У Кентшині (Польща) відбулася презентація ювілейного збірника «Василіяни в світі: минуле та сьогодення»
SONY DSC

У Кентшині (Польща) відбулася презентація ювілейного збірника «Василіяни в світі: минуле та сьогодення»

Четвер, 2017-11-02    12:30:14 UTC+1    Новини

У неділю 29 жовтня 2017 року, в рамках святкувань ювілею 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата, в церковній світлиці української греко-католицької парафії в Кентшині, Польща, відбулася презентація ювілейного збірника «Василіяни в світі: минуле та сьогодення», який цього року видало василіянське видавництво «Василіяда» у Варшаві.

Збірник уміщає в собі декілька статей, авторами яких василіянські дослідники з України та Польщі.

Презентацію ювілейного збірника розпочав головний редактор видавництва та парох Кентшина ієром. Ігор Гарасим, ЧСВВ, який відтак передав слово ієром. Василю Парасюку, ЧСВВ, який був науковим упорядником ювілейного видання.

На зустріч з авторами збірника прийшло більше двадцяти осіб – парохіяни із парафій Кентшина та Асун, в яких душпастирське служіння здійснюють ієромонахи василіянської обителі у Кентшині. Присутні мали змогу придбати ювілейний збірник.

Як ми повідомляли раніше на нашому сайті, презентація цього ювілейного збірника у Варшаві відбулася в неділю 15 жовтня, в рамках урочистих святкувань ювілею 400-ліття Василіянського Чину в монастирі та парафії Успення Пресвятої Богородиці у столиці Польщі.

*   *   *

Ювілейний збірник «Василіяни у світі: минуле і сьогодення»

Збірник статей «Василіяни у світі: минуле і сьогодення» під науковою редакцією о. д-ра Василя Парасюка, ЧСВВ, вийшов друком у видавництві «Василіяда» Провінції Покрови Пресвятої Богородиці Василіянського Чину Святого Йосафата в Польщі як ІІ том Бібліотеки «Василіянських історичних досліджень».

Вступне слово до видання

Другий том Бібліотеки «Василіянських історичних досліджень» приурочений ювілеєві 400-ліття Василіянського Чину, який відзначаємо в 2017 році. Саме тоді, на початку ХVII ст., Чин отримав свою сучасну організаційну структуру внаслідок об’єднання монастирів Київської з’єднаної з Римом митрополії. Збірник має на меті показати деякі сторінки з історії цього Чину, який упродовж століть переживав свої долі та недолі, який намагався у своїй праці та служінні людям виходити назустріч їхнім душпастирським потребам. Мета цього ювілейного збірника – не лише показати душпастирський досвід Василіянського Чину, але також його наукову, видавничу та виховну діяльність упродовж чотирьох століть організованого існування на території теперішньої України, Білорусі, Литви, Польщі та на території інших країн світу, де оселялися вірні Греко-Католицької Цeркви в ХІХ та ХХ століттях.

На відміну від першого тому, публікуємо колективну роботу василіянських ченців: істориків та богословів з Польщі та України. До збірника увійшло дев’ять статей авторів-василіян: Матея Гавриліва, Ігоря Гарасима, Прокопія Лотоцького, Полікарпа Марцелюка, Василя Парасюка та Богдана П’єтночка. В основному автори пишуть про історію Василіянського Чину від його заснування до сьогодення. Деякі статті стосуються літургійного життя, екуменізму та вишколу в Чині.

Деякі статті авторів Ігоря Гарасима, Василя Парасюка, Прокопія Лотоцького вже були публіковані в інших наукових збірниках, інші – публікуються вперше. Редакція залишила за собою право виправити та скоротити деякі статті, що публікуються в цьому ювілейному збірнику.

Особливість цього збірника полягає в тому, що його зміст складають тексти виключно дослідників-василіян, щоб таким чином презентувати науковий доробок Чину протягом останнього десятиліття.

Сподіваємось на те, що цей ювілейний збірник допоможе майбутнім дослідникам історії Церкви краще пізнати історію та діяльність Василіянського Чину в Україні та на поселеннях.

Ювілей, який відзначаємо в 2017 році, є нагодою глибше переосмислити наше чернече служіння і вірність Богові у здійсненні нашого покликання, отриманого з дару Отця для слідування за Христом Господом у Святому Дусі. Це також нагода усвідомити, які плоди приносимо Богові монашим життям у світлі вчення та свідчення святого Отця нашого Василія Великого, святого священномученика Йосафата і Митрополита Йосифа Велямина Рутського.

Зміст збірника

  • Ієромонах Ігор Гарасим, ЧСВВ, Старокиївська монаша традиція
  • Ієромонах д-р Василь Парасюк, ЧСВВ, Монашество Київської митрополії в XVI–XVII столітті: до і після Берестейської унії
  • Ієромонах д-р Василь Парасюк, ЧСВВ, Митрополит Йосиф Велямин Рутський: його служіння Церкві і Василіянському Чину.
  • Ієродиякон Богдан П’єтночко, ЧСВВ, W poszukiwaniu autora Obrony monastera wileńskiego..., wyd. 1702 r. w Wilnie
  • Ієродиякон Богдан П’єтночко, ЧСВВ, Ojciec Tymoteusz Szczurowski, OSBM, i sprawa nowicjatu w Białej
  • Ієромонах Матей Гаврилів, ЧСВВ, Священномученик Йосафат та екуменізм. Заклик до пошуків повної єдності
  • Ієромонах д-р Прокопій Лотоцький, ЧСВВ, Історичний погляд на виховання священиків у Василіянському Чині в добі Просвітництва (XVІ– XIX ст.)
  • Ієромонах Полікарп Марцелюк, ЧСВВ, Насильна ліквідація Василіянського Чину Святого Йосафата у Галичині та Закарпатті в 1944–1950 рр.
  • Ієромонах Ігор Гарасим, ЧСВВ, Зв’язки Головної управи Василіянського Чину в Римі з василіянами в Україні та Польщі на основі Щоденника о. Ісидора Патрила, ЧСВВ

Другий том Бібліотеки «Василіанських історичних досліджень» можна замовити за адресою:

Ul. Miodowa 16
00-246 Warszawa
Tel. 22 831 17 18

Використано матеріали та світлини із сайту Провінції
Василіянського Чину в Польщі www.bazylianie.pl

Close Menu