Святий наш покровитель Василій Великий

Святий наш покровитель Василій Великий

14 січня (Новий рік за юліянським календарем), наша Церква святкує пам'ять смерті одного з найбільших і найвизначніших Отців Церкви, учителів віри й монаших законодавців, святого Отця Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської в Малій Азії (329-379). Його особа з будь-якої точки зору незвичайна, велична, світла та гідна подиву. Він не тільки аристократ за походженням, а й аристократ духу, характеру, науки і святости. Печать його глибокої віри, героїчної любови до Бога і ближнього, науки і святости спочиває на цілій Христовій Церкві, на монашому житті Сходу й нашого народу.
Знаменна прикмета святого Василія як архипастиря – це безстрашність у визнаванні й обороні святої віри. В його часи єретики-аріяни люто переслідували правдивих визнавців Христа. Цісар Валент (364-379), охрещений аріянським єпископом, став завзятим апостолом аріянізму. Серед нелюдських і жорстоких гонінь єпископів і вірних лише Василій зважився стати перед самим цісарем. Історики описали зустріч святого Василія з Модестом, префектом Преторії. Він, як Валент, запеклий аріянин наказав спалити разом з кораблем 88 священиків. Модест кличе святого Василія до себе і приймає його гордо й зухвало. Він навіть не звертається до нього як до єпископа. Кричить на святого Василія і погрожує йому вигнанням, конфіскацією майна, муками і смертю. На всі ті страшні погрози святий Василій спокійно відповідає: «Грози мені чим іншим, бо ніяка з тих кар мене не зворушує». Модест відтак, звітуючи цісареві Валентові про свою розмову з Василієм, сказав: «Пане, єпископ нас переміг. Він вищий понад усякі погрози і стійкий перед усякими переконуваннями». І цісар залишив святого Василія у спокої.
Святий Василій ревний апостол живого слова-бесіди. Проповідь у його часи була дуже важливим, могутнім і майже єдиним чинником у навчанні святої віри. Святий Василій – це проповідник і бесідник з Божої ласки, його слово палке, вогненне, поривисте. Оповідає святий Єфрем Сирин, який прийшов до Кесарії відвідати святого Василія і зайшов до церкви, де якраз той проповідував, і побачив білого голуба на рамені святого Василія. І тоді святий Єфрем вигукнув: «Великий Ти, Боже, у своїй правді. Василій – це вогненний стовп і його устами говорить Святий Дух». Вогненний стовп – це символ його геройської любови до Бога і ближнього. Він став символом і його духовних синів у Василіянському Чині.
Святий Василій Великий – митець і апостол пера. Небагато прожив, але багато написав, його велика духовна спадщина – це твори догматичні, моральні, аскетичні, полемічні, пояснення Святого Письма і 366 листів.

Close Menu