У Львівському музеї історії релігії відбулася наукова конференція в контексті ювілею 400-ліття Василіянського Чину

У Львівському музеї історії релігії відбулася наукова конференція в контексті ювілею 400-ліття Василіянського Чину

Вівторок, 2017-11-28    9:11:16 UTC+1    Новини

У середу 23 листопада 2017 року в музеї історії релігії м. Львова відбулася наукова конференція, з нагоди 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата, про реформу монашества 1617 р., її історичний контекст та релігійно-культурне значення. Організатором події стали: Світовий християнський конгрес мирян УГКЦ в Україні та Українська греко-католицька спілка ім. Андрея Шептицького. В конференції взяли участь науковці, ченці василіяни та представники львівської інтелігенції.

Розпочалась конференція Божественною Літургією у львівському храмі св. Андрія (пл. Соборна, 3А). Опісля відбулася наукова частина конференції. На початок слово мав о. Теодозій Янків, ЧСВВ, який розповів про стан Церкви після прийняття Берестейської Унії та передумови реформи василіянського монашества. Він підкреслив вклад митрополита Йосифа Велямина Рутського у виборі стратегії розвитку Церкви шляхом реформи монашества Київської митрополії та розповів про особливості життя та діяльності нового Чину.

Наступний доповідач, ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського о. Пантелеймон Трофімов, ЧСВВ, виголосив доповідь на тему: «Внесок василіянських теологів в українську богословську науку». Він зазначив, що метою навчання ченців було, між іншим, зміцнення церковної єдності та проповідь унії. Доповідач поділив діяльність ченців василіян на три етапи. Перший етап охоплював розквіт полемічної літератури та діяльність видатних василіянських полемістів. Другий період характеризується написанням василіянами підручників з богослов’я. Третій же етап у доповіді о. Пантелеймона відносився до студій філософії, риторики та богослов’я, які відбувалися при василіянських монастирях.

У свою чергу, кандидат історичних наук Мар’ян Лозинський поділився здобутками вчених василіян в українській історіографії. Розповідаючи про суспільні й наукові видання, історіографічні розвідки, дописи у вітчизняних та закордонних виданнях, п. Мар’ян розповів про досягнення кількох важливих для розвитку української історіографії представників Василіянського Чину. Серед них отці Теодосій Галущинський, Атанасій Великий, Михайло Ваврик, Іриней Назарко, Ісидор Патрило та о. Порфирій Підручний. Говорячи про вклад василіян в українську історіографію, доповідач зазначив, що вони вміло поєднували церковну та суспільну історію і діяли не тільки на теренах нашої держави, але й у діаспорі.

Про роль василіян, які прийшли до Чину після початку Добромильської реформи, у розвитку духовної культури українського народу розповів п. Олег Огірко, доцент кафедри філософії та педагогіки Львівського Національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького. Він представив видання ченців, їх співпрацю з художниками, діяльність у школах, семінаріях, їх пошуки та збирання релігійних й народних пісень. Особливо доповідач виокремив вклад митрополита Андрея Шептицького, вихідця з Василіянського Чину, великого мецената культури. Крім того, п. Олег зазначив, що й душпастирська праця отців василіян спричинювалася до культурного розвитку.

Натомість доктор історичних наук п. Петро Шкарб’юк виголосив доповідь про василіянських прозаїків та поетів. Він зазначив нелегкий обов’язок письмеників василіян, які у своїх творах відстоювали віру, традицію та Церкву. А всіх їх єднала любов до української мови.

Останньою прозвучала доповідь п. Івана Паславського, кандидата філософських наук з Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, яка стосувалася історіософських міркувань щодо реформи василіянського монашества у 1617 році. При цьому доповідач врахував як внутрішній державний контекст, так і загальноєвропейську ситуацію та обставини часу.

Не обійшлося, звичайно, і без художньої частини: літературно-музичного виступу дитячого камерного хору «Софія» з м. Львова та учнів Катехитичної школи ім. Блаженної Йосафати Гордашевської при храмі св. Кирила і Методія.

За інформацією прес-служби сайту osbm.in.ua
Світлини: о. Іпатій Ващищин, ЧСВВ

Close Menu