Літня школа УКУ в Римі присвячена постаті Патріарха Йосифа Сліпого у 125-ту річницю від дня його народження

Літня школа УКУ в Римі присвячена постаті Патріарха Йосифа Сліпого у 125-ту річницю від дня його народження

Вівторок, 2017-07-11    18:56:12 UTC+2    Новини

У неділю 9 липня 2017 року в будинку Товариства «Свята Софія» в Римі розпочалась Літня школа на тему «Постать Патріарха Йосифа Сліпого в контексті міжнародних церковних і політичних відносин», приурочена 125-літтю від дня цього ісповідника віри, Предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви у 1944—1984 роках.

Цьогорічна Літня школа відбувається в Римі з 9 по 15 липня. До участі в ній були запрошені студенти-магістранти, докторанти і молоді науковці, які займаються проблематикою, пов’язаною з її темою. Лекторами Школи є о. Богдан Прах, ректор УКУ, о. Іван Дацько, президент Інституту екуменічних студій УКУ, Мирослав Маринович, віце-ректор УКУ, та інші науковці, молоді і старші, з України і закордонних наукових інституцій. Цей захід, організований Інститутом Історії Церкви Українського Католицького Університету у співпраці з товариством «Свята Софія», зібрав учасників із усієї України: Львова, Тернополя, Запоріжжя, Києва, Полтави, Харкова, Чернівців...

Для студентів та науковців ця Літня школа є справді унікальною можливістю не тільки ближче познайомитися з особою Блаженнішого Йосифа Сліпого і з його діяльністю як науковця, церковного ієрарха, дипломата, але спроможністю у буквальному значенні діткнути спадщини Патріарха, перебувати в домі, у якому він жив, молитися у соборі, якого він був будівничим, давати і слухати лекції в Університеті, який він заснував.

Школа продовжує традицію подібних літніх шкіл, які свого часу організовував Патріарх Йосиф Сліпий. Такі школи були одним із способів гуртування українців з усього світу, «в розсіянні сущих».

Літня школа розпочалась у неділю Архиєрейською Божественною Літургією о 10 год., яку в Прокатедральному соборі Святої Софії в Римі очолив владика Діонісій Ляхович, ЧСВВ, Апостольський візитатор для українців греко-католиків в Італії. Участь у цій Літургії, разом з іншими священнослужителями, а також у відкритті Школи, взяв Протоархимандрит Василіянського Чину Святого Йосафата о. Ґенезій Віомар.

У своїй проповіді під час Святої Літургії владика Діонісій, виходячи з роздумів над Божим словом літургійних читань 5-ї неділі після Зіслання Святого Духа, звернув увагу на та, що ця Свята Літургія, Євхаристія – подяка, є нагодою для спомину і подяки за великий Божий дар для Української Греко-Католицької Церкви, якими були і надалі є постаті Блаженнішого Любомира, якого сороковий день по відході з цього світу минає, Митрополита Андрея Шептицького та Патріарха Йосифа Сліпого, особі якого присвячена цьогорічна Літня школа. (Повний текст проповіді див. внизу статті).

Після Святої Літургії відбулося відкриття Літньої школи у приміщенні Товариства «Свята Софія», в якому, крім її учасників, взяли участь і гості, серед яких

З нагоди проведення Літньої школи Блаженніший Святослав, Глава і Отець УГКЦ, надіслав учасникам Школи привітального листа та закликав їх до подальших наукових пошуків.

Зачитав привітального листа о. Андрій Солецький, керівник Секретаріату Глави УГКЦ в Римі. У своєму зверненні Блаженніший Святослав зазначає, що місце проведення Літньої школи є не випадковим, адже саме з Рима його «славний попередник, не маючи змогли жити і працювати в незалежній Україні, будував український світ. Тут він заклав собор Святої Софії Премудрості Божої та поряд із ним Український католицький університет, опираючись на віру і науку як міцний фундамент відродження Української Церкви та Держави».

Глава УГКЦ також висловив переконання, що тема значення постаті Патріарха Йосифа в контексті міжнародних відносин вимагає багатьох ґрунтовних досліджень, та заохотив молодих науковців до подальших наукових пошуків. Він також подякував УКУ та Товариству «Свята Софія» за співпрацю в організації Літньої школи в м. Римі. «Особливу вдячність висловлюю п. Олегу Турію, проректору УКУ, за його жертовну працю для гідного вшанування ювілею 125-ліття від дня народження Патріарха Йосифа», – зазначив Глава УГКЦ.

У другій половині дня учасники Літньої школи відвідали заснований Патріархом Йосифом монастир «Студіон», мали зустріч із Послом України при Святому Престолі п. Тетяною Іжевською, а також відвідали старовинний василіянський монастир у місцевості Гроттаферрата поблизу Рима.

За повідомленням Секретаріату Глави УГКЦ в Римі,
а також сторінки УКУ у Фейсбуці.

Світлини із сторінки УКУ у Фейсбуці

Слово владики Діонісія Ляховича

під час Божественної Літургії в неділю 9 липня, на 40-вий день від переставлення Блаженнішого Любомира (Гузара) та відкриття Літньої школи, організованої УКУ та Товариством «Свята Софія»

«Слава Ісусу Христу!

Я звичайно починаю проповідь від Божого слова, яке ми читаємо під час Літургії. А цієї неділі ми слухали уривок з 10 глави листа Апостола Павла до Римлян, та кінець 8-ої глави з Євангелії від Матея, де іде мова про оздоровлення двох біснуватих, і біси вигнані з цих двох біснуватих попросили Ісуса увійтиу стадо свиней, які кинулися з кручі в море та потонули. Текст сам по собі важкий і є різниця в оповіданні між євангелистами Марком, Лукою і Матеєм. Це чудо Ісуса сталося у поганській країні.

Геразим – це поганське місто, яке належало до Декаполю, приблизно 45 км від Генезаретьского моря. Греки і римляни жертвували свині своїм божкам. Tому ці тварини в очах ізраїльтян уважалися нечистими створіннями, як нечистими вважались теж і погани.

Євреї вважали безрогу не тільки нечистою, але одночасно нерозумною. З такого поняття погани насміхалися.

Iсус має силу виганяти бісів. Біси визнають, що Iсус – Син Божий, і тим самим признають, що вони є нечистими духами, і просяться, щоб увійти у нечистих тварин.

A мешканці Герасиму не радіють з того, що ці два біснуваті стали здоровими і відзискали людську гідність, а, навпаки, просять, щоб Iсус відійшов від них, тому що мають економічні збитки. Загибель свиней сприймається як більше зло, ніж страждання біснуватих. I також сьогодні економічний фактор грає більшу роль, ніж віра, істина, загальне добро. Зараз живемо у культурі пост-правди. Задля мамони люди зрікаються віри і продають свою душу. Це Євангеліє запрошує нас призадуматись над тим, якими є наші пріоритети. Віра в Ісуса Христа чи інші життєві фактори верховодять нашими життєвими рішеннями?

У Листі до римлян, тобто до євреїв, що жили в Римі, апостол Павло визнає, що його молитва – щоб ізраїльтяни, його брати по крові, усі спаслися... Більше того, апостол Павло був готовий навіть сам бути відлучений від Христа, тільки щоб спасти своїх братів по крові (Рим. 9,3). І Отець Небесний послав свого Сина у світ, щоб шукав і спасав тих, що загинули (пор. Лк 19,10). Ісус упродовж своєї місії на землі просто біжить туди, де людина терпить фізично, психологічно і духовно. До того ж він розуміє людські біди, бо спробував на собі те все, що належить до людського буття на світі, дійшовши до останніх можливих границь.

Божественна Літургія – це діло Боже і діло людини. Є ділом Божим, бо Літургія продовжує – не повторює! – те саме діло, яке Ісус виконав на землі. І одночасно є ділом людини, яка живе у світі, у завжди відмінних історичних процесах і обставинах.

Ми сьогодні, на цій Божественній Літургії, як діло Боже і як діло людини, роздумуємо над двома історичними процесами, які торкають глибоко історію українського народу, зокрема Греко-Католицьку Церкву.

По-перше, сьогодні сороковий день по відході з цього світу великої постаті, Блаженнішого Любомира Гузара. Божественна Літургія – це, перш за все, Євхаристія – подяка. Відхід Блаженнішого Любомира не треба брати як скорботу, як втрату великої особи, але як подяку за цей великий дар, яким Господь обдарував нашу Церкву. Прийшов час відходу Блаженнішого, бо всі люди – паломники у цьому світі. Смерть людини належить до її найсуттєвішої природи. Хто прийшов у цей світ – мусить із нього відійти. Смерть – це останній особистий досвід, який людина мусить пройти.

Блаженніший Любомир – це дар для нашої історії. В ньому проявлялася глибока мудрість, симпатія, лагідність, спокій, батьківська любов і пронизував здоровий гумор. Він мав ваду зору, проте втішався проникливим світлом мудрості, пам’яті та віри: віри чистої, щирої, відкритої, прозорої. Словом, батько, що любить своїх дітей. Всі знали, що він досконало спілкувався на різних мовах. Проте його дар мови – це, передусім, харизма Святого Духа, яка дає можливість говорити різними мовами: мовою дитини і простої людини, молоді і старших; мовою політиків і державних провідників, мовою творців культури і науки; мовою Церкви і Церков, щоб вести екуменічний діалог. Він живе і буде жити. Цим даром будуть користуватись наші нові покоління, як посьогодні користуємось іншими дарами нашого народу і Церкви, якими є Митрополит Андрей Шептицький і Патріарх Йосиф Сліпий. Отож, діло людини – подякувати Господеві за ці дари.

І сьогодні тут Інститут історії Церкви УКУ спільно з Товариством Святої Софії починає Літню школу на тему «Постать Патріарха Йосифа Сліпого в контексті міжнародних церковних і політичних відносин», приурочену до 125-ліття від його народження.

Наша велика трійця відійшла від нас: Андрей Шептицький, Йосиф Сліпий, Любомир Гузар – проте вони живуть серед нас в інших вимірах. Життя має різні виміри, не тільки тілесний. У вимірах суспільних, інтелектуальних, релігійних і духовних їхні постаті стають ще світлішими.

Отож, Божественна Літургія – це Євхаристія, подяка, спомин! Діло Боже і діло людське у новому вимірі сопричастя. Небо, що сходить на землю, а ми, що підносимося до неба. Інший вимір життя, яке ми переживаємо вже тут і тепер. Де час є вічним тепер. Де минуле – це тепер через спомин, і де те, що настане, – це тепер у сопричасті з вічним Богом. Це «нині і повсякчас, і на віки віків».

Тож ця Божественна Літургія є найкращим початком аналізу цієї особи, яка тому 125 літ прийшла у цей світ, а саме постаті патріарха Йосифа Сліпого.

А на кінець сьогоднішнє Євангеліє запрошує нас розмірковувати над життям не лише в одному вимірі, звужуючи його тільки до економічного фактора, бо і колись, і сьогодні люди цього світу наче просять Ісуса, «щоб він відійшов з їхніх околиць» (Мт 8, 34). І Ісус відходить! А треба, щоб він залишився. Амінь»

+ Діонісій

Рим, Собор св. Софії, 9.7.2017

Текст проповіді – із сторінки п. Марії Говгери у Фейсбуці.

Close Menu