвяченого життя, тобто [намагалася]  дійти до витоків та зрозуміти суть посвяти наших Чинів і Згромаджень. Головний акцент ставився на тому, щоб усі богопосвячені особи були автентичними свідками, що випромінюють любов, милосердя і спілкування. Іншими словами, випромінюють самого Бога».

Розповідаючи про виклики, які зараз стоять перед Василіянським Чином, о. Ґенезій наголосив: «Найкращим вкладом Чину на виклики сьогодення – це щораз більш серйозно поглиблювати свою харизму, згідно з настановами своїх засновників, щоб могти бути світилами також у Церкві на спасіння людського роду. Іншим викликом перед Чином є відкритість до діалогу не тільки всередині спільноти, але й у спільноті цілої Церкви, уникаючи секуляризму. Йдеться і про поглиблення й участь у постійній формації. Воднораз необхідна повсякчасна і щира молитва, органічно пов’язана з діяльністю, а та, у свою чергу, не повинна всеціло охоплювати чернече життя».

За інформацією із сайту osbm.in.ua

Close Menu