Пресвята Богородиця згуртувала прочан у Бороняві. 80-ліття заснування Василіянської провінції святого Миколая на Закарпатті

Пресвята Богородиця згуртувала прочан у Бороняві. 80-ліття заснування Василіянської провінції святого Миколая на Закарпатті

У Боронявському монастирі Василіянської провінції святого Миколая на празник Благовіщення Пресвятої Богородиці відбулася урочистість 6 та 7 квітня 2012 року — отці та брати Василіяни святкували роковини заснування своєї Провінції. Адже ж саме 80 років тому декретом від 2 квітня 1932 року Конґреґація для Східних Церков канонічно створила Василіянську Провінцію на Закарпатті під назвою «Провінція святого Миколая».
Ця знаменна дата означила не лише формальну реформу, але означила весну відродження монашого життя на наших землях. Відтоді і досі багато юнаків відчуло поклик до Василіянського Чину, які посвячували та посвячують своє життя Богові та на служіння для піднесення релігійного та культурного життя на Закарпатті. Тому дуже доречним є те, що святкування цієї величної події у 80-і роковини поєднано з празником Благовіщення в Боронявському монастирі. Знаковим є також саме місце бо, власне, монастир отців Василіян в Бороняві є посвячений під покров Пресвятої Богородиці, яка прославлена у чудотворній іконі, що перебуває в цій обителі. 7 квітня 1785 року протоігумен Йоанікій Базилович, ЧСВВ, передав ікону Богородиці до Боронявського монастиря, яка прославилася багатьма чудами.
Святкування храмового празника розпочались 6 квітня Хресною дорогою по Чернечій горі, яку провадив настоятель Боронявського монастиря о. Тарас Іванина, ЧСВВ. За основу для роздумів у страсних стаціях проповідник вибрав досить цікаву й актуальну на наш час тему: стратегію розвитку УГКЦ на період до 2020 року. Під час Хресної дороги під проводом о. Тараса прочани й вірні роздумували над такими темами:
1. Слово Боже і Євангелізація. Пізнання правд віри і впрoвадження в щоденне життя.
2. Літургія і молитва (з особливим наголосом на Святі Тайни)
3. Служіння ближньому (дияконія), хворі, потребуючі.
4. Cлужіння єпископа з душпастирями у співпраці з мирянами.
5. Сопричастя — єдність (койнонія) плекання духовної єдності церкви та сприяння єдності між християнами (екуменізм).
6. Місійний дух — свідчення про своє життя у Христі, запрошуючи інших до участі в ньому.
Особливу увагу було присвячено священичій місії у парафії як живій спільноті. Священик — ікона Ісуса Христа. Парафія є спільнотою спільнот та, воднораз, — це «криниця серед села чи міста, до якої приходять усі, щоб напитися води живої» (Папа Іван XXIII). Співав під час Хресної дороги бр. Максим Пішта, ЧСВВ та інші побожні прочани. У цій хресній ході молитовний настрій супроводила сонячна погода, яка зібрала численних прочан до молитовних роздумів над Христовими страстями.
На закінчення Хресної дороги відбулось освячення води біля цілющого джерела. У монастирській Церкві Воздвиження Чесного Господнього Хреста о 19.00 розпочався подячний Молебень до Матері Божої з нагоди 80-річчя від створення зреформованої Провінції св. Миколая, а опісля була святкова Вечірня з Литією яку відслужив о. Володимир Маланюк, ЧСВВ, префект студентів Василіянського Інституту в Брюховичах, а співали вечірню брати-семінаристи.
О 20.00 розпочалася Божественна Літургія, яку відслужив о. Павло Кречун, ЧСВВ, провінційний вікарій. У проповіді отець розкрив глибину значення величного Празника Благовіщення Пресвятої Богородиці, наголошуючи на тому, що ця подія, яка сталася понад дві тисячі років у тихому Назареті, дала початок для спасіння всього людства та нашого спасіння. На завершення Святої Літургії отець провінційний вікарій наголосив, що вся Українська Греко-Католицька Церква цього року в празник Благовіщення складає особливу подяку Богові за дар життя кожної людини. Отець підкреслив, що у відслуженій Святій Літургії було висловлено особливу подяку теж за життя кожного з присутніх.
Нічні чування, що розпочались після Святої Літургії, провадив о. Мелетій Рішко, ЧСВВ. У роздумах та молитві він звернув увагу на необхідність відповідного приготування до молитви, а опісля на практиці вірні змогли разом з отцем впровадити цей досвід.
7 квітня 2012 р. у сам святковий празник день розпочався о 7.00 год. Божественною Літургією, яку відслужив провінційний вікарій о. Павло Кречун, ЧСВВ, у спіслужінні з о. Дам’яном Кічею, ЧСВВ, з Крехівського монастиря та о. Володимиром Маланюком, ЧСВВ, з Брюхович.
О 9 год. розпочалась святкова Утреня, яку відслужив о. Володимир Маланюк, ЧСВВ, а співали брати-семінаристи. Після Утрені брати-семінаристи молилися Акафіст до Божої Матері.
Об 11 годині розпочалась святкова Божественна Літургія, яку очолив Протоігумен Провінції святого Миколая о. Павло Рачинець, ЧСВВ, у співслужінні настоятеля Боронявського монастиря о. Тараса Іванини, ЧСВВ. Літургію співав молодіжний хор з Мукачівської василіянської обителі. Проповідь виголосив о. Павло, Протоігумен, у якій наголосив на посвяті Пречистої Діви Марії. Отець Протоігумен також звернув особливу увагу на те, що це свято також доповнює інша велична подія — 80 років від заснування зреформованої провінції св. Миколая на Закарпатті. Церква вщент була наповнена прочанами з різних куточків Закарпаття, людей було настільки багато, що всі не поміщались, тому також досить багато людей стояло надворі.
Після Служби Божої звучало святочне многоліття для Папи Римського та для Єпископа Ординарія, монахів, монахинь, прочан та всіх людей. Боронявський настоятель о. Тарас подякував о. Павлу Райчинцю за присутність, молитву, головування під час святкового Богослужіння та виголошення Божого Слова. Відтак настоятель подякував всім сестрам-монахиням, присутнім на святкуваннях, та братам-семінаристам з Брюхович, які брали активну участь у проведенні святкувань.
Отець Тарас подякував також священикам, що сповідали численних вірних під час празника. Слід відзначити, що всі прочани мали бажання приступити до Святої тайни сповіді тому були досить великі черги до сповідників, як у церкві так і надворі. Сповідниками були наступні отці Василіяни: о. Дам’ян Кіча з Крехова, о. Володимир Маланюк з Брюхович, о. Полікарп Погоріляк з Імстичева, о. Мелетій Рішко та о. Павло Кречун з Бороняви. Отці сповідали з самого ранку з 8.00 год. аж до того часу, поки всіх бажаючі змогли приступити до сповіді, що тривало аж до 16.00 години. Ніхто з людей не поспішав додому, а всі терпеливо чекали своєї черги, щоб висповідатися та прийняти Ісуса Христа до свого серця, щоб разом з Пресвятою Дівою Марією сказати своє нинішнє: «так», Господи, нехай діється Твоя Воля.
У часі свята можна будо бачити радість та душевне задоволення на обличчях людей, які були на цьому величному святкуванні — празнику в Бороняві. Всі мали можливість, що й охоче робили, молилися біля чудотворної ікони Богородиці й просили помочі для себе та своїх рідних.
Пресвята Богородиця та отці цієї святої Боронявської обителі завжди радо зустрічають та надалі чекають прочан та всіх вірних в цьому святому місці.

о. Павло Кречун, ЧСВВ

Close Menu