Святкування празника Зіслання Святого Духа в Малоберезнянському монастирі святого Миколая

Святкування празника Зіслання Святого Духа в Малоберезнянському монастирі святого Миколая

Вівторок, 2017-06-13    16:45:51 UTC+2    Новини

З нагоди відпустового празника Зіслання Святого Духа, який у цьому 2017 році припав на неділю 4 червня, в Малоберезнянському монастирі Отців Василіян відбувалося відзначення ювілею 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата у цьому монастирі, який належить до Провінції Святого Миколая в Україні цього Чину.

Розпочалися святкування у суботу 3 червня Великою Вечірнею з Литією, яку о 18 год. очолив Преосвященний владика Василій Тучапець, ЧСВВ, екзарх Харківський УГКЦ, у співслужінні з о. Іринеєм Гуменом, ЧСВВ, директором Бучацького колегіуму ім. св. Йосафата, та дияконом Еммануїлом Хмарою, ЧСВВ.

(Фотогалерею з вечора 3 червня див. на сайті osbm.org.ua).

Опісля була відслужена Божественна Літургія за випрошення Дарів Святого Духа, яку очолив о. Мелетій Рішко, ЧСВВ, з Боронявського монастиря, у співслужінні з о. Михаїлом Станком, ЧСВВ, Намісником Малоберезнянського монастиря.

О 21:00 год. розпочалася Хресна дорога по Чернечій горі, яку провів о. Йоан Лубів, ЧСВВ, із василіянського монастиря в Івано-Франківську, виголосивши на кожній стації духовне повчання.

Після Хресної дороги, на відпустовій площі біля монастиря, брати-студенти Василіянського інституту філософсько-богословських студій у Львові-Брюховичах, показали учасникам нічних чувань презентацію, присвячену ювілеєві Василіянського Чину Святого Йосафата.

Нічні чування для молоді провів о. Еміліян Гавей, ЧСВВ, разом з іншими ченцями та молодіжною групою з Івано-Франківська.

У сам день свята, в неділю 4 червня 2017 року, в Малоберезнянському монастирі Отців Василіян була відслужена Архиєрейська Божественна Літургія з нагоди відпустового празника Зіслання Святого Духа та ювілею Василіянського Чину Святого Йосафата. Цього дня в монастирі відбулося також богослужіння за упокій Блаженнішого Любомира Гузара.

Святу Літургію очолили Преосвященні владики Кир Мілан Шашік, СМ, правлячий єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії, Кир Ніл Лущак, ЧБМ, єпископ-помічник цієї єпархії, Кир Василій Тучапець, ЧСВВ, екзарх Харківський УГКЦ, та Високопреподобний отець Авель Сочка, ЧСВВ, Апостольський адміністратор Ньїредьгазької греко-католицької єпархії (Угорщина).

Разом з ними Святу Літургію співслужили ієромонахи Василіянського Чину та духовенство Мукачівської греко-католицької єпархії. В богослуженні взяли участь представники жіночих чернечих спільнот: Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, на чолі з Провінційною настоятелькою с. Мартиною Кмитою (Сербська Провінція Святого Йосифа), Сестер Чину Святого Василія Великого та інших Згромаджень.

У святкуваннях взяли участь прочани з василіянських монастирів Провінції Святого Миколая та Провінції Найсвятішого Спасителя, зокрема брати-студенти Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського, а також з парафій Мукачівської греко-католицької єпархії та Української Греко-Католицької Церкви, як також паломники з Угорщини та Словаччини.

Перед початком святкового богослуження відбувся процесійний хід архиєреїв, духовенства та вірних від монастиря до відпустової каплиці. Тут достойних гостей привітали діти, вручивши їм короваї та квіти.

Тоді з привітальним словом до церковних ієрархів звернувся Протоігумен Провінції Святого Миколая о. Андрій Белеканич, ЧСВВ. У своєму привітанні Протоігумен запросив Преосвященних владик та Апостольського адміністратора очолити Божественну Літургію та пожертвувати її найперше за тих василіян, які оновили монаше життя на цих землях та дбали про його розвиток, як також за тих, хто спричинився до зросту монашої спільноти на Закарпатті та відновлення її статусу Провінції Василіянського Чину у 2009 році. Крім того, Протоігумен запросив до молитви за подальший розвиток монашества на цих землях, процитувавши слова Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава: «Монашество – це легені Церкви, які дихають всюди Святим Духом, без яких ми не можемо ні жити, ні рухатися вперед».

О. Протоігумен також підкреслив, що «...цими днями Україна єднається в молитві за упокій Блаженнішого Любомира Гузара, свого великого Пастиря. Нехай у цій Божественній Літургії і наші молитви лунають за упокій цього ревного і невтомного Слуги Божого і щоб за його молитвами Господь дарував нашій Державі мир, а ми – за його прикладом – віддано працювали для своєї Церкви і свого Народу».

На завершення привітального слова Протоігумен згадав, що Апостольська Пенітенціарія, з нагоди ювілею 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата, надала окремі декрети для владик Кир Мілана і Кир Ніла, якими доручає їм уділити Апостольське благословення з приєднаним повним Відпустом в цьому Ювілейному році для всіх ченців василіян та всіх вірних, що молитимуться з ними у василіянських храмах. Зачитавши ці декрети, о. Протоігумен урочисто передав їх Мукачівським єпископам.

Після того о. Протоігумен зачитав та вручив спеціальні грамоти з нагоди василіянського ювілею владиці Василію, екзарху Харківському, та о. Авелю, Апостольському адміністратору Ньїредьгазької єпархії, з проханням їхнього благословення.

Після благословення ченців та прочан розпочалася Божесвтенна Літургія, під час якої з пастирським словом до присутніх звернувся Преосвященний владика Мілан. Привітавши єпископів та священиків, які брали участь у Літургії, владика звернув слова до ченців Василіянського Чину і заохотив їх до призадуми, як у наш час жити покликанням до богопосвяченого життя, як відповідати Господеві сьогодні, серед багатьох потреб і викликів, «щоб чернече життя допомагало розвитку Церкви і проповідуванню Євангелії,... щоб Христова Церква, якої народини сьогодні святкуємо, жила і процвітала».

Далі проповідник зупинив свою увагу на події зіслання Святого Духа на апостолів, які перебували разом на молитві. Владика звернув увагу на те, що теперішній час є часом глобалізації, тісніших взаємин, швидкого поширення інформації, але водночас і далі є багато воєн, нещасть.

Архиєрей звернув увагу на те, що й апостоли були слабкими людьми, залишили Ісуса, коли Він добровільно віддав себе на смерть. Але далі, відкликаючись до читання з утрені про трикратне запитання Ісуса до апостола Петра: «чи любиш ти мене? » – владика зазначив, що воскреслий Ісус Христос знову об’єднує своїх учнів, незважаючи на їхню слабкість як людей.

Христос будує свою Церкву тим Даром, який може найбільше об’єднувати, незалежно від різниць мови, походження, стану людини. Святий Дух діє в Церкві від самого початку. Він приходить до тих, які відкривають йому своє серце, слухають його. Але приймаючи Святого Духа, людина має молитися.

Згадавши про Блаженнішого Любомира Гузара, який відійшов тими днями до Господа, владика Мілан наголосив, що Блаженніший Любомир був людиною молитви. Дуже важливо бути людьми молитви, звертатися часто до Господа. Сила, яка об’єднує, – це Святий Дух.

Цитуючи слова молитви Папи святого Івана Павла ІІ: «Хай зійде Дух Святий на всю землю, хай зійде Дух Святий і перетворить людські серця», – владика Мілан закликав до частого запрошення Святого Духа до нашого народу, на нашу землю, в наші родини, наше життя, щоб ми не заплуталися в цьому світі з його модерними технологіями і не віддалилися ще більше одні від одних, бо сила Святого Духа, який перемінює серце, – це причина єдності.

На завершення Божественної Літургії відбулися подячні промови, під час яких Протоігумен вручив єпископам та Апостольському адміністратору медалі ювілею 400-ліття Чину, а вони, у свою чергу, звернулися до присутніх з напутнім словом. Після цього лунали «многоліття».

Була зачитана спеціальна молитва на уділення Апостольського благословення з приєднаним повним Відпустом, з нагоди ювілейного року, після чого владики Мілан, Ніл і Василій та о. Авель уділили це благословення всім василіянам та прочанам, які брали участь у спільній молитві.

Опісля була відслужена Панахида за упокій Блаженнішого Любомира Гузара, якою учасники святкувань єдналися з учасниками заупокійних богослужень, що цього дня відправлялися в соборі Воскресіння Христового УГКЦ в Києві.

Завершилися святкування процесійною ходою від відпустової каплиці до монастиря, під час якої архиєреї окроплювали прочан свяченою водою, а духовенство уділяло всім мирування.

За матеріалами статті о. Франціска Ониська, ЧСВВ, із сайту osbm.org.ua
Світлини о. Франциска Ониська з цього ж сайту.

Close Menu