У Брюховичах відбулася конференція про митрополита Йосифа Рутського та монашество Київської митрополії XVII-XVIII століть

У Брюховичах відбулася конференція про митрополита Йосифа Рутського та монашество Київської митрополії XVII-XVIII століть

Понеділок, 2017-05-15    16:46:20 UTC+2    Новини

12-14 травня у Василіянському інституті філософського-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського проходила студентська наукова конференція на тему: «Митрополит Йосиф Велямин Рутський і реформа чернецтва Київської митрополії у XVII-XVIII ст.» На конференцію приїхали студенти всіх семінарій УГКЦ, а також представники Українського Католицького Університету, чернеча спільнота Чину Найсвятішого Ізбавителя і ченці-василіяни.

У п’ятницю, 12 травня учасники конференції побували у Жовківському та Крехівському монастирях. Ці монастирі мають багату історію і відігравали в різний час активну роль у розвитку Василіянського Чину Святого Йосафата. На сьогодні у Крехівському монастирі діє новіціат, де формуються нові покликання ченців-василіян.

Наступний день розпочався спільною молитвою Утрені та Божественної Літургії. Очолив Богослужіння Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні о. Йоан Школик, ЧСВВ.

Після сніданку розпочалася основна частина студентської конференції – пленарні засідання. На початок було зачитано листи-привітання від Блаженнішого Святослава, Глави УГКЦ, Протоархимандрита Василіянського Чину св. Йосафата о. Генезія Віомара, ЧСВВ та Архимандрита Сергія Гаєка, Апостольського візитатора для греко-католиків Білорусі.

Опісля до присутніх звернувся ректор Василіянського інституту о. д-р Пантелеймон Трофімов, ЧСВВ. Він побажав, щоб конференція була для учасників не простою формальністю, а стимулом до відкриття нових горизонтів. Крім того, о. ректор звернув увагу на заслугу митрополита Йосифа Велямина Рутського у проводі ченцями монаших семінарій. Ця традиція сьогодні є відображена в існуванні і цього Василіянського інституту, де ченці здобувають знання для майбутнього священичого служіння.

Першою доповіддю став виступ доктора історичних наук, професора кафедри нової і новітньої історії України УКУ п. Ігора Скочиляса. У своїй презентації п. Ігор звернув увагу на середовище заснування і розвитку Чину св. Василія Великого в ХVІІ-ХVІІІ століттях.

Доповідь про формування особи Йосифа Велямина Рутського приготував о. Августин Баб’як, доктор богослов’я з Тренто, Італія, а прочитав її брат-студент Христофор Кушпіт, ЧСВВ.

Опісля своїми напрацюваннями поділився п. Володимир Мороз, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту Історії Церкви УКУ. Він представив присутнім тему: «Митрополит Йосиф Велямин Рутський і змагання до Унії в Мукачівській єпархії».

Після короткої перерви на каву о. д-р Павло Кречун, ЧСВВ, розповів про ченця Йосафата Кунцевича та його вклад у розвиток та духовне обличчя Василіянського Чину.

Натомість п. Беата Лоренс, габілітований доктор із Жешувського університету у Польщі, представила доповідь про життя ченців-василіян у південно-східній Речі Посполитій у II половині XVIII ст.

Підкріпившись смачним обідом, учасники наукової конференції продовжили свою працю, заслухавши доповідь аспіранта УКУ Івана Альмеса про проповідницьку літературу у бібліотеках василіянських монастирів Львівської єпархії XVIII ст.

Цей контекст порушила і Богданна Таранівна, магістр історії УКУ, у своїй доповіді «Василіянські видання в контексті київського поліконфесійного інтелектуального простору».

На увагу заслуговує і науковий погляд магістра УКУ п. Марії Борової. Вона представила доповідь на тему: «Монастир Св. Юрія у Львові як центральний василіянський осередок Львівської єпархії XVIII ст.».

Першу частину пленарних засідань завершила доповідь «Василіяни як творці панегіричного наративу про Унійну Церкву XVIII ст.». Про це розповіла Юліана Татьяніна, аспірантка УКУ.

Опісля розпочались праці в групах за напрямками, які охоплювали життя Чину з моменту реформи монашества Київської митрополії і до майбутніх перспектив чернечого життя в УГКЦ. Поділившись власними напрацюваннями, учасники груп зібралися разом, щоб спільно обговорити підсумки своїх виступів та дискусій.

Після цього о. Корнилій Яремак, ЧСВВ, представив учасникам конференції бачення перспективи ченців-василіян, зважаючи на їх харизму. При цьому ієромонах вказав на важливість наявності стратегії розвитку, яка є відповіддю на нові виклики часу.

Наступним місцем зібрання стала монастирська каплиця св. Йосифа, де всі разом молилися Вечірню. День завершився святковою вечерею.

Третій день студентської наукової конференції став хорошим підсумком спільної зустрічі. Після Утрені брати-студенти Василіянського інституту представили загальну історичну картину розвитку Чину та виявили свою творчість у піснях про славних попередників.

Кульмінаційною подією дня стала Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив Преосвященніший владика Василій Тучапець, ЧСВВ, екзарх Харківський.

У своїй гомілії Архиєрей, роздумуючи над євангельським уривком, вказав на приклад Ісуса, який подією в Самарії дав урок своїм апостолам як потрібно проповідувати. «Щоб вони йшли до тих людей, які є покинуті, погорджені й шукають Бога в житті». Цей заклик Христа владика Василій скерував, зокрема,  до монахів Василіянського Чину.

На завершення гомілії владика побажав присутнім семінаристам і ченцям бути завжди готовими проголошувати віру в істинного Бога всім, хто має цікавість почути про це. Це важливо, щоб «кожен через Святі Тайни й молитву міг повірити в Бога і поклонятися Йому в дусі і правді»,  – додав Екзарх.

Завершилась студентська наукова конференція про митрополита Йосифа Велямина Рутського та реформу чернецтва Київської митрополії ХVІІ-ХVІІІ ст. святковим обідом.

За статтею студента Василіянського інституту брата Якова Шумила, ЧСВВ, для сайту vifbs.in.ua
На цьому ж сайті можна прослухати зміст згаданих доповідей
Світлини – із сайту Провінції Найсвятішого Спасителя osbm.in.ua

Close Menu