Папа Франциск відкрив синодальний процес у вселенській Церкві

Папа Франциск відкрив синодальний процес у вселенській Церкві

Святою Месою в базиліці Святого Петра в неділю, 10 жовтня 2021 р., Папа Франциск відкрив синодальний процес у вселенській Церкві та в Римській дієцезії в рамках XVI Звичайної Загальної Асамблеї Синоду Єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія».

Синод (від грец. Σύνοδος «збори, зібрання, нарада», дослівно означає «прямувати разом») – церковні зібрання на різних рівнях: дієцезіальному (єпархіальному), регіональному чи вселенському. Ці зустрічі покликані допомогти членам Церкви, слухаючи Святого Духа та у світлі Божого Слова, роздумувати над літургійними, правними чи пасторальними питаннями.

Синод єпископів заснований Папою Павлом VI у 1965 році апостольським листом «Apostolica Sollicitudo» (Апостольска турбота) як відповідь на прагнення учасників ІІ Ватиканського собору (1962 – 1965). Синод єпископів – це зібрання окремих єпископів з різних частин світу, які покликані своїми порадами допомогти Святішому Отцеві в управлінні Вселенською Церквою.

Вперше ватиканський Синод Єпископів відбувається за новою методологією, що передбачає дієцезіальний етап для слухання всього Божого люду, континентальний етап і асамблею єпископів у Ватикані в жовтні 2023 року.

Із нагоди початку Синоду, у суботу, 9 жовтня 2021 року, у залі синодальних засідань у Ватикані відбувся день роздумів, в якому взяли участь делегати міжнародних об’єднань єпископатів, члени Римської курії, делегати від інститутів богопосвяченого життя та мирянських рухів, молодіжної ради при Дикастерії в справах мирян, сім’ї та життя. У першій частині, яка відбувалася у формі Літургії Слова, взяв участь Папа Франциск, який виголосив промову. Потім прозвучали деякі доповіді та свідчення. Друга частина відбувалася як дискусія у мовних групах.

«Я впевнений, що Святий Дух провадитиме нас і дасть нам благодать разом прямувати вперед, слухати одні одних і розпочати процес розпізнавання», – сказав Святіший Отець, запрошуючи переживати цей синод в дусі Ісусової молитви: «Щоб усі були одно», бо саме до єдності та спільності, до братерства, що випливає з Божих обіймів, ми покликані, а особливо – пастирі, щоби творити досвід Церкви «яка отримує та живе даром єдності та відкривається на голос Святого Духа».

У неділю, 17 жовтня, синодальний процес розпочався в усіх дієцезіях. Цей етап триватиме до квітня 2022 року.

Інфографіка про етапи та терміни синодального шляху

Допоміжні документи Синоду

У вересні Генеральний Секретаріат Синоду Єпископів оприлюднив документи, які покликані спрямувати синодальний шлях, розпочатий Церквою цього року.

Підготовчий документ та Путівник доступні українською мовою (див. сайт rkc.org.ua). Більше додаткової інформації можна знайти на офіційній сторінці Синоду єпископів www.synod.va.

Підготовчий документ – це, насамперед, інструмент, який повинен посприяти першому етапові, що полягає в слуханні Божого люду в місцевих Церквах, що розпочався 17 жовтня та триватиме до лютого 2022 року.

Путівник, натомість, задуманий як посібник для дієцезіальних референтів, щоб приготувати цей процес; у ньому запропоновані молитви, приклади з попередніх синодів, словник термінології для синодального процесу, тощо.

Путівник задуманий як підручник, що супроводжує Підготовчий Документ у служінні синодальній подорожі. Ці два документи доповнюють один одного і мають бути прочитані у тандемі. Особливо корисним Путівник буде для дієцезіальних контактних осіб (або груп), призначених дієцезіальним єпископом, у справі підготовки та зібрання люду Божого, який озвучуватиме свій досвід у помісній Церкві.

В основі обох публікацій лежить сутнісне запитання: «Яким чином сьогодні, на різних рівнях (від місцевого до вселенського), відбувається оте “прямувати разом”, що дає Церкві змогу звіщати Євангеліє згідно зі своєю місією, яку їй було доручено. До яких кроків нас спонукає Святий Дух, щоби зростати як синодальна Церква? », повідомлялося раніше.

Джерело: Офіційний сайт Римсько-Католицької Церкви в Україні rkc.org.ua 

Close Menu