Проща до Гошівського монастиря на Ясній горі та відзначення там ювілею 400-ліття Василіянського Чину

Проща до Гошівського монастиря на Ясній горі та відзначення там ювілею 400-ліття Василіянського Чину

Вівторок, 2017-09-12    10:21:36 UTC+2    Новини

У суботу й неділю 9-10 вересня 2017 року в Гошівському василіянському монастирі на Ясній горі відбулися центральні урочистості з нагоди відзначення у Провінції Найсвятішого Спасителя в Україні ювілею 400-ліття Василіянського Чину Святого Йосафата та 380-ої річниці від дня смерті Київського митрополита Йосифа Велямина Рутського.

Богослуження розпочались 9 вересня Божественною Літургією о 18:00 год. Молитовні чування продовжили Хресна дорога, Велика Вечірня та адорація Найсвятіших Тайн.

Наступного дня об 11:00 год. відбулась урочиста Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у співслужінні з єпископами Синоду УГКЦ та багатьма священиками. На свято чисельно зібралися ченці-василіяни з різних монастирів обидвох Провінцій Чину в Україні, єпархіальні священики та паломники з різних куточків України. Літургію супроводжував прекрасним співом Національний заслужений академічний народний хор України імені Григорія Верьовки.

У своїй гомілії Блаженніший Святослав зазначив: «Ми сьогодні прибули тут, щоб стати перед обличчям Діви Марії у молитві подяки». Глава УГКЦ наголосив, що ця молитва подяки – за дар монашества, за цінний вклад митрополита Йосифа Велямина Рутського у розбудову та оновлення Церкви, а також за ювілей 400-річчя з дня оновлення монашества Київської митрополії та його реорганізацію у спільноту, яка відома сьогодні як Василіянський Чин Святого Йосафата.

Роздумуючи над недільним Євангелієм, проповідник підкреслив, що Христос у притчі про весільний бенкет відкриває інший образ Бога, не такого Бога, який щось забороняє чи кудись не впускає, а Бога, який, навпаки, розшукує і збирає, запрошує. Це Господь, який перший стукає та запрошує усіх до свого Небесного Царства. «Ми усі є запрошені й усі покликані», – наголосив Предстоятель УГКЦ. Далі, ідучи за змістом притчі, проповідник зупинився на безмежному милосерді Небесного Отця та Його діях, як тільки дізнався, що ніхто із запрошених не відгукнувся на поклик до участі в бенкеті. «Небесний Отець не розчаровується, Він кличе всіх: і добрих, і злих».

Що стосується згаданої у притчі весільної одежі, проповідник вказав на її відповідність до одежі, яку отримуємо під час Хрещення, яку в народі називають крижмом і яка символізує чистоту й непорочність та є видимим знаком отриманої в цьому Таїнстві божественної благодаті. Вказуючи на різницю між покликаними, яких багато, і вибраними, яких мало, Блаженніший Святослав зазначив, що серед стількох покликаних вибраними виявилися ті, які на це покликання відгукнулися. Господь «усіх нас хоче бачити за столом бенкету Небесного Царства. Вибраним стає той, хто не нехтує Його запрошенням, той, хто Його приймає, приймає Божу благодать, приймає дар Божий, приймає запрошення до Небесного Царства».

Говорячи про постать Митрополита Рутського, Глава УГКЦ зазначив, що цей його визначний попередник на Київській митрополичній катедрі з’єднаної з Римом Церкви не тільки запрошував до єдності, але був подібний до євангельського слуги, який від імені Бога запрошував багатьох прийняти Божий дар. «Завдяки його пастирському служінню на зламі століть, у тяжкі непрості часи, наш народ відчув себе народом вибраним, − народом, якому, можливо, різні земні царства зачиняли свої двері, але наш Небесний Отець відчиняв двері Царства Небесного в Його святій Церкві». Він також прищепив ченцям-василіянам особливу любов до Пречистої Діви Марії, набожність до якої з давніх давен була відома завдяки Жировицькій чудотворній іконі Богородиці.

Порівнюючи часи підпілля УГКЦ, коли люди шукали по різних місцях нагоди взяти участь у Божественній Літургії, часто долаючи десятки і сотні кілометрів, щоб знайти священика, проповідник відзначив сьогоднішній стан, коли багато людей відмовляються від Євхаристійної трапези. «Часто сьогодні ми, єпископи, священики, ченці, запрошуємо людей на цю небесну трапезу Царства, яка відкрита нам сьогодні, а так багато є таких, які не приходять, відмовляються від цього запрошення. Ми сьогодні стоїмо на великому роздоріжжі, маємо спокусу знехтувати цим запрошенням. Закликаю і прошу вас, як той, хто виконує лише оцю службу Божого посланця і слуги: прийдіть, не знехтуйте, бо від вибору, який зробите сьогодні, залежить ваша вічність! » − закликав вірян проповідник. Свою гомілію Блаженніший Святослав завершив молитвою-проханням до Богородиці, у якій просив за мир для України, захист від ворогів та ревні й святі покликання до монашого стану.

Після Святої Літургії всі помолилися в наміренні Святішого Отця Франциска, а Блаженніший Святослав уділив усім Апостольське благословення з повним відпустом, який надав Папа Франциск учасникам молитви з нагоди відзначення ювілею 400-ліття Василіянського Чину. Після того Глава УГКЦ подякував усім за молитву та підкреслив присутність митрополитів та єпископів, учасників Синоду УГКЦ, які прибули до Гошева з усієї України та з закордону. Також Блаженніший Святослав привітав із цим святом ченців-василіян та побажав їм дії Святого Духа, який давав би благодать день у день обновлятись у Христовому служінні. При цьому Глава УГКЦ вказав на герб Василіянського Чину із зображеним на ньому палаючим стовпом і закликав ченців словами апостола Павла: «Духом горіть! Духа не гасіть! » (Рм. 12,11; 1 Сол. 5,19).

У зверненні до молодих хлопців і дівчат Блаженніший Святослав закликав їх, щоб не сумнівалися, а відгукнулися на Божий поклик та присвятили своє життя Христові у монашому стані. Особливі слова Глави УГКЦ були звернені до українських військових і їхніх матерів. Говорячи про потребу молитви за мир, Архиєрей побажав, щоб військові не тільки перебували на фронті, але й щоб після війни служили життю.

У свою чергу, Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя о. Йоан Школик, ЧСВВ, подякував Блаженнішому Святославу, митрополитам, єпископам, священикам та всім паломникам та гостям свята. Говорячи про 400-літній ювілей Чину, о. Йоан сказав, що ця та інші події відзначення ювілейного року є не заради святкувань, а заради того, щоб згадуючи своїх славних попередників, старатись їх наслідувати.

Також о. Протоігумен подякував усім тим, які спричинились до організації цього свята, а зокрема ініціатору ідеї проведення цієї прощі до Гошева о. Теодозію Янківу, ЧСВВ. Крім того, він склав подяку настоятелям Гошівського монастиря, які спричинилися до віднови та розбудови цієї святині в останні роки. Це о. Макарій Ленів, ЧСВВ, о. Пантелеймон Саламаха, ЧСВВ, о. Дам’ян Кастран, ЧСВВ, та теперішній ігумен о. Вінкентій Слободян, ЧСВВ.

Після молитви за Україну «Боже великий, єдиний» Національний заслужений академічний народний хор України імені Григорія Верьовки дав концерт з кількома духовними та патріотичними піснями. До програми долучилися чоловічий монаший хор «Deisis» студентів Василіянського інституту філософсько-богословських студій ім. митрополита Йосифа Велямина Рутського та о. Вітольд Левицький.

Присутні на святкуванні паломники, які, завдяки невтомному служінню багатьох священиків-сповідників, чисельно приступили цього дня до Святих Тайн, із радістю в серці та Божим благословенням, через заступництво Божої Матері, прославленої у Гошівській чудотворній іконі, поверталися до своїх домівок, дякуючи Господеві за прожитий день.

Інформація та світлини із сайту osbm.in.ua
Переглянути відеозапис Святої Літургії можна на сторінці Живого.ТБ

 

Close Menu