Під час візиту до Польщі Глава УГКЦ взяв участь у сесії Постійного синоду УГКЦ у Вроцлаві та відвідає Люблін

Під час візиту до Польщі Глава УГКЦ взяв участь у сесії Постійного синоду УГКЦ у Вроцлаві та відвідає Люблін

Вівторок, 2018-06-05    21:14:52 UTC+2    Новини

У п’ятницю 1 червня – понеділок 4 червня у м. Вроцлаві, Польща, відбулася 4-та (55-та) сесія Постійного синоду УГКЦ. А вже в середу 6 червня Глава УГКЦ блаженніший Святослав очолить в Любліні святкування з нагоди 25-річчя української греко-католицької парафії та візьме участь у прес-конференції з презентації книжки «Діалог лікує рани» («Dialog leczy rany»), яка містить його інтерв’ю католицькій інформаційній агенції КАІ.

Але про все за порядком.

У склад Постійного синоду, чергова сесія якого відбулася у перших числах червня у Вроцлаві, входять: блаженніший Святослав Шевчук, владика Євген Попович, архиєпископ і митрополит Перемишльсько-Варшавський, владика Богдан Данило, єпарх єпархії святого Йосафата в Пармі у США, владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, владика Ярослав Приріз, єпарх Сокальсько-Дрогобицької єпархії (як заступник владики Бориса Гудзяка, єпарха єпархії святого Володимира в Парижі). Секретар Постійного синоду – владика Богдан Дзюрах.

Під час цієї сесії владики – члени Постійного синоду займалися питанням підготовки Синоду єпископів УГКЦ, який у вересні цього року відбуватиметься у Львові і темою якого буде «Боже Слово і катехизація», а також розглянули низку питань, пов’язаних із життям Церкви у міжсинодальний період.

Крім головного свого завдання, визначеного в програмі сесії Постійного синоду, цей візит Глави УГКЦ та єпископів до Вроцлава мав також душпастирський характер. Блаженніший Святослав і учасники Синоду разом із місцевим ієрархом, єпископом Вроцлавсько-Ґданським Володимиром Ющаком, щодня служили Божественну Літургію в катедральному соборі Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста: 1, 2 і 4 червня – о 7:00 год., а в неділю 3 червня – о 10:00 год.

У вільний від засідань і праць Синоду час відбулися зустрічі з мирянами та духовенством, в стінах катедрального собору, а також з представниками влади міста Вроцлава.

Перший день праць Постійного синоду і зустріч зі священиками

У четвер 31 травня вірні вроцлавської греко-католицької парафії разом з владикою Володимиром Ющаком, єпархом Вроцлавсько-Гданським, урочисто та радісно вітали Главу УГКЦ на Вроцлавському летовищі. Останній раз перед тим засідання Постійного синоду у Вроцлаві відбувалося у травні 2012 року.

Сесія Постійного синоду розпочалася у п’ятницю 1 червня. Перед початком засідань в катедральному соборі Вроцлавсько-Гданської єпархії УГКЦ в Польщі було відслужено Божественну Літургію, під час якої блаженніший Святослав виголосив проповідь.

Завершенням першого дня засідань Постійного синоду у Вроцлаві була о 18:00 год. вечірня віддання свята Зіслання Святого Духа та зустріч блаженнішого Святослава і єпископів з духовенством Вроцлавсько-Гданської єпархії УГКЦ в катедральному соборі Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста цієї єпархії.

На початку владика Володимир Ющак, правлячий архиєрей Вроцлавсько-Гданської єпархії, подякував Отцю і Главі УГКЦ та членам Постійного синоду за відвідини Вроцлава та за надану можливість цієї зустрічі з духовенством єпархії. Він представив духовенство єпархії, на теренах якої душпастирює 44 священики, 10 з яких є новоприбулі за останній рік з України. Також повідомив, що в єпархії є дві особливі категорії вірних: переселенці «Акції Вісла» 1947 року і сучасна трудова міграція з України. Владика Володимир повідомив, що, відповідаючи на виклик нової міграції, за останній час в єпархії засновано 30 нових парафій чи душпастирських станиць, у яких новоприбулі брати і сестри з України можуть отримати належну духовну опіку.

Блаженніший Святослав у своєму слові до присутніх подякував священикам за їх ревне служіння на розлогих просторах Вроцлавсько-Гданської єпархії (ця єпархія обіймає близько половини території Польщі, від ріки Вісли на захід, і разом з Варшавсько-Перемишльською архиєпархією входить у склад Варшавсько-Перемишльської митрополії) та представив актуальні душпастирські питання, якими живе наша Церква в Україні та на поселеннях. Він, зокрема, наголосив на необхідності шукати нових засобів душпастирювання задля кращої опіки над новоприбулими вірними з України. На думку Предстоятеля, важливо пам’ятати про суспільно-політичний та історичний контекст, який приносять зі собою ці нові мігранти з України, котрі мають за собою десятиліття комуністичного режиму і травми, спричинені російською агресією проти їхньої Батьківщини в останні роки.

Глава УГКЦ розповів отцям та дияконам про ініціативи католицьких єпископатів обох обрядів Польщі та України задля лікування ран минулого та продовження процесу примирення між народами. «Враховуючи тривалий досвід співпраці між єпископатами, я надалі переконаний, що діалог лікує рани», – підкреслив блаженніший Святослав, застосувавши вислів, що став лейтмотивом його інтерв’ю католицькому інформаційному агентству КАІ, яке нещодавно було видане в Польщі окремою книжкою.

До присутніх священиків скерували свої короткі слова також інші члени Постійного синоду. Владика Ярослав Приріз подякував отцям за служіння і закликав зберігати українську тотожність, щоб захистити українців від асиміляції.

Владика Теодор Мартинюк подякував священикам за служіння, а особливо – за складені дари, які в час війни, яка досі триває, передаються через наші парафії з Польщі для потребуючих українців. Також владика Теодор запросив священиків разом з вірними на прощу до Зарваниці, всеукраїнського марійського паломницького центру.

Владика Богдан Дзюрах склав усім побажання бути відкритими на діяння Святого Духа, щоб відчитати, «що Дух говорить Церквам» у нинішніх історичних обставинах, а також побажав отцям дару Святого Духа, щоб могти доносити ту саму Христову благовість різними мовами» до різних груп людей, серед яких вони живуть і здійснюють своє служіння.

Владика Богдан Данило приєднався до слів подяки духовенству Вроцлавсько-Гданської єпархії і закликав їх бути відкритими не лише до українців, а й до всіх, хто шукає Христа.

На завершення зустрічі своє слово до учасників скерував владика Євген Попович, митрополит Варшавсько-Перемишльської митрополії, яка об’єднує вірних УГКЦ усієї Польщі. Він висловив вдячність за успішну співпрацю між духовенствами обох наших церковних структур в Польщі, архиєпархії та єпархії, запросив духовенство з вірними взяти участь у святкуваннях 325-ліття відновлення єдності Перемишльської єпархії з Римським Апостольським престолом, які відбудуться в Перемишлі 9 вересня 2018 за участю всього Синоду єпископів УГКЦ. Архиєпископ Євген висловив перед Главою УГКЦ та перед синодальними Отцями впевненість, що духовенство митрополії буде і надалі робити все, щоб якнайкраще послужити нашим вірним і плекати живий зв’язок з матірною Церквою в Україні.

У ході зустрічі з духовенством Вроцлавсько-Гданської єпархії Глава УГКЦ відповів на запитання присутніх священиків, які стосувалися як внутрішньоцерковних, так і міжконфесійних справ.

Візит єпископів Постійного синоду до митрополита Вроцлавського Юзефа Купного

Другий день праці Постійного Синоду Єпископів УГКЦ традиційно розпочався Божественною Літургією в стінах вроцлавської катедри. Після закінчення Служби Божої всі єпископи разом з Блаженнішим Святославом, на запрошення митрополита Вроцлавського Римо-Католицької Церкви в Польщі Юзефа Купного, переїхали на Острів Тумський до резиденції архиєпископів вроцлавських.

Зустріч відбулася в теплій невимушеній атмосфері під час сніданку. В розмовах було порушено також ряд важливих питань, особливе місце зайняла тема польсько-українського примирення. Блаженніший Святослав запросив митрополита Юзефа відвідати Київ, а також подякував за добру співпрацю між РКЦ та УГКЦ в Польщі на території Долішньої Сілезії, за відкритість і допомогу в організації нових греко-католицьких душпастирств, двері яким з благословення митрополита Юзефа відкривають римо-католицькі храми. Згадано було також надзвичайно велику допомогу та вклад у розвиток структур Вроцлавсько-Гданської єпархії зі сторони кардинала Генрика Ґульбіновича, попередника митрополита Юзефа на Вроцлавській митрополичій катедрі.

Mитрополит Юзеф, як голова комісії щодо суспільних справ при Єпископській конференції Польщі, поділився планами організації восени цього року у Вроцлаві конференції на тему примирення та діалогу, участь у котрій візьмуть делегати з Польщі і Німеччини, запросив на неї також блаженнішого Святослава.

На завершення зустрічі було зроблено спільне фото, а також вручено взаємні пам’ятні подарунки.

Зустріч Глави УГКЦ з українською молоддю у Вроцлаві

У суботу 2 червня 2018 року, в катедральному соборі Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Вроцлавсько-Гданської єпархії, відбулася зустріч єпископів Постійного синоду УГКЦ з молоддю.

На початку зустрічі відслужено Молебень до Пресвятої Богородиці, який очолив владика Володимир Ющак, правлячий єпископ Вроцлавсько-Гданської єпархії. Відтак відбулася щира невимушена бесіда Отця і Глави УГКЦ з молоддю, в ході якої блаженніший Святослав відповів на численні запитання молодих людей, чисельно присутніх у катедральному соборі.

Він, зокрема, закликав їх бути собою, залишитися вірними своїм духовним і національним корінням. «З досвіду нашої діаспори можна сказати, що залишається собою тільки той, хто був у Церкві», – зазначив блаженніший Святослав. Решта, на його думку, «загубилися внаслідок швидких асиміляційних процесів».

Отець і Глава УГКЦ наголосив на важливості навчати своїх дітей української мови і передавати святу віру, бо це допоможе залишитися їм зі своїм корінням.

Оскільки в Польщі поширене явище мішаних міжнаціональних подруж, блаженніший Святослав просив українців не тільки зберегти свою віру і культуру, але й ділитися своїм духовним багатством з іншими людьми.

На завершення зустрічі блаженніший Святослав закликав молодь в усіх обставинах життя шукати Бога, особливо у важких моментах самотності, духовного пригноблення і різного роду труднощів.

Серед виступаючої молоді та парафіян катедрального собору особливо глибоке враження на присутніх справило свідоцтво п. Наталії, переселенки з Луганщини, яка розповіла свій шлях до Бога та як вона віднайшла свою національну та християнську ідентичність завдяки зустрічі з Греко-Католицькою Церквою в Україні. Перебуваючи у Вроцлаві, вона продовжує свій духовний досвід, вже будучи активною парафіянкою місцевої греко-католицької громади.

Зустріч Глави УГКЦ з громадою парафії при катедральному соборі у Вроцлаві

У неділю 3 червня 2018 року, першу неділю після Зіслання Святого Духа, свято Всіх святих, блаженніший Святослав очолив архиєрейську Божественну Літургію о 10:00 год. в катедральному соборі Чесного і Животворящого Хреста Вроцлавсько-Гданської єпархії УГКЦ, а після її закінчення мав зустріч з усіма вірними, присутніми у Вроцлавській катедрі. Співслужили з Главою Церкви владика Володимир Ющак, правлячий єпископ Вроцлавсько-Гданської єпархії, та владики – члени Постійного синоду УГКЦ.

Перед початком Літургії владика Володимир Ющак відзначив, що парафія при катедральному соборі у Вроцлаві є таїнством єднання людей різного походження, з різних куточків Польщі, України і світу, різних народів, навіть різних конфесій. «Є польськомовні, україномовні, російськомовні, але всі ми творимо одну громаду, одну спільноту», – сказав єпископ.

Під час проповіді блаженніший Святослав звернувся до вірних. Тих з вас, хто вирішив тут залишитися, прошу, – передавайте дітям свою тотожність, – попросив він, – а насамперед – свою віру в Бога. Говоріть до своїх дітей рідною мовою. Зробіть усе, аби українська мова стала для них материнською. І тоді ви виконаєте Боже завдання – дивний задум, який Господь Бог має для вас.

Також у своїй проповіді предстоятель УГКЦ відзначив, що, можливо, саме святом Всіх святих Мати-Церква хоче нам показати, що бути собою, бути людиною – означає бути святим.

«Минулої неділі, – сказав проповідник, – ми тішилися Зісланням Духа Святого. А сьогодні Церква нас запрошує побачити Його дію між нами, начебто плоди Його присутності в нас. Тому сьогоднішнє свято, без перебільшення, можна назвати святом божественної благодаті, святом Духа Святого, присутнього в нашому особистому житті».

Перший плід Святого Духа, – зазначив Глава Церкви, – який можемо сьогодні відчути і побачити, – плід єдності. Силою і діянням Святого Духа Церква свідчить сьогодні, що вона є таїнством єднання людського роду.

«Відчуваємо, що є щось таке, що робить нас одним-єдиним Божим народом. І та сила, яка здатна дати єдність людині, не походить від людини. Та сила є плодом божественної благодаті. Є силою і діянням Святого Духа. Сьогодні ми відчуваємо Божий задум про людину. Бо Бог сотворив нас для того, аби дати нам усе те, ким Він є», – сказав блаженніший Святослав.

У цю неділю, продовжив духовний лідер греко-католиків, Боже слово нам хоче сказати, що Господь Бог сотворив людину, аби поділитися з нею своїм вічним життям. Бог сотворив людину, аби зробити її причасницею власної божественної святості. Бо святкуючи свято Всіх святих, ми святкуємо Божу в них присутність, Божу святість, яка явно проявилася через їхню життєву місію, їхнє мучеництво, ісповідництво, їхнє свідчення перед людьми про Бога.

Тому Христос каже сьогодні до нас: «Якщо ви Мене визнаєте перед людьми, Я вас визнаю перед Отцем Моїм Небесним. А як ви відречетеся від Мене, своєї Церкви, Божого народу, Я зречуся вас перед Отцем Моїм Небесним».

Сьогодні також, відзначив Глава УГКЦ, велике свято церковної єдності Української Греко-Католицької Церкви. Бо Синод – це завжди з’єднання, зібрання єпископів з усього світу силою і діянням Духа Святого. «Ми приїхали до вас в лоні Постійного синоду, який є найвищим органом управління нашої Церкви, аби засвідчити усім вам, що Господь Бог, наша Мати-Церква про вас дбає, вами піклується. Дбає і переживає про вас. Ваша Мати-Церква дбає про вас і про ваших дітей, аби не розчинилися в тому широкому морі чужини, щоб отримати все для того, щоб лишитися собою», – звернувся Глава Церкви до українців, які живуть у Польщі.

«Наша присутність сьогодні між вами, – зауважив блаженніший Святослав, – є знаком сопричастя Вселенської Церкви, служителем якої Ісус Христос учинив Святішого Отця Папу Римського. Він є служителем вселенської церковної єдності і сопричастя».

Духовний лідер звернувся із закликом до всіх тих, які народилися в польській державі, є дітьми українського народу і нашої Церкви, є фундаментами наших церковних структур.

«Хочемо звернутися до вас зі словами вдячності за те, що ви визнали Ісуса Христа, Духа Святого, який живе у вас, – перед людьми, перед місцевою владою, що ви не соромитеся скази Богові і людям, ким ви є. Яких батьків ви є доньки і сини. Дуже прошу вас плекайте своє коріння. Сповняйтеся тою благодаттю, яка сходить на вас у вашій рідній Церкві», – сказав архиєрей.

З окремим словом Глава Церкви звернувся до українців, які сьогодні, на жаль, покидають Україну.

«Кількість наших українців у Польщі сьогодні нараховується мільйонами. Не забувайте, що тут ваша Церква хоче бути разом з вами. У ній ви знайдете розраду, підпору, силу і захист вашої гідності і вашого права. Ми приїхали сюди, аби вам послужити. Але просимо вас, гуртуйтеся довкола своєї Церкви», – попросив блаженніший Святослав.

«А для тих, хто ще не вирішив, сумнівається, як дальше будувати своє життя, звертаємося до вас, вертайте додому. Україна вас потребує. Здобувайте освіту, навички, усе те, що може дати вам гостинна польська земля, але думайте про Україну, яка сьогодні стікає кров’ю, яка вас дуже потребує», – закликав Глава Церкви.

Блаженніший Святослав попросив пам’ятати слова українського пророка Тараса Шевченка: «...хто матір забуває, того Бог карає. Того люди цураються, у хату не пускають... І немає свому на всій землі безконечній веселого дому».

Архиєрей розповів, що під час цього візиту члени Постійного синоду намагалися зустрічатися з церковною і світською владою у Польщі. «Робимо все для того, аби вам послужити. Маєте відчути, що за вами стоїть велика Церква і великий народ, синами і доньками яких ви є. Ми сьогодні будемо просити, аби всі святі у небі опікувалися вами», – запевнив блаженніший Святослав.

Насамкінець владика Володимир зазначив, що коли у 1997 році святий Іван Павло ІІ передавав цей катедральний собор під опіку УГКЦ, то представники Церкви не дуже хотіли його переймати, оскільки думали, що не буде достатньо вірних, аби його заповнити. А зараз, за його словами, вірних повний храм. На Великдень двічі собор був переповнений... «Сьогодні дякуємо Богові і відчитуємо це як особливе діяння Святого Духа, який керує Церквою і бачить, що буде потрібно», – додав єпископ.

Також він висловив сподівання, що присутність у храмі Глави Церкви і владик принесе ще більше благодаті для громади.

Запис Божественної Літургії за участю Глави УГКЦ та присутніх у Вроцлаві владик здійснював перший канал Польського телебачення TVP1. Згодом також відбулася її ретрансляція, яку можна було переглянути на цілій території Польщі.

Візит Глави УГКЦ блаженнішого Святослава до Любліна

Сесія Постійного синоду УГКЦ у Вроцлаві завершилася в понеділок 4 червня. А вже у середу 6 червня Глава УГКЦ блаженніший Святослав очолить урочисту Святу Літургію в церкві Різдва Пречистої Діви Марії в Любліні (Польща), з нагоди 25-річчя заснування в цьому місті парафії УГКЦ, якої парохом є о. д-р Стефан Батрух. У цій Святій Літургії візьме участь митрополит Люблінський РКЦ Станіслав Будзік.

Цього ж дня 6 червня в Любліні відбудеться прес-конференція з участю Глави УГКЦ блаженнішого Святослава з нагоди презентації польськомовної книжки-інтерв’ю, яке в нього взяв редактор Католицької Інформаційної Агенції (КАІ) Кшиштоф Томасік, під назвою «Діалог лікує рани» («Dialog leczy rany»).

У прес-конференції візьмуть участь: Глава УГКЦ блаженніший Святослав, верховний архиєпископ Києво-Галицький; архиєпископ і митрополит Люблінський РКЦ та Великий канцлер Люблінського католицького університету Станіслав Будзік; ректор цього університету о. Антоні Денбіньскі, голова Фундації духовної культури прикордоння і парох греко-католицької парафії в Любліні о. д-р Стефан Батрух, редактор Кшиштоф Томасік, який брав інтерв’ю. Ведучими зустрічі будуть головний редактор КАІ Марцін Пшецішевскі та голова Суспільного видавничого інституту «Знак», який видав книжку друком, Генрик Возьняковскі.

Зустріч відбудеться о 14:00 год. у середу 6 червня в аудиторії кард. Стефана Вишинського Люблінського католицького університету.

Темою зустрічі буде польсько-український діалог та його значення, зокрема тепер, а також: участь Української Греко-Католицької Церкви в польсько-українському діалозі та примиренні, чинники, які сповільнюють і підтримують діалог, його найближча перспектива, польсько-український діалог у документах і його практична реалізація в різних ініціативах, причини і мета постання книжки «Діалог лікує рани».

Зустріч матиме відкритий характер і книжка «Діалог лікує рани» буде доступною під час зустрічі.

За інформацією із сайтів www.cerkiew.net.pl та news.ugcc.ua
Світлини із сайту www.cerkiew.net.pl
Афіша про прес-конференцію із сайту news.ugcc.ua

Close Menu