Цьогорічна Новіційна школа УГКЦ завершилася мандрівкою до м. Дубна на Рівненщині

Цьогорічна Новіційна школа УГКЦ завершилася мандрівкою до м. Дубна на Рівненщині

Новіціа́т (з латинської мови, novitiatus – «період приготування до чернечого життя», від novitius – «новий, недосвідчений», та novus – «новий») – у Католицькій Церкві – період навчання основ монашого життя й випробування «новиків», людей, які готуються стати ченцями чи черницями.

Новіціат допомагає людині приготувати себе до остаточного вибору чернечого стану, який у Католицькій Церкві охрещена людина приймає, складаючи чернечі обіти послуху, чистоти й убожества. Поглиблюючи, завдяки молитві, особисту злуку з Богом і виконуючи встановлені Церквою умови, новик або новичка готуються розпочати чернече життя в конкретному чернечому інституті: монастирі, Чині або Згромадженні. Згідно із загальним церковним правом, мінімальна тривалість новіціату становить 12 місяців. Реалізувати своє життя у Христі, служити Богові й людям відповідно до харизми, яку Господь дарує через покликання особи до конкретного інституту богопосвяченого життя, можливо через гармонійне поєднання елементів християнської духовності, аскези і чернечого правопорядку.

У 2003 році Патріарша Комісія УГКЦ у справах монашества, в контексті підготовки конференцій і Собору монашества УГКЦ, запропонувала чернечим інститутам об’єднати зусилля у важливій справі формування новиків та новичок. З того часу Комісія щороку проводить двосеместрове навчання новиків та новичок різних Чинів та Згромаджень у школі, яка, задля свого характеру, й отримала назву «Новіційна школа».

Дане навчання дає можливість здобути знання з літургіки, основних документів Церкви, богослов’я чернечих обітів, основ спільнотного життя, історії монашества, психології, зі Святого Писання, церковного співу тощо. Заняття відбуваються у формі духовно-формаційних зустрічей в монастирі св. Альфонса Львівської Провінції Чину Найсвятішого Ізбавителя (Отців Редемптористів) по вул. Замарстинівській, 225, у м. Львові, кожне з них – тривалістю 3 академічні години. Всі інші знання, – особливо ті, які дотикають характеру самого інституту, його чернечого правопорядку, харизми, – новики та новички здобувають у своїх монастирях під проводом досвідчених отців та матерів – магістрів (вчителів новиків). У рамках школи особи, які нещодавно обрали дорогу більш вірного слідування за Христом, отримують нагоду зустрічей із цікавими людьми, духовно-пізнавальних подорожей для кращого пізнання одні одних, своєї Церкви та своєї місії в ній.

У вівторок 23 червня 2020 року завершився черговий академічний рік Новіційної школи 2019—2020. Вручити сертифікати був запрошений адміністратор Патріаршої курії УГКЦ о. д-р Андрій Максимович.

Досвід життя і служіння в Церкві о. Андрія є великим багатством і прикладом для усіх вірних, а тим самим заохотою і стимулом для новиків та новичок. Отець радо поділився різними духовними і практичними моментами власної біографії з початківцями чернечого життя, у простоті відповів на всі запитання.

А в середу 1 липня студенти Новіційної школи виїхали в м. Дубно, Рівненської області, щоб пізнати ближче духовну історію цього краю, засвідчити свою посвяту місцевій церковній громаді. Ці терени ще тримають в собі дух багатьох василіянських монастирів, які були ліквідовані в 1832-33 роках царською Росією. На той час єдине монашество в Унійній Церкві засвідчило свою вірність Богу терпіннями в переслідуваннях та вигнаннях.

З читачами сайту спогадами про поїздку ділиться брат-новик Тадей Данкевич, Чину Святого Василія Великого:

Знаменна подія в місті Дубно Рівненської області: З’їзд новіціятів богопосвячених осіб УГКЦ

1 липня 2020 року до міста Дубно Рівненської області відбувся виїзд Новіційної школи богопосвячених осіб УГКЦ. До місцевої греко-католицької парафії Вознесіння Господнього прибули й брати василіяни – Новіціат з Крехова, зі своїми отцями: о. соцієм Іваном Петришаком, ЧСВВ, о. економом Піо Павликом, ЧСВВ, отцем Ігнатієм Москалюком, ЧСВВ. Зі Згромадження Найсвятішого Ізбавителя був присутній брат новик Ігор Ножиш. Жіночі спільноти представляли сестри василіянки, сестри студитки, сестри Згромадження Пресвятої Родини, сестри Згромадження св. свщмч. Йосафата, сестри Згромадження св. Йосифа Обручника.

Урочисті заходи розпочалися в храмі Вознесіння Господнього з Божественної Літургії, яку очолив отець адміністратор Андрій Коваль у співслужінні з отцями Чину Святого Василія Великого. Головною ідеєю в проповіді отця пароха було: чого очікує Церква від богопосвячених осіб у сучасному світі.

Після Служби Божої у цьому ж храмі почалося представлення братами і сестрами свого Чину чи Згромадження. З вступним словом виступила Заступниця голови Патріаршої Комісії у справах монашества нашої Церкви сестра Магдалина Витвицька, ЧСВВ. Кожен доповідач розповів про засновника свого Чину чи Згромадження, його харизму та коротку історію

Опісля було покладено квіти до пам’ятників жертв Голодомору та Небесної сотні.

Опісля отці, брати та сестри смачно пообідали та вирушили оглядати замок, острів на річці Іква, вступили й до місцевого римо-католицького храму св. Івана Непомука. Отець парох розповів історію цієї святині, наголосивши на тому, що у ній відбулося Євхаристійне чудо. Із монстранції з Євхаристійним Ісусом вийшло два промені світла, і присутні близько двохсот людей бачили сіяючу постать Спасителя.

Замок є добре збереженою пам’яткою історії, але його не вдалося оглянути всередині, бо був зачинений із-за карантину

Для всіх учасників з’їзду цей день завершився оглядом ще однієї пам’ятки історії України – Тараканівської військової фортеці, а точніше – цілого військового містечка з XIX ст., – нині званої як «Форт». Ці споруди брати і сестри розглядали протягом двох годин, слухаючи цікаві розповіді історика-науковця.

Перед самим від’їздом отець Ігнатій Москалюк, ЧCВВ, виголосив до учасників подорожі духовну науку. Додому брати та сестри повернулися ввечері, переповнені приємними враженнями від побаченого та почутого.

Бр. Тадей Данкевич, ЧСВВ

А ось враження адміністратора парафії Вознесіння Господнього УГКЦ у м. Дубно о. Андрія Коваля (з його сторінки у Фейсбуці).

1 липня 2020 у м. Дубно, у храмі Вознесіння Господнього УГКЦ, відбулася визначна подія для нашої парафії і для Луцького екзархату. На завершення навчання для новиків з різних монастирів і Згромаджень УГКЦ Львівщини, відбулася проща до нашого храму, яка розпочалася Божественною Літургією, яку очолив о. Андрій Коваль, адміністратор храму, і звернувся з привітальним словом до братів і сестер.

Опісля було представлення кожного монастиря, Чину чи Згромадження, при якому можна було більше ознайомитися з устроєм, побутом і харизмою монашого життя. Покладання квітів біля пам’ятного знаку жертв Голодомору і молитва «Боже Великий, єдиний», спільні фото на території нашого храму і обід, який приготували наші парафіяни для гостей, а опісля екскурсія по місту.

Ми мали нагоду відвідати Дубенський замок, який, на жаль, закритий через карантин, відвідати мальовничі місця поруч із замком на острівку, де є пам’ятник Героям Небесної Сотні і помолитися за їх вічний спокій. На завершення ми відвідали католицький костел св. муч. Івана Непомука, де отець Григорій розказав історію цього храму і римо-католицької спільноти.

Цей візит монашества до нашої парафії і міста був свідченням того, що Церква має покликання до богопосвяченного життя і молоді люди сьогодні вибирають Бога за свого провідника у житті.

За матеріалами із сайту Патріаршої Комісії у справах монашества УГКЦ monashestvo.org.ua
Світлини з цього ж сайту і сторінки о. Андрія Коваля у Фейсбуці

Close Menu